Day: April 29, 2018

Irak, burg përjetë për dhjetëra gra të bashkuara me ISIS-in
Bota

Irak, burg përjetë për dhjetëra gra të bashkuara me ISIS-in

Gjykata Penale në Bagdad ka dënuar me burgim të përjetshëm 19 gra ruse pas akuzave se të njëjtat i janë bashkuar grupit militant, Shteti Islamik (IS). Kjo gjykatë ka ndëshkuar me këtë dënim edhe gjashtë gra nga Azerbajxhani dhe katër nga Taxhikistani. Identiteti i grave ende nuk është bërë i […]

Filipine, prifti katolik vritet gjatë bekimit të fëmijëve
Bota

Filipine, prifti katolik vritet gjatë bekimit të fëmijëve

Prifti katolik, Mark Ventura Një prift katolik 37 vjeçar u vra me armë zjarri në Filipine. Prifti Mark Ventura, i njohur për impenjimin e tij kundër shfrytëzimit të mineraleve, u vra në fund të meshës që po mbante në një kishë në periferi të Gattaran. Prifti po bekonte fëmijët dhe […]

Armët kimike, May dhe Macron kundër: Nuk ka kthim pas!
Bota

Armët kimike, May dhe Macron kundër: Nuk ka kthim pas!

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrja britanike, Theresa May, i kanë bërë thirrje botës të dielën për të vazhduar luftën kundër armëve kimike, në përvjetorin e një konvente ndërkombëtare që ndalon përdorimin e këtyre armëve, transmeton AFP. “Në përvjetorin e 21-të të Konventës së Armëve Kimike dhe rastin në Duma […]

Afganistan, 7 të plagosur në një qendër elektorale nga një auto-bombë
Bota

Afganistan, 7 të plagosur në një qendër elektorale nga një auto-bombë

Të paktën shtatë persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit në provincën e Nangharit të një auto-bombe pranë një qendre të regjistrimit të zgjedhësve, të cilët kanë qenë duke u regjistruar për zgjedhjet legjislative të 20 tetorit që vjen. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “Pakhëok”. Në ditët […]

Irani konfirmon arrestimin e profesorit britaniko-iranian
Bota

Irani konfirmon arrestimin e profesorit britaniko-iranian

Qeveria iraniane ka konfirmuar arrestimin e profesorit britaniko-iranian pas dyshimeve se ka shkelur ligjet e sigurisë. Zëdhënësi i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni Ejehi ka thënë më 29 prill se Abbas Edalat është arrestuar në Teheran më 25 prill. Edalat është profesor i shkencave kompjuterike në Kolegjin Imperial në Londër […]

I sëmurë në Ballkan, parà në dorë ose prit!
Ndryshe

I sëmurë në Ballkan, parà në dorë ose prit!

Mjekët po rrallohen e radhët në klinika shtohen. Kujt është i sëmurë në Ballkan i duhet durim. Ose të ketë shumë para. Por paralelisht me sistemin shtetëror është krijuar një botë paralele klinikash private “Këtë mund ta zgjidhim privatisht”. Kjo fjali magjike dëgjohet rregullisht në Ballkan, edhe Natasha e dëgjoi, […]

Makina godet turmën në Uells, katër të plagosur
Bota

Makina godet turmën në Uells, katër të plagosur

Frikë jashtë një lokali në Newport, në jug të Uellsit, ku një 18-vjeçar është futur me makinën e tij ndaj një turme njerëzish, duke plagosur katër persona, ku dy prej tyre janë në gjendje të rëndë. Djaloshi është arrestuar pas një arratie të shkurtër. Policia ka përjashtuar aktin terrorist, por […]

Tailandë, protestë kundër vilave të elitës pranë një tempulli të shenjtë
Bota

Tailandë, protestë kundër vilave të elitës pranë një tempulli të shenjtë

Protestuesit në Tajlandë kanë organizuar një nga demonstratat më të mëdha të vendit që nga grushti ushtarak i vitit 2014, ndërsa po bëjnë fushatë kundër një projekti që parashikon ndërtimin e shtëpive luksoze për zyrtarë të lartë si gjyqtarë, prokurorë e politikanë pran një tempulli historik. Më shumë se 1,000 […]

Pompeo ndalet në Arabi, apelon për bashkim kundër Iranit
Bota

Pompeo ndalet në Arabi, apelon për bashkim kundër Iranit

Plani i ri antibërthamor për Iranin është arsyeja përse Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka nisur një turë të gjatë takimesh në vendet e Gjirit Persik ku synon të marrë mbështetje për nismën e Donald Trump. Vizita në Rijad, e më pas në Jeruzalem dhe Aman, vetëm dy ditë […]

Pompeo ndalet në Arabi, bën apel për bashkim kundër Iranit
Bota

Pompeo ndalet në Arabi, bën apel për bashkim kundër Iranit

Plani i ri antibërthamor për Iranin është arsyeja përse Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka nisur një turë të gjatë takimesh në vendet e Gjirit Persik ku synon të marrë mbështetje për nismën e Donald Trump. Vizita në Rijad, e më pas në Jeruzalem dhe Aman, vetëm dy ditë […]