Day: April 28, 2018

Armeni: Partia në pushtet pa kandidat për kryeministër
Bota

Armeni: Partia në pushtet pa kandidat për kryeministër

Partia Republikane në Armeni (HHK), që aktualisht është në pushtet ka njoftuar se nuk do të ketë kandidat për kryeminister në krizën më të madhe politike në kombin kaukazian për vite të tëra. Njoftimi i 28 prillit nga zëdhënësi i HHK-së, Eduard Sharmazanov ka ardhur pasi lideri opozitar, Nikol Pashinian […]

Erdogan nis fushatën për zgjedhjet presidenciale
Bota

Erdogan nis fushatën për zgjedhjet presidenciale

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka nisur fushatën e tij për një tjetër mandat presidencial të shtunën, duke premtuar se do të triumfojë kundër opozitës sekulare, transmeton Reuters. Pavarësisht se ende nuk e ka zyrtarizuar kandidaturën e tij, Erdogan ka organizuar një takim në Izmir, qytet që njihet si […]

Sulm kamikaz në Somali, 6 ushtarë të vrarë
Bota

Sulm kamikaz në Somali, 6 ushtarë të vrarë

Një kamikaz, i cili mbante në trupin e tij lëndë shpërthyese hyri në një restorant në Galkayo, në qendër të Somalisë dhe hodhi veten në erë, duke vrarë gjashtë persona. Mediat shkruajnë se disa prej të vdekurve janë udhëheqës ushtarakë. Sulmi, i cili u zhvillua në kryeqytetin provincial të Mudug, […]

Sëmuret pasagjeri, avioni i linjës Bangkok-Milano ulje emergjente në Serbi
Bota

Sëmuret pasagjeri, avioni i linjës Bangkok-Milano ulje emergjente në Serbi

Një avion i kompanisë së fluturimit Thai Airways, që kryen itinerarin Bangkok-Milano ka bërë sot paradite një ulje emergjente në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Ulja emergjente është bërë pasi një pasagjer është ankuar se nuk ndihej mirë. Avioni, një Airbus A350-900, zbarkoi në 6:36 në aeroportin Nikola Tesla në një […]

Turqia do blejë raketa nga Rusia, SHBA: Do përballet me sanksione
Bota

Turqia do blejë raketa nga Rusia, SHBA: Do përballet me sanksione

Turqia ka anashkaluar një paralajmërim të Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo për të mos blerë sistem raketor të mbrojtjes S-400 nga Rusia, duke thënë se marrëveshja tashmë është kryer dhe nuk ka kthim. Gjatë një takimi të NATO-s në Bruksel, Pompeo i ka thënë homologut të tij turk se […]

Burrat dhe seksi, zbuloni identikitin e meshkujve të sotëm
Ndryshe

Burrat dhe seksi, zbuloni identikitin e meshkujve të sotëm

Prioritet është të kënaqësh partneren, por me dashuri dhe diskrecion: një studim gjurmon fotografinë e identitetit seksual mashkullor të ri Në marrëdhëniet intime ata janë të vëmendshëm ndaj kënaqësisë dhe nevojave të partneres, ata e vlerësojnë gruan me iniciativë dhe nuk i konsiderojnë përkëdheljet si një heqje dorë nga burrëria […]

“Viktima” të mushkonjave, e vërteta rreth mjeteve që i largojnë
Ndryshe

“Viktima” të mushkonjave, e vërteta rreth mjeteve që i largojnë

Në mesin e copëzave dhe rrobave të neveritshme, do t’ju tregojmë për mjetet më të fundit kundër insekteve të bezdisshme midis aplikacioneve të smartphone-ve dhe teknologjisë së televizorit me ultratinguj. Nëse jeni të lodhur nga locionet e ndryshme kundër mushkonjave, erë të ndezur të citronelës apo edhe duke përdorur heqësin […]

Një panel i Kongresit konstaton se Trump nuk ka bashkëpunuar me Rusinë
Bota

Një panel i Kongresit konstaton se Trump nuk ka bashkëpunuar me Rusinë

Komiteti i Inteligjencës i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA publikoi të premten raportin përfundimtar mbi ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale më 2016, duke konstatuar se fushata e presidentit Donald Trump nuk ka bashkëpunuar me Rusinë. Raporti prej 250 faqesh është kapitulli i fundit i hetimeve nga Komiteti […]