Day: May 29, 2018

Kriza politike, Juncker: Fati i Italisë nuk varet nga tregjet financiare
Bota

Kriza politike, Juncker: Fati i Italisë nuk varet nga tregjet financiare

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë të martën se e ardhmja e Italisë nuk mund të varet nga aksionet dhe tregjet e obligacioneve, transmeton Reuters. “Fati i Italisë nuk varet nga tregjet financiare”, ka thënë Juncker përmes një deklarate. “Pavarësisht se çfarë fuqie politike do të jetë në […]

Një gazetar kritik i Vladimir Putin ekzekutohet në Kiev
Bota

Një gazetar kritik i Vladimir Putin ekzekutohet në Kiev

Gazetari rus Arkady Babchenko, një kritik i Presidentit Vladimir Putin raportohet se është qëlluar për vdekje në Kiev ditën e sotme. Sipas gazetarit Ayder Muzhdabaev, ai u qëllua në shpinë kur ndodhej në shtëpi. Një burim i tha faqes së internetit Obozrevatel.com se Babchenko vdiq para se paramedikët mund ta […]

Kriza politike në Itali godet rëndë tregjet financiare
Bota

Kriza politike në Itali godet rëndë tregjet financiare

Frika mbi trazirat politike të Italisë u përhap në Wall Street pasi tregjet financiare të Evropës u mbyllën me rwnie. Perspektiva e zgjedhjeve të reja dhe mundësia e partive euroskeptike për të forcuar qëndrimin e tyre kanë ngritur shqetësimin për stabilitetin e Eurozonës. Indeksi i Dow Jones i SHBA arriti […]

Studimi trondit Porto Rikon, uragani ‘Maria’ vrau 4,600 vetë jo 64
Bota

Studimi trondit Porto Rikon, uragani ‘Maria’ vrau 4,600 vetë jo 64

Uragani “Maria” vrau më shumë se 4600 njerëz në Porto Riko, 70 herë më shumë se shifra zyrtare e autoriteteve. Vlerësimet reale janë bërë nga një studim i Universitetit të Harvardit. “Një e treta e vdekjeve pas stuhisë së shtatorit ishin për shkak të ndërprerjeve në kujdesin mjekësor të shkaktuar […]

Kroaci, turizëm dhe ndërtime pa leje në kurriz të natyrës
Ndryshe

Kroaci, turizëm dhe ndërtime pa leje në kurriz të natyrës

Liqenjtë Plitvice, parku më i vjetër i Evropës Juglindore, vendi ku është xhiruar filmi i famshëm Winnetou janë në rrezik, sepse shtimi i turistëve po sjell me vete edhe shtimin e ndërtimeve ilegale Ambientalisti Ivica Jandrić jeton afër lieqeveve dhe vjen shpesh këtu. Atij i pëlqen shumë ky vend me […]

Samiti me Trump, krahu i djathtë i Kim niset për bisedime në SHBA
Bota

Samiti me Trump, krahu i djathtë i Kim niset për bisedime në SHBA

Një nga zyrtarët më të lartë të Koresë së Veriut ka udhëtuar sot drejt Nju Jork-ut, për të biseduar me amerikanët për përgatitjet e samitit të shumëpritur Trump-Kim. Ai është ish-shefi i inteligjencëssë Koresë së Veriut, gjenerali Kim Yong-chol, i cili është edhe zyrtari më i lartë i vendit komunist […]

Hungaria do t’i shpallë kriminelë ata që ndihmojnë emigrantët
Bota

Hungaria do t’i shpallë kriminelë ata që ndihmojnë emigrantët

Qeveria hungareze ka hartuar ligje të reja, që i shpallin kriminelë ata që ndihmojnë emigrantët e parregullt që kërkojnë azil në këtë vend. Nëse kalon në formën aktuale, legjislacioni mund të bëjë që ofrimi i fletëpalosjeve me informacion për azilkërkuesit dhe ushqimi ose këshillat ligjore të konvertohen në një vepër […]

Britani, mjekët nuk besuan se Skripalët do të mbijetonin
Bota

Britani, mjekët nuk besuan se Skripalët do të mbijetonin

Pjesëtarë të stafit spitalor që kanë shpëtuar jetën e ish-agjentit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia në Britani, kanë thënë se nuk kanë pritur që do të mbijetojnë viktimat që i janë ekspozuar agjentit nervor. Skripalët ishin gjetur pa ndjenja afër një stoli më 4 mars, mirëpo stafi […]

Itali, grabitet në mes të natës vila e ish-kryeministrit De Mita
Bota

Itali, grabitet në mes të natës vila e ish-kryeministrit De Mita

Natë frike dhe ankthi për ish-kryeministrin e Italisë, Ciriaco De Mita dhe bashkëshorten e tij Anna Maria, viktimë të një grabitjeje në brendësi të vilës së tyre në Nusco, Avellino, Itali. Katër persona, të cilët dyshohet se janë nga Europa Lindore, kanë befasuar çiftin De Mita teksa janë futur në […]

Belgjikë, vriten dy policë dhe një kalimtar në qendër të Liezhit
Bota

Belgjikë, vriten dy policë dhe një kalimtar në qendër të Liezhit

Dy policë dhe një kalimtar kanë vdekur gjatë disa të shtënave me armë zjarri në qytetin e Liezhit në Belgjikë. Vrasësi, sipas asaj që raportojnë mediat belge, është “neutralizuar”. Para se të vritej, autori kishte marrë peng nj grua dhe është futur në një zyrë. Ndërkohë që të paktën edhe […]