Day: May 6, 2018

Koreja e Veriut: Bisedimet e paqes po kërcënohen nga SHBA-të
Bota

Koreja e Veriut: Bisedimet e paqes po kërcënohen nga SHBA-të

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Uashingtonin se pretendimi se Phenjani është detyruar që të negociojë si pasojë e presionit të SHBA-së, rrezikon që gjendja në gadishull të kthehet “në pikën zero”, përderisa dy shtetet po përgatiten për një samit historik. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Koresë Veriore e ka […]

Irani kërcënon: SHBA do të pendohet si kurrë më parë në histori
Bota

Irani kërcënon: SHBA do të pendohet si kurrë më parë në histori

Presidenti i Iranit tha sot se Uashingtoni do të pendohet nëse merr vendimin për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja bërthamore. Ndërkohë, Presidenti francez paralajmëroi se tërheqja do të hapte kutinë e Pandorës dhe se mund të shkaktohet luftë. Presidenti amerikan Donald Trump është shprehur se do të vendosë […]

Erdogan paralajmëron një operacion të ri ushtarak në Siri
Bota

Erdogan paralajmëron një operacion të ri ushtarak në Siri

Turqia do të kryejë një operacion të ri ushtarak përgjatë kufirit, pas dy ofensiave brenda Sirisë, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. “Ne nuk do të heqim dorë në luftimin e organizatave terroriste. Ne do të nisim një operacion të ri, pas operacionit Mburoja e Eufrati dhe Dega e […]

Pakistan, plagoset në një atentat ministri i Brendshëm
Bota

Pakistan, plagoset në një atentat ministri i Brendshëm

Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Ahsan Iqbal është plagosur në një sulm me armë zjarri në provincën Punxhab, ku ai ishte duke marrë pjesë në një takim, kanë thënë zyrtarët. Zëvëndësministri i Brendshëm, Talal Chaudhry ka thënë se Iqbal është qëlluar me plumb në dorë, në sulmin në qarkun Narowal. […]

Pakistan, plagoset me armë zjarri ministri i Brendshëm
Bota

Pakistan, plagoset me armë zjarri ministri i Brendshëm

Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Ahsan Iqbal është plagosur në një sulm me armë zjarri në provincën Punxhab, ku ai ishte duke marrë pjesë në një takim, kanë thënë zyrtarët. Zëvëndësministri i Brendshëm, Talal Chaudhry ka thënë se Iqbal është qëlluar me plumb në dorë, në sulmin në qarkun Narowal. […]

Rusi, opozitari Navalni lirohet pas protestave
Bota

Rusi, opozitari Navalni lirohet pas protestave

Udhëheqësi i opozitës ruse, Alexei Navalny është liruar nga burgu dhe përballet me dy akuza. Navalny postoi sot një koment në Twitter ku njofton përkrahësit e tij se është liruar por përballet me akuzën për organizimin e një aktiviteti pa leje si dhe për rezistencë ndaj policisë. Navalny u arrestua […]

Sërish vrasje në Londër, ekzekutohet një 17-vjeçar
Bota

Sërish vrasje në Londër, ekzekutohet një 17-vjeçar

Vijojnë vrasjet në Britaninë e Madhe. Një i ri 17 vjeç, është qëlluar për vdekur me një pistoletë në zonën jugore të Londrës. Policia ka ndërhyrë pasi ka marrë një telefonatë, që njoftonte të shtëna me armë zjarri në Southwark. Viktima është gjetur pa jetë në rrugë: ambulanca ka mbërritur […]

Afganistan: Të paktën 10 të vrarë nga një shpërthim në një xhami
Bota

Afganistan: Të paktën 10 të vrarë nga një shpërthim në një xhami

Nga një shpërthim në një xhami në lindje të provincës afgane Khost, ka lënë të vrarë të paktën dhjetë persona dhe plagosur 30 të tjerë, kanë thënë zyrtarët. Bomba ishte vendosur në një tendë që përdorej si qendër për regjistrimin e votuesve. Kjo tendë ishte e vendosur në oborrin e […]

Libani mban zgjedhjet e para pas afro një dekade
Bota

Libani mban zgjedhjet e para pas afro një dekade

Libanezët janë duke votuar në zgjedhjet e para legjislative, që prej vitit 2009. Mbi 3.6 milionë banorë kanë të drejtë vote në këto zgjedhje. Rreth 600 persona po kandidojnë që të fitojnë postin e deputetit në parlamentin prej 128 ulësesh. Analistët po vëzhgojnë nga afër performancën e partisë së kryeministrit […]

Si mund të jemi të dobëta?
Ndryshe

Si mund të jemi të dobëta?

Mjaft bëtë fajtorë revistat, kinemanë dhe televizionin që nxjerrin vazhdimisht modele të dobëta dhe aktore në kufijtë e anoreksisë. Dëshira që shumë vajza kanë për të qenë si ato, mund të jetë diçka e lindur e pranishme tek ADN-ja e çdo njeriu. Sipas asaj që raportojnë kërkuesit e universitetit shtetëror […]