Day: May 16, 2018

Tusk ironi therëse për Trump: Me miq të tillë, kujt i duhen armiq!
Bota

Tusk ironi therëse për Trump: Me miq të tillë, kujt i duhen armiq!

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka kritikuar “këmbëngulësinë” e Shteteve të Bashkuara dhe presidentin Donald Trump, që ka thënë se ka ia ka hequr “Evropës të gjitha iluzionet”. Kritikat e Tusk erdhën sot nga Sofja e Bullgarisë, para samitit të Bashkimit Evropian, ku vendimi i SHBA-së për të braktisur […]

Koreja e Veriut kërcënon të anulojë samitin me Trump
Bota

Koreja e Veriut kërcënon të anulojë samitin me Trump

Koreja e Veriut ka thënë se mund të mos zhvillohet samiti i programuar për në 12 qershor, ku Kim Jong-un do të takohet me Presidentin e SHBA Donald Trump nëse SHBA këmbëngul që vendi komunist të heqë dorë nga armët bërthamore. Në një deklaratë të ashpër, ministri i jashtëm i […]

Horoskopi, zbuloni sushin tuaj ideal shenjë për shenjë
Ndryshe

Horoskopi, zbuloni sushin tuaj ideal shenjë për shenjë

Yjet gjithashtu iu tregojnë edhe preferencat ushqimore: Kuzhina japoneze nuk është përjashtim Kuzhina japoneze është bërë modë dhe u ndodh të gjithëve që t’iu propozohen “mbrëmje sushi”. Në të vërtetë, kuzhina japoneze gjithashtu ofron edhe pjata të tjera, të cilat po bëhen gjithnjë e më popullore. Shijet janë të padiskutueshme […]

Dhjetë këshilla dhe sa dini për përdorimin e limonit?
Ndryshe

Dhjetë këshilla dhe sa dini për përdorimin e limonit?

I domosdoshëm në kuzhinë, i shkëlqyer për lëkurën dhe flokët, ky agrum është një koncentrat i jashtëzakonshëm i vlerave ushqyese: i zbuloni të gjitha I verdhë si askush, aromatik, tërheqës: limoni, i cili në shumë tarraca dhe kopshte nuk mund të mungojë, është një aleat i pazëvendësueshëm për bukurinë tonë. […]

Rusia rrit kapacitetin ushtarak, raketa të reja brenda vitit
Bota

Rusia rrit kapacitetin ushtarak, raketa të reja brenda vitit

Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se këtë vit do të jenë të gatshme për përdorim armët e reja ruse, duke shtuar se të njëjtat do të rrisin kapacitetin ushtarak dhe do të sigurojnë balancim strategjik për dekada. Marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Rusisë gjenden në pikën më të ulët nga periudha […]

Haley: Hamasi, jo Izraeli fajtor për dhunën në Gazë
Bota

Haley: Hamasi, jo Izraeli fajtor për dhunën në Gazë

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit, terroristë të Hamasit, me mbështetjen e Iranit, kanë nxitur sulme ndaj forcave të sigurisë dhe infrastrukturës izraelite”, – […]

“Lega Nord”: Rregullat e BE-së absurde, për ne italianët vijnë të parët
Bota

“Lega Nord”: Rregullat e BE-së absurde, për ne italianët vijnë të parët

Në Itali vijon ngërçi i krijimit të qeverisë, ndonëse duket se tashëm Lega Nord dhe ‘5 Yjet’ kanë arritur një akord për të bashkëqeverisur. Pengesa e vetme duket se janë kufizimet buxhetore që ka vendosur Bashkimi Europian dhe që pamundësojnë Lega Nordit të mbajë premtimet e saj elektorale. Pikërisht për […]