Day: April 27, 2018

Vdekja e studentit amerikan, familjarët padi kundër Koresë së Veriut
Bota

Vdekja e studentit amerikan, familjarët padi kundër Koresë së Veriut

Familja e studentit amerikan, tashmë të ndarë nga jeta, Otto Warmbier, kanë paditur Korenë e Veriut për tortura brutale dhe vrasje. Fred dhe Cindy Warmbier, paraqitën padinë në një gjykatë federale në kryeqytetin amerikan, Uashington. Në padi, ata përshkruanin në detaje se si i biri, në 17 muaj të burgosjes […]

Shefi i OKB-së përshëndet “takimin e vërtetë historik” midis Koreve
Bota

Shefi i OKB-së përshëndet “takimin e vërtetë historik” midis Koreve

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e vlerësoi lart, siç tha ai, takimin e vërtetë historik midis liderëve të Koresë së Veriut dhe të Jugut. “Shumë në botë u emocionuan nga imazhet e fuqishme të dy liderëve, që u bashkuan për të avancuar harmoninë dhe paqen në […]

Karvani i imigrantëve arrin në kufirin SHBA-Meksikë
Bota

Karvani i imigrantëve arrin në kufirin SHBA-Meksikë

Karvani i imigrantëve që zemëroi Presidentin amerikan Donald Trump ka arritur në kufirin SHBA-Meksikë. Shumica e tyre kanë në plan të kërkojnë azil në SHBA. Për të ndihmuar me çështjet e tyre ligjore, një karvan tjetër me avokatë amerikanë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut po shkon drejt kufirit […]

Europol-i kryen operacion kundër mediave të ISIS-it
Bota

Europol-i kryen operacion kundër mediave të ISIS-it

Agjencia evropiane e policisë Europol tha se një operacion ndërkombëtar i ka shkaktuar “goditje të madhe” propagandës në grupit militant Shtetit Islamik në internet. Specialistë të kibernetikës në vende të ndryshme të Evropës, në Kanada dhe në Shtetet e Bashkuara kanë shënjestruar ueb-faqet e tij online, përfshirë agjencinë e lajmeve […]

Takimi historik mes dy Koreve, ç’militarizim dhe Traktat Paqeje
Bota

Takimi historik mes dy Koreve, ç’militarizim dhe Traktat Paqeje

Vetëm disa muaj më parë, në gadishull e përtej tij frynte erë lufte, por sot, Moon dhe Kim kanë folur për paqen. E rezultati i parë erdhi: Koreja e Veriut e ajo e Jugut do të firmosin këtë vit Traktatin e Paqes, që i jep fund zyrtarisht konfliktit të armatosur […]

Dy Koretë mbjellin ‘pemën e paqes’, Trump përshëndet takimin (Video)
Bota

Dy Koretë mbjellin ‘pemën e paqes’, Trump përshëndet takimin (Video)

Vetëm një hap në kufirin e Koresë së Jugut mjaftoi për të shuar mosmarrëveshjet dhe kërcënimet disa vjeçare mes dy Koreve. Duket se tashmë lideri i Koresë së Jugut Kim Jong-un dhe presidenti  koreano-jugor janë më të afërt se kurrë me njeri-tjetrin. Shtrëngime duarsh dhe përqafime dashamirëse kanë shoqëruar takimin […]

Pas vizitës 3 ditore të Macron! Merkel vetëm 3 orë në Shtëpinë e Bardhë
Bota

Pas vizitës 3 ditore të Macron! Merkel vetëm 3 orë në Shtëpinë e Bardhë

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet në Washington, ku do zhvillojë një takim me presidentin Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. Vizita e Merkel, vjen menjëherë pas vizitës 3 ditore të presidentit francez Emmanuel Macron. Raportohet se “zonja e hekurt” e Gjermanisë, ndryshe nga homologu francez do të zhvillojë një vizitë […]

Gjimnastika që duhet të bëhet, ndërsa qëndroni në krevat
Ndryshe

Gjimnastika që duhet të bëhet, ndërsa qëndroni në krevat

Një palestër e vogël për ta filluar ditën me këmbën e djathtë dhe të ndiheni plot energji që nga momenti i zgjimit Në këto ditë të para të ngrohta ne përballemi me dy probleme: nga njëra anë duhet të heqim ato dy ose tre kg të akumuluara gjatë dimrit dhe […]

Gjermania dhe Franca do të ndërtojnë një avion të ri luftarak
Bota

Gjermania dhe Franca do të ndërtojnë një avion të ri luftarak

Vërtet që ajo që ekziston deri tani është vetëm një deklaratë qëllimi për projektin, por pjesëmarrësit e bënë të qartë se kanë para vetes diçka të madhe. Në Ekspozitën Ndërkombëtare të Aviacionit, ILA ata nënshkruan si hap të parë një dokument, i cili përcakton detyrat bazë të avionit të ri. […]