Day: May 19, 2018

Përplasja e avionit në Kubë, gjendet një nga kutitë e zeza
Bota

Përplasja e avionit në Kubë, gjendet një nga kutitë e zeza

Zyrtarët kubanë thonë se kanë gjetur në “gjendje të mirë” një nga dy kutitë e zeza nga një avion që u rrëzua pranë Havanës, duke vrarë më shumë se 100 vetë. Ministri i Transportit Adel Yzquierdo thotë se shpreson që pajisja e dytë të gjendet së shpejti. Boeing 737, i […]

Sulmohet kisha ortodokse në Çeçeni, 7 të vdekur
Bota

Sulmohet kisha ortodokse në Çeçeni, 7 të vdekur

Katër rebelë, dy policë dhe një civil u vranë në një sulm nga militantët në një kishë ortodokse në qendër të Groznit, Çeçeni. Pasojat do të kishin qenë më të mëdha, por sulmi u pengua nga zbatuesit e ligjit, të cilët qëlluan katër militantët duke i lënë të vdekur. Personat […]

Ish-modelja e Playboy hidhet nga kati i 25-të bashkë me djalin
Bota

Ish-modelja e Playboy hidhet nga kati i 25-të bashkë me djalin

Ish-modelja e Playboy, Stephanie Adams dhe djali i saj 7-vjeçar, Vincent, u gjetën të vdekur pasi u rrëzuan nga kati i 25-të i hotelit Gotham në Manhatan të Nju Jorkut. Policia po heton rrethanat e ngjarjes, por hipoteza e akredituar nga mediat është se gruaja bëri vetëvrasje duke u hedhur […]

Masakra e Teksasit; Vrasësi pre e bullizmit, kurseu njerëzit që pëlqente
Bota

Masakra e Teksasit; Vrasësi pre e bullizmit, kurseu njerëzit që pëlqente

17-vjeçari grek me nënshtetësi amerikane, Dimitrios Pagourtzis, është studenti i arrestuar për masakrën në shkollën e mesme të Texasit. Mediat shkruajnë se ai ishte në qendër të veprimeve të bullizmit nga shokët e klasës dhe trajneri. Ndërkohë që gjykatësi i mohoi mundësinë e lirimit me kusht, i riu u shfaq […]

Kina ‘kërcënon’ Azinë, vendos bombardues në ishuj strategjik
Bota

Kina ‘kërcënon’ Azinë, vendos bombardues në ishuj strategjik

Kina ka hedhur për herë të parë bombarduesit në territorin e diskutueshëm në Detin e Kinës Jugore. Deklarata është bërë nga Forca Ajrore e Kinës, duke nxitur paralajmërime të reja nga SHBA se ajo po destabilizon rajonin. Një bombardues me rreze të gjatë H-6K ishte ndër ata që morën pjesë […]

Rusi, opozitari Navalny themelon parti politike
Bota

Rusi, opozitari Navalny themelon parti politike

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny ka themeluar partinë e re politike, megjithëse personalisht nuk mori pjesë në themelimin e partisë, për shkak të dënimit me burg për organizimin e protestave kundër presidentit Vladimir Putin. Partia e re do të quhet Rusia e së Ardhmes. Themelimi i kësaj partie u bë […]

Princ Harry dhe Meghan Markle i thonë ‘po’ njëri-tjetrit (Foto)
Bota

Princ Harry dhe Meghan Markle i thonë ‘po’ njëri-tjetrit (Foto)

Princ Harry dhe Meghan Markel i thanw “po” njwri-tjetrit. Meghan u shfaq e mrekullueshme me fustanin e bardhë. Princi është emocionuar kur ka parë nusen e tij të veshur me fustanin e bardhë. “Dukesh e mrekullueshme”, i tha Harry bashkëshortes së tij. Nusja u shoqërua në altar nga vjehrri i […]

Nis ceremonia e dasmës mbretërore
Bota

Nis ceremonia e dasmës mbretërore

Ka nisur ceremonia e dasmës mbretërore. Princ Harry tashmë ka mbërritur në Kishë dhe pritet ardhja e nuses. Meghan Markle është në rrugën e saj drejt kishës. Nusja mbretërore është larguar nga Cliveden House Hotel në Taplow ku ka kaluar mbrëmjen e saj të fundit si beqare së bashku me […]

Afganistan, shpërthim në stadium, 8 të vdekur
Bota

Afganistan, shpërthim në stadium, 8 të vdekur

Tetë persona janë vrarë dhe mbi 45 të tjerë janë plagosur pas disa shpërthimeve në një stadium në qytetin Jalalabad në Afganistan. Shpërthimet ndodhën në kohën kur në stadium po mbahej një ndeshje kriket, në nisjen e muajit të të Ramazanit. Sohrab Qaderi, anëtar i këshillit provincial ka thënë se […]

Afganistan, shpërthim në stadium, 8 të vrarë
Bota

Afganistan, shpërthim në stadium, 8 të vrarë

Tetë persona janë vrarë dhe mbi 45 të tjerë janë plagosur pas disa shpërthimeve në një stadium në qytetin Jalalabad në Afganistan. Shpërthimet ndodhën në kohën kur në stadium po mbahej një ndeshje kriket, në nisjen e muajit të të Ramazanit. Sohrab Qaderi, anëtar i këshillit provincial ka thënë se […]