Day: May 31, 2018

Arrihet marrëveshja Di Maio-Salvini, gati qeveria e re në Itali
Bota

Arrihet marrëveshja Di Maio-Salvini, gati qeveria e re në Itali

Carlo Cottarelli është detyruar që vetëm në pak ditë të ngjitet disa herë në zyrën e Presidentit të Italisë, Sergio Matarella, fillimisht për të marrë mandatin për të krijuar qeverinë teknike dhe sot pasdite për ta dorëzuar sërish atë pasi ka një marrëveshje të re midis dy liderëve populistë, Luigi […]

Edhe baskët kundër Rajoy, kryeministri i Spanjës drejt lamtumirës
Bota

Edhe baskët kundër Rajoy, kryeministri i Spanjës drejt lamtumirës

Në Madrid, në Kongresin e Deputetëve është hapur debati për mocionin e besimit ngritur kundër Mariano Rajoy nga lideri socialist Pedro Sanchez, që mund të rrëzojë qeverinë e kryeministrit të forcës “Partido Popular”. Rezultati i votimit përfundimtar të premten është i pasigurt dhe mund të varet nga orientimi i forcës […]

Danimarka ndalon veshjet burka dhe niqab në vende publike
Bota

Danimarka ndalon veshjet burka dhe niqab në vende publike

Pas Francës, Belgjikës dhe Austrisë, Danimarka gjithashtu ka votuar pro ligjit për ndalimin e veshjes në publik të rrobave që mbulojnë fytyrën, siç janë niqabi dhe burka. Parlamenti ka miratuar me 75 vota pro dhe 30 kundër një ligji të paraqitur nga qeveria e qendrës së djathtë. Edhe pse ekzekutivi […]

Torturat e CIA-s, Lituani-Rumani do paguajnë 100 mijë euro dëmshpërblim
Bota

Torturat e CIA-s, Lituani-Rumani do paguajnë 100 mijë euro dëmshpërblim

Gjyqtarët evropianë kanë vendosur se Lituania dhe Rumania kanë shkelur të drejtat e dy të dyshuarve terroristë të Al-Kaedës, duke i lejuar CIA-s t’i torturojë ata. SHBA-të kapën Abu Zubaydah dhe Abd al-Rahim al-Nashiri pas sulmeve të Shtatorit 2001 në SHBA dhe tani ata ndodhen në burgun e Guantanamos në […]

Lejuan keqtrajtimin nga CIA, Lituania dhe Rumania 100 mijë euro dëmshpërblim
Bota

Lejuan keqtrajtimin nga CIA, Lituania dhe Rumania 100 mijë euro dëmshpërblim

Gjyqtarët evropianë kanë vendosur se Lituania dhe Rumania kanë shkelur të drejtat e dy të dyshuarve terroristë të Al-Kaedës, duke i lejuar CIA-s t’i torturojë ata. SHBA-të kapën Abu Zubaydah dhe Abd al-Rahim al-Nashiri pas sulmeve të Shtatorit 2001 në SHBA dhe tani ata ndodhen në burgun e Guantanamos në […]

Lufta tregtare me BE, SHBA vendos tarifat e çelikut dhe aluminit
Bota

Lufta tregtare me BE, SHBA vendos tarifat e çelikut dhe aluminit

SHBA-të i kanë dhënë sot jetë vendimit për të aplikuar tarifa për importin e çelikut dhe aluminit nga Bashkimi Evropian, Meksika dhe Kanadaja. Tarifat prej 25% për çelikun dhe tarifat 10% të aluminit do të fillojnë brenda ditës së nesërme. Masa, e zbuluar nga Sekretari i Tregtisë, Wilbur Ross, do […]

Nikaragua, protesta kundër presidentit, 3 të vdekur (FOTO)
Bota

Nikaragua, protesta kundër presidentit, 3 të vdekur (FOTO)

Marshimi kundër qeverisë së presidentit Daniel Ortega përfundoi me gjak. Grupet e armatosura hapën zjarr mbi qindra njerëz që ishin mbledhur në Managua, duke shkaktuar tre të vdekur dhe dhjetëra të plagosur. Ky është bilanci paraprak i raportuar nga mediat e pavarura. Ndërsa në tërësi gjatë valës së protestave janë […]