Day: May 18, 2018

Ministri francez pranon se është homoseksual
Bota

Ministri francez pranon se është homoseksual

Ministri francez i Teknologjisë, Mounir Mahjoubi, ka treguar publikisht orientimin e tij seksual, duke thënë se ai është homoseksual. Mahjoubi, 34-vjeçar tha se “Homofobia nganjëherë na detyron të përshtatemi dhe të qëndrojmë vetëm për të shmangur urrejtjen dhe për të jetuar jetën tonë. Homofobia është një sëmundje që pushton shkollat […]

Tragjedi ajrore në Kuba, 110 të vdekur nga rrëzimi i avionit
Bota

Tragjedi ajrore në Kuba, 110 të vdekur nga rrëzimi i avionit

Tragjedi ajrore në qiejt kubanë. Një “Boeing 737” është rrëzuar menjëherë pas ngritjes pranë aeroportit të Havanës. Në bord ishin 113 persona: deri tani janë rikuperuar vetëm 3 të mbijetuar, në gjendje kritike për jetën, ndërsa dyshohet se për pasagjerët e tjerë dhe anëtarët e ekuipazhit nuk mund të bëhet […]

Teksas, ja kush është autori i masakrës në shkollë (Foto)
Bota

Teksas, ja kush është autori i masakrës në shkollë (Foto)

Është 10 të vdekur (9 nxënës dhe një mësues) dhe 12 të plagosur, sipas mediave lokale, bilanci i të shtënave me armë zjarri në një shkollë në Santa Fe, në Teksas. Disa dëshmitarë kanë treguar se kanë parë një të ri të armatosur të hyjë në klasa e të qëllojë. […]

Erdogan, thirrje botës arabe: Të mbështesim Palestinën
Bota

Erdogan, thirrje botës arabe: Të mbështesim Palestinën

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje botës myslimane që të mbështes palestinezët. Erdogan ishte kritik ndaj zhvendosjes së ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel Aviv për në Jerusalem. Turqia shpalli tri ditë zie pasi forcat izraelite të sigurisë vranë dhjetëra protestues palestinezë. Duke iu drejtuar […]

Erdogan, thirrje botës arabe: Të mbështesim të Palestinën
Bota

Erdogan, thirrje botës arabe: Të mbështesim të Palestinën

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i bëri thirrje botës myslimane që të mbështes palestinezët. Erdogan ishte kritik ndaj zhvendosjes së ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel Aviv për në Jerusalem. Turqia shpalli tri ditë zie pasi forcat izraelite të sigurisë vranë dhjetëra protestues palestinezë. Duke iu drejtuar […]

Kubë, avioni me 104 persona rrëzohet gjatë ngritjes; dyshohet për viktima
Bota

Kubë, avioni me 104 persona rrëzohet gjatë ngritjes; dyshohet për viktima

Një avion i linjës së transportit udhëtar me 104 persona është përplasur gjatë ngritjes në aeroportin e kryeqytetit kuban, Havanë. Sipas asaj që shkruan shtypi lokal, bëhet fjalë për një “Boeing 737” të kompanisë “Cubana de Aviaciòn” me drejtim në Holguìn. Në bord ndodheshin mbi 100 pasagjerë dhe dyshohet se […]

Kubë, avioni përplaset gjatë uljes në Havanë
Bota

Kubë, avioni përplaset gjatë uljes në Havanë

Një avion i linjës së transportit është përplasur gjatë uljes në aeroportin e kryeqytetit kuban, Havanë. Sipas asaj që shkruan shtypi lokal, bëhet fjalë për një “Boeing 737” të kompanisë “Cubana de Aviaciòn” me drejtim në Holguìn. Në bord ndodheshin mbi 100 pasagjerë dhe dyshohet se ka shumë persona të […]

NATO: Aleanca po i përgjigjet agresivitetit të Rusisë
Bota

NATO: Aleanca po i përgjigjet agresivitetit të Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg i tha Zërit të Amerikës se Aleanca po i përgjigjet agresivitetit të Rusisë duke shtuar numrin e trupave në krahun e saj lindor dhe në vendet baltike. Zoti Stoltenberg ishte në Uashington për t’u takuar me Presidentin Donald Trump dhe zyrtarë të tjerë […]

Masakër në Teksas, vriten të paktën 10 studentë në një shkollë
Bota

Masakër në Teksas, vriten të paktën 10 studentë në një shkollë

Është të paktën 10 të vdekur dhe disa të plagosur bilanci provizor i të shtënave me armë zjarri të ndodhur në një shkollë të mesme në Santa Fe, prajani Hjustonit në Teksas të SHBA-ve. Policia ka ndërhyrë menjëherë, duke izoluar zonën, ndërsa që autoritetet e shkollës kanë dhënë alarmin “lockdown”, […]

Të shtëna me armë në një shkollë në Teksas, 8 të vdekur
Bota

Të shtëna me armë në një shkollë në Teksas, 8 të vdekur

Është të paktën tetë të vdekur dhe disa të plagosur bilanci provizor i të shtënave me armë zjarri të ndodhur në një shkollë të mesme në Santa Fe, prajani Hjustonit në Teksas të SHBA-ve. Policia ka ndërhyrë menjëherë, duke izoluar zonën, ndërsa që autoritetet e shkollës kanë dhënë alarmin “lockdown”, […]