Month: June 2018

Ndërhyrja e Rusisë në zgjedhje, Trump: Do ta diskutoj me Putin!
Bota

Ndërhyrja e Rusisë në zgjedhje, Trump: Do ta diskutoj me Putin!

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka folur për mediat lidhur me takimin që do të ketë me homologun rus Vladimir Putin në Helsinki gjatë korrikut. Trump rrëfeu se ai synon të shtrojë për diskutim temën e ndërhyrjes së supozuar të Moskës në zgjedhjet e SHBA. Gjithashtu Trump nënvizoi se midis […]

Emigrantët, Salvini “e bën rrugë”: Do mbyll portet për anijet e OJQ-ve!
Bota

Emigrantët, Salvini “e bën rrugë”: Do mbyll portet për anijet e OJQ-ve!

Emigrantët e shpëtuar nga organizatat joqeveritare nuk do të lejohen në Itali. Këtë e ka komunikuar vetë ministri i Brendshëm Matteo Salvini, i cili shpesh ka akuzuar OJQ-të për nxitjen e trafikimit të emigrantëve. Ai tha për Corriere della Sera se këto OJQ nuk janë më “të ligjshme”. Mijëra emigrantë, […]

Trump mendon tërheqjen e trupave të SHBA nga Gjermania
Bota

Trump mendon tërheqjen e trupave të SHBA nga Gjermania

Donald Trump po shqyrton heqjen ose tërheqjen e ushtrisë amerikane nga Gjermania, sipas një raporti përpara mbledhjes së udhëheqësve të NATO-s. Presidenti i SHBA-ve është i gatshëm të hedhë poshtë  aleatët për të shkurtime në buxhetin e bllokut. Vendimi për të shqyrtuar mundësinë e tërheqjes së 35,000 trupave amerikane nga […]

Presidenti i Venezuelës sulmon Mike Pence: Je një gjarpër helmues!
Bota

Presidenti i Venezuelës sulmon Mike Pence: Je një gjarpër helmues!

Zv/presidenti amerikan Mike Pence ndodhet në Amerikën Latine këtë javë në një turne që synon inkurajimin e presionit rajonal mbi Venezuelën për të zgjidhur krizat ekonomike dhe humanitare. Gajtë këtij turi Pence rezervoi disa fjalë të ashpra për presidentin venezuelian Nicolás Maduro. Në një ndalesë në Brazil të mërkurën, Pence […]

Dëbimi i emigrantëve, mijëra amerikanë në shesh kundër Trump
Bota

Dëbimi i emigrantëve, mijëra amerikanë në shesh kundër Trump

Dhjetëra mijëra njerëz pritet të bashkohen me protesta në mbarë vendin në të gjithë Shtetet e Bashkuara kundër politikës strikte të emigrantëve nga Trump. Janë planifikuar më shumë se 630 grumbullime, duke bërë thirrje që familjet emigrante të ndara në kufirin amerikan të ribashkohen. Rreth 2,000 fëmijë mbeten të ndarë […]

Ushtria turke vret katër militantë kurdë
Bota

Ushtria turke vret katër militantë kurdë

Ushtria turke ka kryer sulme ajrore në rajonin Avasin Basyan, që gjendet në veri të Irakut. Përmes një postimi në Twitter, autoritetet turke kanë njoftuar se nga këto sulme janë vrarë katër militantë kurdë. Turqia kohët e fundit ka intensifikuar sulmet ajrore kundër bazave të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit […]

Trump nuk përjashton njohjen e aneksimit të Krimesë nga Rusia
Bota

Trump nuk përjashton njohjen e aneksimit të Krimesë nga Rusia

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump nuk ka pranuar që të përjashtojë mundësinë që ta njohë aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia. Kjo lëvizje vjen vetëm pak ditë para samitit të planifikuar të Trumpit me presidentin rus, Vladimir Putin. I pyetur nga gazetarët nëse janë të vërteta raportimet se […]

Veshët, ja si të shmangni zhurmën në avion
Ndryshe

Veshët, ja si të shmangni zhurmën në avion

Gjatë një udhëtimi në aeroplan, në fakt, shpesh ndodh që të keni një ndjesi të otitit të veshit, një rënie të vogël në dëgjim, një bezdi ose pak dhimbje. Është pikërisht dhimbja e veshit nga një aeroplan, një trazim që mund të zgjasë edhe disa orë, pasi të keni vënë […]

Çfarë ndodh me trupin nëse ndaloni bukën dhe makaronat!
Ndryshe

Çfarë ndodh me trupin nëse ndaloni bukën dhe makaronat!

Mania e karbohidrateve të ulëta vazhdon të jetë e fortë, sidomos në disa lloje dietash. Por, kur vendosim të heqim nga pjata të gjitha kategoritë e ushqyesve (gjithmonë zgjedhje e dëmshme) ne duhet të dimë se me çfarë kemi të bëjmë dhe për çfarë përdoren për shembull karbohidratet. Eliminimi i […]

Protestoi kundër Trump, arrestohet aktorja Susan Sarandon
Bota

Protestoi kundër Trump, arrestohet aktorja Susan Sarandon

Aktorja Susan Sarandon ishte në mesin e 575 grave të arrestuara në Uashington pasi organizuan një protestë kundër politikës së emigracionit të Donald Trumpit. Aktorja së bashku më gra të tjera mbajtën në duar pankarta duke kërkuar dhënien fund të kampeve të emigracionit. Tubimi ishte edhe një kundërpërgjigje ndaj Melania […]