Day: May 28, 2018

Anglia i vonon rinovimin e vizës, Abramoviç bëhet shtetas izraelit
Bota

Anglia i vonon rinovimin e vizës, Abramoviç bëhet shtetas izraelit

Pronari miliarder i klubit të futbollit të Chelsea, Roman Abramovich, është gjetur i pranueshëm për shtetësinë izraelite pas ballafaqimit me vonesat në rinovimin e vizës së tij në Mbretërinë e Bashkuar. Zyrtarët e emigracionit i thanë BBC se ai ishte intervistuar javën e kaluar në ambasadën izraelite në Moskë. Ai […]

1 milion duhanpirës francezë lënë duhanin në një vit
Bota

1 milion duhanpirës francezë lënë duhanin në një vit

Franca ka parë një rënie të shpejtë të numrit të njerëzve që pinë duhan çdo ditë, me një milion më pak nga viti 2016 në 2017-ën, sugjeron një sondazh. Një rënie e tillë nuk është parë në një dekadë, sipas Shëndetit Publik të Francës, i cili zhvilloi studimin. Ka pasur […]

Austria ul përfitimet për emigrantët, gjermanishtja një nga kushtet
Bota

Austria ul përfitimet për emigrantët, gjermanishtja një nga kushtet

Qeveria e Austrisë ka zbuluar planet e saj për të ulur pagesat e përfitimeve për emigrantët, përfshirë refugjatët, në një masë që synon të pengojë të sapoardhurit. Pagesa kryesore e përfitimit do të mbulohet me 563 euro në muaj, duke u rritur në përputhje me shumën që austriakët marrin – […]

SHBA godet fabrikat e drogës në Afganistan, talebanët frikësohen
Bota

SHBA godet fabrikat e drogës në Afganistan, talebanët frikësohen

Një komandant taliban në provincën afgane të Helmand ka urdhëruar që të gjithë laboratorët e drogës të largohen nga zonat urbane të kontrolluar nga forcat e kryengritjes pasi sulmet ajrore të SHBA-ve, që synojnë objektet, po vrasin një numër të madh civilësh. Gjithçka është komunikuar në një bisedë radiofonike me […]

Anëtarët e burgosur të Hamasit nuk do shohin ndeshjet e Botërorit
Bota

Anëtarët e burgosur të Hamasit nuk do shohin ndeshjet e Botërorit

Ministri izraelit për Siguri Publike, Gilad Erdan u ka bërë thirrje shërbimeve të burgut në Izrael që të mos lejojnë palestinezët e burgosur që i takojnë grupit Hamas, përcjelljen e ndeshjeve të futbollit në Kampionatin për Kupën e Botës. “Nuk dua të lejoj që pjesëtarët e Hamasit, që janë të […]

Kriza politike, Carlo Cottarelli emërohet kryeministër i Italisë
Bota

Kriza politike, Carlo Cottarelli emërohet kryeministër i Italisë

Carlo Cottarelli është propozuar nga presidenti Italian Sergoi Mattarella për të formuar qeverinë e re. Ekonomisti me eksperiencë ndërkombëtare pranoi me rezerva postin. Ai deklaroi se qeveria e drejtuar nga ai do të jetë e kujdesshme për çështje të tilla që kanë të bëjnë me situatën ekonomike të Italisë. Shumë […]

SHBA, një valë përmbytjesh godasin Merilendin (Foto)
Bota

SHBA, një valë përmbytjesh godasin Merilendin (Foto)

Është emergjencë përmbytjesh në shtetin amerikan të Merilandit pas shirave të rrëmbyer që kanë goditur qendrat urbane mes të cilave Ellicott City, pranë Baltimorës, që gjatë përmbytjeve të vitit 2016 u shkatërrua. Imazhet e transmetuara nga televizionet lokale, tregojnë ujërat që vërshonin si lumenj përgjatë rrugëve, ndërsa është deklaruar gjendja […]

3 shenja universale, që tregojnë se keni gjetur partnerin e jetës
Ndryshe

3 shenja universale, që tregojnë se keni gjetur partnerin e jetës

Unë jam me fat që kam gjetur dikë që më bën të besoj se do të kaloj pjesën tjetër të jetës sime me të. Por nuk ishte gjithmonë kështu. Vite më parë, unë isha duke kërkuar për ato “shenja universale” vetë dhe mund të kisha përdorur disa udhëzime për marrëdhëniet, […]

Historia e dhëmbëve të Hitlerit dhe dyshimet mbi vdekjen në 1945
Ndryshe

Historia e dhëmbëve të Hitlerit dhe dyshimet mbi vdekjen në 1945

Ekzaminimi i dhëmbëve të Hitlerit ka rrëzuar çdo dyshim që ai vdiq me të vërtetë më 1945. Historia e dhëmbëve të Hitlerit është jo vetëm një histori e vdekjes së kryenazistit, por edhe e propagandës së Luftës së Ftohtë Adolf Hitleri kishte dhëmbë jashtëzakonisht të këqij. Ajo që tingëllon si […]

Giuliani: Prokurorët mund t’i ngrenë kurth Presidentit Trump
Bota

Giuliani: Prokurorët mund t’i ngrenë kurth Presidentit Trump

Presidenti amerikan Donald Trump dëshiron “me ngulm” t’u përgjigjet pyetjeve të hetimit penal për lidhjet e anëtarëve të fushatës së tij elektorale me Rusinë, por një nga avokatët e tij thotë se mbetet skeptik nëse duhet lejuar që Presidenti Trump të përballet me pyetjet e prokurorëve nëse ai pengoi drejtësinë […]