Day: May 8, 2018

SHBA u tërhoqën, reagon Europa: Irani t’i qëndrojë marrëveshjes
Bota

SHBA u tërhoqën, reagon Europa: Irani t’i qëndrojë marrëveshjes

SHBA-të u tërhoqën sot nga marrëveshja bërthamore, që u firmos nën udhëheqjen e Barack Obamës me Iranin në vitin 2015. Ishte vetë Donald Trump që njoftoi braktisjen e paktit dhe rivendosjen e skalioneve, duke ripërsëritur se ajo e 2015 ishte marrëveshja më e keqe e arritur ndonjëherë. Por kryeministrja e […]

Trump shtang Europën, SHBA-të tërhiqen nga pakti bërthamor me Iranin
Bota

Trump shtang Europën, SHBA-të tërhiqen nga pakti bërthamor me Iranin

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka njoftuar zyrtarisht mbërmjen e sotme tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja bërthamore që Perëndimi ra dakord të firmoste me Iranin në vitin 2015. Duke e quajtur atë “të kalbur “, Trump tha se SHBA-të po hedhin poshtë një marrëveshje që paraqet “një siklet” […]

Katalonja, separatistët: Presidenti i ri zgjidhet deri më 14 maj
Bota

Katalonja, separatistët: Presidenti i ri zgjidhet deri më 14 maj

Zëdhënësi i grupit të pavarur katalan, JxCat, Eduard Pujol, tha se deri më 14 maj Katalonja do të ketë një president, pas 5 muajsh të ngërçit institucional. Të mërkurën, qeveria e Madridit do të paraqesë para Gjykatës Kushtetuese një apel kundër ligjit të votuar nga parlamenti katalanas për të lejuar […]

Pakti bërthamor, Rusia: Irani “i shqetësuar” nga vendimi i Trump
Bota

Pakti bërthamor, Rusia: Irani “i shqetësuar” nga vendimi i Trump

Rusia dhe Irani shprehën shqetësime serioze për vendimin që mund të marrë presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në lidhje me të ardhmen e marrëveshjes bërthamore midis Iranit dhe gjashtë fuqive botërore. Kremlini paralajmëroi për një “situatë shumë serioze” nëse Trump tërheq SHBA-na nga marrëveshja. Presidenti i Iranit, Hassan […]

Deklarata për Kuranin, Erdogan kritikon personalitetet franceze
Bota

Deklarata për Kuranin, Erdogan kritikon personalitetet franceze

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, reagoi me zemërim ndaj një grupi prej rreth 300 personalitetesh franceze, që u bënë thirrje myslimanëve të denoncojnë referencat anti-hebraike dhe anti-krishterim në Kuran. Duke iu adresuar një takimi të partisë së tij të martën, Erdogan e përshkroi grupin, që përfshin aktorin Gerard Depardieu, […]

Autobusi urban merr flakë, qendra e Romës mbulohet nga tymi (Foto)
Bota

Autobusi urban merr flakë, qendra e Romës mbulohet nga tymi (Foto)

Një autobus i linjës urbane ka marrë flakë në qendër në Romës në rrogën “Tritone”. Policia thotë se zjarri ka rënë për shkak të një defekti në impiantin elektronik të mjetit. Alarmi është dhënë nga një ish-polic, i cili pasi ka parë flakët në pjesën e pasme të autobusit, ka […]

Lideri i protestave Pashinian, zgjidhet kryeministër i Armenisë
Bota

Lideri i protestave Pashinian, zgjidhet kryeministër i Armenisë

Parlamenti i Armenisë zgjodhi udhëheqësin e protestave, Nikol Pashinian, për kryeministër të ri të vendit. Në favor të tij votuan 59 deputetë, ndërsa 42 qenë kundër. Votimi u zhvillua pasi kreu i fraksionit parlamentar të Partisë Republikane në pushtet, Vahram Baghdasarian, tha se subjekti i tij do t’i sigurojë Pashinianit […]

Seksi dhe fantazia, si të mbani ndezur një marrëdhënie!
Ndryshe

Seksi dhe fantazia, si të mbani ndezur një marrëdhënie!

Të ëndërrosh situata të veçanta, të kesh dëshira që nuk mund të përmenden është normale dhe mund të jenë shumë të dobishme për jetën e një çifti. Zbulojeni pse! Lini imagjinatën tuaj të lirë: ndoshta ky është çelësi i suksesit të një marrëdhënieje në çift. Ndonjëherë nuk mund të jetë […]

Vizitë në Çernobil, qyteti fantazëm i “Pompeut” Sovjetik
Ndryshe

Vizitë në Çernobil, qyteti fantazëm i “Pompeut” Sovjetik

Qyteti ukrainas, skena e fatkeqësisë së vitit 1986, është bërë një atraksion turistik, që këtë vit do të vizitohet nga 65 mijë vizitorë. Është një vend i shkretë që tregon për një katastrofë, utopitë e Bashkimit Sovjetik dhe kontradiktat e sotme Pranverën e vitit 1986, fëmijët e atëhershëm të shkollave […]