Day: June 5, 2018

Itali, qeveria e Conte merr votëbesimin
Bota

Itali, qeveria e Conte merr votëbesimin

Qeveria e re në Itali e drejtuar nga kryeministri Conte ka marrë votëbesimin në Senat.  Ai arriti që të kalonte provën në Senat me 171 vota pro, 117 kundër dhe 25 abstenim. “Ne duhet të ofrojmë përgjigje konkrete për qytetarët. Ndihem shumë përgjegjës për këtë pozicion dhe falënderoj ata që […]

Akuzat për dhunë seksuale, regjisori Weinstein shpallet i pafajshëm
Bota

Akuzat për dhunë seksuale, regjisori Weinstein shpallet i pafajshëm

Regjisori Harvey Weinstein është shpallur i pafajshëm nga akuzat për dhunim dhe ngacmim seksual. Ai doli para Gjykatës Supreme në Menhetën sot, pasi u padit javën e kaluar nga Juria e Madhe. Weinstein 66 vjeçar ka insistuar edhe më parë përmes avokatit të tij, Benjamin Brafman se nuk ka pasur […]

Tarifat për BE-në, vëllezërit miliarderë financojnë fushatën kundër Trump
Bota

Tarifat për BE-në, vëllezërit miliarderë financojnë fushatën kundër Trump

Vëllezërit e fuqishëm miliarderë amerikanë Charles dhe David Koch po financojnë një fushatë miliona dollarësh kundër tarifave tregtare të vendosura nga presidenti Donald Trump për aleatët e SHBA-ve, BE dhe Kanada. Tre grupe politike të mbështetura nga vëllezërit thonë se do të përdorin reklamat, lobimin dhe fushatat bazë për të […]

Pakti bërthamor, Irani po rrit kapacitetet e pasurimit të uraniumit
Bota

Pakti bërthamor, Irani po rrit kapacitetet e pasurimit të uraniumit

Irani thotë se ka filluar punën për rritjen e kapacitetit të saj të pasurimit të uraniumit dhe ky është hapi i parë për t’i treguar BE-së se armë bërthamore do të ndërtohen, në rast se pakti i vitit 2015 rrëzohet. Kreu i agjencisë atomike të Iranit u tha gazetarëve se […]

Kryeministri i Italisë: Aleatë me SHBA, por t’i heqim sanksionet Rusisë
Bota

Kryeministri i Italisë: Aleatë me SHBA, por t’i heqim sanksionet Rusisë

“Ne duhet të ofrojmë përgjigje konkrete për qytetarët”. Këtë theksoi kryeministri i ri i Italisë, Giuseppe Conte, në fjalimin e tij të parë në Senat. “Ndjehem fort përgjegjës për këtë pozicion”, tha Conte – duke shtuar se do të angazhohet për të mbrojtur interesat italiane dhe për të forcuar prestigjin […]

Rodos, “sekretet” e ishullit shumë të dashur nga Apollo (Foto)
Ndryshe

Rodos, “sekretet” e ishullit shumë të dashur nga Apollo (Foto)

Aromat e pyjeve me pisha dhe Egjeut, plazhet e pafundme dhe uji i pastër. Dhe qytetet fantastike mesjetare Më shumë se një milion turistë e vizitojnë atë çdo vit: Rodos, me plazhe kilometra të gjata dhe male të mbuluara me pyje aromatike, fshatra malorë, vende arkeologjike dhe një qytet mesjetar […]

Russiagate, ish-shefi i fushatës së Trump po “manipulon dëshmitarët”
Bota

Russiagate, ish-shefi i fushatës së Trump po “manipulon dëshmitarët”

Prokurorët e SHBA-ve kanë akuzuar ish-menaxherin e fushatës së Donald Trump, Paul Manafort, se po përpiqet të ngatërrojë/ manipulojë dëshmitarët e mundshëm përpara gjyqit të tij. Robert Mueller, i cili po heton ndërhyrjen e dyshuar në zgjedhje të Rusisë tha se z. Manafort kishte kontaktuar me njerëzit lidhur me pastrimin […]

Guatemalë, hiri fshin fshatrat pas vullkanit “Fuego” (Foto)
Bota

Guatemalë, hiri fshin fshatrat pas vullkanit “Fuego” (Foto)

Ka shkuar në 68 bilanci i fundit i viktimave të vullkanit “Fuego” në Guatemalë. Vetëm 17 kufoma janë identifikuar për shkak të llavës që kanë shpërfytyruar viktimat. Ushtria po i ndihmon zjarrfikësit për të kërkuar njerëzit e zhdukur pas shpërthimit të një vullkani në Guatemalë. Rrëketë e shkëmbinjve të nxehtë, […]

Dashuria sekrete e Churchill që mund të ndryshonte fatin e Luftës Botërore
Ndryshe

Dashuria sekrete e Churchill që mund të ndryshonte fatin e Luftës Botërore

Kreu i shtetit anglez kishte një marrëdhënie sekrete me Doris Delevingne, halla e madhe e modeles së famshme, Cara Delevingne. Një marrëdhënie “skandaloze” që mund ta kishte kompromentuar Winston Churchill kishte një marrëdhënie të fshehtë, e cila mund të rrezikonte fatin e qeverisë së tij dhe madje edhe Luftën e […]