Day: June 4, 2018

Puthi punonjësen, filipinezët kritikojnë Presidentin Duterte (Video)
Bota

Puthi punonjësen, filipinezët kritikojnë Presidentin Duterte (Video)

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte është kritikuar ashpër pasi ka puthur në buzë një punonjëse në jashtë shtetit, gjatë një eventi. Duterte po fliste me një turmë në Korenë e Jugut, kur e thirri gruan në skenë, pastaj e bindi atë ta puthte. Gjesti i Dutertes u përshkrua si “ilustrim […]

Merkel: Duhet më shumë konvergjencë ekonomiko-sociale në Eurozonë
Bota

Merkel: Duhet më shumë konvergjencë ekonomiko-sociale në Eurozonë

Angela Merkel kërkoi rritjen e konvergjencës ekonomike midis shteteve të eurozonës, si një parakusht i domosdoshëm për funksionimin e qetë të monedhës së përbashkët të vendeve anëtare. “Një monedhë e përbashkët me realitete të ndryshme shoqërore dhe situata të ndryshme të mirëqenies në vendet individuale nuk është një gjë e […]

Putin fton Kim Jong-un të vizitojë Rusinë
Bota

Putin fton Kim Jong-un të vizitojë Rusinë

Presidenti rus Vladimir Putin ka ftuar udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un për të marrë pjesë në një forum ekonomik ndërkombëtar që do të mbahet në Lindjen e Largët të Rusisë në muajin shtator. Ivan Melnikov, një nënkryetar i dhomës së ulët të parlamentit rus, zbuloi ftesën për […]

Gafa e Salvinit, fotografohet në avion duke lexuar dokumente konfidenciale
Bota

Gafa e Salvinit, fotografohet në avion duke lexuar dokumente konfidenciale

Ai është simboli i populistëve dhe politikave anti-emigracion në Italia, por tashmë përveçse si lider i Lega Nord i paraqitet publikut edhe si ministri i Brendshëm i vendit, falë qeverisë politike që krijoi duke rënë dakord me Luigi di Maion e “5 Yjeve”. Por pavarësisht popullaritet të madh që ka […]

Protestat kundër taksave, kryeministri i Jordanisë jep dorëheqjen
Bota

Protestat kundër taksave, kryeministri i Jordanisë jep dorëheqjen

Kryeministri i Jordanisë, Hani Mulki, dha dorëheqje, pas disa ditësh protesta kundër rritjes së taksave ekonomike dhe masave të kursimit. Sipas disa njoftimeve, Mbreti Abdullah kërkoi nga Omar al-Razzaz, ministër i Arsimit në kabinetin e Mulkit dhe ish-ekonomist i Bankës Botërore, të formojë qeverinë e re. Ky zhvillim vjen një […]

“Russiagate”, Trump: Kam të drejtën absolute të amnistoj veten
Bota

“Russiagate”, Trump: Kam të drejtën absolute të amnistoj veten

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka thënë se ai ka “të drejtën absolute” për të falur/amnistuar veten në hetimin e nisur për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhje, duke insistuar se ai nuk ka bërë asgjë të gabuar. Ai përsëriti argumentin që avokatët e tij bënë në një memorandum të janarit […]

Zjarri në Londër, fatale instruksionet për të qëndruar në shtëpi (Foto)
Bota

Zjarri në Londër, fatale instruksionet për të qëndruar në shtëpi (Foto)

Urdhri për të “qëndruar në shtëpi”, i siguruar nga udhëzimet anti-zjarri të vendosura nga administratorët brenda Kullës Grenfell në Londër, grataçela rezidenciale që u shkrumbua më 14 qershor 2017, ishte një faktor fatal dhe kontribues në vdekjen e disa prej 72 viktimave të zjarrit. Kjo mbështetet nga një raport nga […]

Avokatët e Trumpit, kundër idesë që të pyetet nga Mueller
Bota

Avokatët e Trumpit, kundër idesë që të pyetet nga Mueller

Avokati i Presidentit Trump, Rudy Giuliani thotë se mbetet “temë e hapur” nëse zoti Trump do t’u përgjigjet pyetjeve të hetuesve që po përpiqen të zbulojnë mënyrat se si Rusia është përzjerë në zgjedhjet presienciale të 2016. Giuliani tha se këshilltarët ligjorë të presidentit janë të mendimit se nuk duhet […]

Keni rënë në peshë pa dietë? Ja 6 arsye për t’u shqetësuar
Ndryshe

Keni rënë në peshë pa dietë? Ja 6 arsye për t’u shqetësuar

Luhatjet e vogla të peshës gjatë vitit janë normale, por në qoftë se rënia është më e rëndësishme dhe mbi të gjitha, për asnjë arsye, ju duhet t’i nënshtroheni një kontrolli për shkak se ajo mund të jetë tregues i një gjendje të rëndë shëndetësore. Probleme me tiroidet – Një […]

Kina paralajmëron SHBA-në: Jo marrëveshje nëse vendosni tarifa
Bota

Kina paralajmëron SHBA-në: Jo marrëveshje nëse vendosni tarifa

Chinese investors monitor stock prices at a brokerage house in Beijing, Friday, March 23, 2018. Fears of a trade war roiled financial markets and sent the dollar wobbling Friday after Beijing retaliated against the Trump administration’s tariff hikes by threatening import duties on U.S. goods. (AP Photo/Mark Schiefelbein) Kina ka […]