Month: May 2018

Putin: Jemi të gatshëm për dialog me Trumpin
Bota

Putin: Jemi të gatshëm për dialog me Trumpin

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se është gati të angazhohet në dialog me Shtetet e Bashkuara. Trump në fillim të këtij viti bëri të ditur se të dy liderët duhet të takohen së shpejti. Duke folur në një forum ekonomik në Shën Petersburg, në praninë e presidentit francez Emanuel […]

Trump ndërron mendje: Edhe mund të takohem me Kim Jong Un
Bota

Trump ndërron mendje: Edhe mund të takohem me Kim Jong Un

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka bërë të ditur se samiti i tij i planifikuar me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un ‘mund të ndodhë’. “Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë. Jemi duke negociuar me ta(Korenë e Veriut), mund të ndodhë […]

SHBA, të shtëna me armë në një shkollë, 2 të plagosur
Bota

SHBA, të shtëna me armë në një shkollë, 2 të plagosur

Të shtëna me armë janë raportuar këtë të premte në një shkollë të mesme në Noblesville, Indiana të SHBA. Një i dyshuar si autor i kësaj ngjarje është ndaluar tashmë nga policia. Në “Twitter”, policia ka shkruar se dy persona janë transportuar në spital. Kjo ngjarje vjen vetëm një javë […]

Turqi, arrestohen 51 militantë të ISIS
Bota

Turqi, arrestohen 51 militantë të ISIS

Policia turke ka bërë të ditur se të paktën 51 militantë të dyshuar të të ashtuquajturit Shteti Islamik janë arrestuar. Në një deklaratë të lëshuar nga policia turke thuhet se njësiti anti-terrorizëm bastisi 16 vende të ndryshme në qytetin e Stambollit, duke arrestuar të dyshuarit që sipas policisë janë ‘luftëtarë […]

Spanjë, Rajoy do përballet me një mocion mosbesimi
Bota

Spanjë, Rajoy do përballet me një mocion mosbesimi

Aleati kryesor i kryeministrit konservator spanjoll, Mariano Rajoy, Ciudadanos, ka kërkuar që shefi i qeverisë të mbledhë “të thërrasë zgjedhje të parakohshme”, pas çështjes “Gurtel”, që dje ka dënuar për korrupsion Partinë Popullore të kryeministrit. Sekretari i Përgjithshëm i Ciudadanos, Manuel Villegas, ka thënë që legjislatura “ka përfunduar. Opozita e […]

Vrasja e gazetares në Maltë, Gjermania do drejtojë hetimet
Bota

Vrasja e gazetares në Maltë, Gjermania do drejtojë hetimet

Dy laptopë dhe tri disqe me të dhëna të gazetares Daphne Caruana Galizia, janë tani – sipas të dhënave të mediave gjermane – në duart e Zyrës për Hetimin e Krimeve (BKA). Familja e gazetares së vrarë para një viti nuk ka dashur që këto të dhëna t’ua japë hetuesve nga Malta, sepse […]

Siguria ‘online’, hyjnë në fuqi normat e reja të BE-së
Bota

Siguria ‘online’, hyjnë në fuqi normat e reja të BE-së

Që prej ditës së sotme hyjnë në fuqi rregullat e reja të Bashkimit Evropian për mbrojtjen e të dhënave. Rregullorja e përgjithshme e mbrojtjes së të dhënave (GDPR) i jep qytetarëve të unionit më shumë të drejta për mënyrën se si përdoret informacioni i tyre personal. Kompanitë që punojnë në […]

Irlanda voton në referendum për ligjet e abortit
Bota

Irlanda voton në referendum për ligjet e abortit

Në Irlandë mbahet sot referendumi për ligjet e abortit. Votimi do të vendosë nëse do të shfuqizohet një pjesë e Kushtetutës, e njohur si Amendamenti i Tetë, e cila ndalon përfundimin e shtatzënisë. Aktualisht, aborti lejohet vetëm kur jeta e një gruaje është në rrezik, por jo në raste të […]

Këmbët e gjata dhe të drejta të meshkujve joshin femrat
Ndryshe

Këmbët e gjata dhe të drejta të meshkujve joshin femrat

Jo vetëm seksi femër mund të tërheqë për të bërë përshtypje Për t’i dhënë përgjigje pyetjes shekullore: “Çfarë kërkojnë gratë te burrat?” do të jetë e nevojshme të shtoni në listën e gjatë edhe një element që mund të tingëllojë i ri për disa aspekte dhe që lidhet me joshjen […]