Day: June 6, 2018

Londër, zjarr masiv në hotelin luksoz (Foto+Video)
Bota

Londër, zjarr masiv në hotelin luksoz (Foto+Video)

Një hotel luksoz në Londër është përfshirë nga flakët. Mediat britanike raportojnë se 120 zjarrfikës janë duke luftuar me flakët. Hoteli sapo ka përfunduar rinovimin më të kushtueshëm të bërë në historinë e tij 115-vjeçare. Inaugurimi i tyre u bë më 29 maj. Re të mëdha tymi janë shpërndarë menjëherë. […]

Putin flet për takimin Trump-Kim: Vendim që duhet përshëndetur
Bota

Putin flet për takimin Trump-Kim: Vendim që duhet përshëndetur

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka vlerësuar Donald Trump dhe Kim Jong-un për vendimin e tyre për t’u takuar. “Udhëheqja verikoreane ka ndërmarrë disa hapa të papritur dhe të pashembullt për të lehtësuar tensionet.  Trump ka marrë një vendim të guximshëm dhe të pjekur me planifikimin e takimit”, tha Putin […]

Kinë, 11 të vdekur e 2 të zhdukur nga një shpërthim në minierë
Bota

Kinë, 11 të vdekur e 2 të zhdukur nga një shpërthim në minierë

Njëmbëdhjetë minatorë të vdekur dhe dy të zhdukur. Ky është bilanci paraprak i një shpërthimi në një minierë hekuri në qytetin Benxi, në provincën verilindore kineze të Liaoning. Njëzet e tre vetë u shpëtuan nga zjarrfikësit dhe ekipet e shpëtimit. Kjo është raportuar nga Ministria e Menaxhimit të Emergjencave, duke […]

Merkel: Gjermania është kundër kthimit të Rusisë në G8
Bota

Merkel: Gjermania është kundër kthimit të Rusisë në G8

“Aneksimi i Krimesë ka qenë një shkelje e qartë e së drejtës ndërkombëtare dhe kjo justifikon përjashtimin e Rusisë nga G8”. Kështu u shpreh Angela Merkel, teksa i përgjigjej pyetjeve të deputetëve të Bundestagut.  Ndërkohë ë sesionin e parë të pyetjeve dhe përgjigjeve në parlament të mërkurën, një ligjvënës nga […]

Kanadaja, vendi i parë i G7-së që do legalizojë marijuanën
Bota

Kanadaja, vendi i parë i G7-së që do legalizojë marijuanën

Bota i ka kthyer sytë nga Kanadaja, e cila po përgatitet të kthehet në vendin e parë anëtar të G7-s që legalizon marijuanën. Vendi e ka ligjëruar tashmë përdorimin e hashashit për arsye mjekësore, por hapi i radhës do të jetë legalizimi i plotë i tij. Të enjten, Kanadaja përfundon […]

Plazhet ekzotike, të zhytesh në detet më të bukura në botë (FOTO)
Ndryshe

Plazhet ekzotike, të zhytesh në detet më të bukura në botë (FOTO)

Mund të bëni zhytje spektakolare në Filipine, Oman, Madagaskar, Honduras Vera erdhi! Koha për pushime, udhëtime, zbulime të reja. Koha për t’ia kushtuar vetes dhe pasionit tuaj, një ndër ta edhe zhytjes. Në sfondet dhe detet më të bukura, ato të Filipineve, Omanit, Madagaskarit dhe Hondurasit. Le të zbulojmë disa […]

Samiti i Trump-Kim, në ishullin ‘Sentosa’ të resorteve luksoze
Bota

Samiti i Trump-Kim, në ishullin ‘Sentosa’ të resorteve luksoze

Takimi i shumëpritur midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un do të zhvillohet në një hotel në ishullin Sentosa të Singaporit. Lajmi është konfirmuar nga Shtëpia e Bardhë, por shumë detaje nga samiti historik që është planifikuar të mbahet më 12 qershor janë […]

I shoqërueshëm apo i vetmuar? Lexoni shenjën tuaj të Horoskopit
Ndryshe

I shoqërueshëm apo i vetmuar? Lexoni shenjën tuaj të Horoskopit

Yjet na zbulojnë se cila është, në bazë të shenjës së zodiakut, prirja jonë në marrëdhëniet ndërpersonale Në kontekste të ndryshme të jetës ne shpesh takojmë njerëz që nuk i kemi njohur më parë, por jo gjithmonë është e qartë nëse dëshira për të njohur njëri-tjetrin është reciproke. Si në […]

Bilanci i vullkanit në Guatemalë, rreth 200 të zhdukur e 75 të vdekur
Bota

Bilanci i vullkanit në Guatemalë, rreth 200 të zhdukur e 75 të vdekur

Të paktën 192 njerëz rezultojnë të zhdukur dhe 75 kanë vdekur si pasojë e shpërthimit të vullkanit “Fuego” në Guatemalë gjatë së dielës. Fshatra të tërë në shpate malesh u shkrumbuan e u mbuluan nga hiri vullkanik dhe balta. Puna për kërkimin e të mbijetuarve u ndërpre të martën, pasi […]