Day: June 13, 2018

Sondazhi, Egjipti më i sigurt se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar
Bota

Sondazhi, Egjipti më i sigurt se SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar

Egjipti, në një anketë globale u rendit si vendi më i sigurt në Afrikë dhe madje më lart se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar. Qendra “Gallup” i ka pyetur njerëzit nëse ndjehen të sigurt të ecin natën rrugës dhe nëse kanë qenë viktima të krimit. Anketa e radhit […]

Dorëhiqet kryeministri i Gjeorgjisë
Bota

Dorëhiqet kryeministri i Gjeorgjisë

Kryeministri i Gjeorgjisë, Giorgi Kvirikashvili dha dorëheqjen pas një vale protestash antiqeveritare, që kanë tronditur kryeqytetin Tbilisi. Kvirikashvili njoftoi për vendimin e tij, duke përmendur mosmarrëveshjet me udhëheqësin e partisë në pushtet, Bidzina Ivanishvili. “Mendoj se është momenti kur një lideri të partisë duhet t’i jepet mundësia për të formuar […]

Trump: Koreja e Veriut, jo më një kërcënim bërthamor
Bota

Trump: Koreja e Veriut, jo më një kërcënim bërthamor

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se Pheniani nuk përbën më kërcënim bërthamor për botën. Trump i bëri këto komente një ditë pas takimit me udhëheqësin Kim Jong Un, në Singapor. “Sapo aterova. Një rrugë e gjatë, por secili tani mund të ndjehet më i sigurt sesa në […]

Horoskopi, të ndaheni nga partneri siç Zodiaku këshillon
Ndryshe

Horoskopi, të ndaheni nga partneri siç Zodiaku këshillon

A e kishit imagjinuar? Yjet mund të na vijnë në ndihmë kur kemi një partner të bezdisshëm dhe nuk presim momentin që ta shkëpusim marrëdhënien Ndër dinamika të ndryshme të jetës në çift, është interesante të vëzhgojmë se çfarë na ndodh kur duam të mbyllim një marrëdhënie, por, për arsye […]

Lufta Arabi Saudite-Iran zbret në Jemen, fillojnë sulmet në portin Hudejde
Bota

Lufta Arabi Saudite-Iran zbret në Jemen, fillojnë sulmet në portin Hudejde

Forcat qeveritare me mbështetjen e Arabisë Saudite kanë filluar një sulm ndaj portit kryesor të Jemenit në Hudajdahut, i cili mbahet nga rebelët. Porti është pika kryesore e hyrjes së ndihmave për njerëzit në zonat e mbajtura nga rebelët dhe agjencitë kanë paralajmëruar një katastrofë humanitare nëse sulmohet. Rreth tetë […]

De Niro: Do i gjuaja me grusht, Trump: Zgjohu i dehur!
Bota

De Niro: Do i gjuaja me grusht, Trump: Zgjohu i dehur!

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka sulmuar aktorin e Hollivudit Robert De Niro pasi ylli i kinematografisë e ka akuzuar atë me një fjalim të mbushur me këmbëngulje në një ceremoni çmimesh. De Niro, i cili më parë ka thënë se do të donte të grushtonte presidentin, mori ovacione të […]

Sindromi metabolik, 5 rreziqet që përkeqësojnë edhe seksin
Ndryshe

Sindromi metabolik, 5 rreziqet që përkeqësojnë edhe seksin

Obezitet ose mbipeshë, hipertension, diabet tip 2, kolesterol të lartë. Këto janë pesë probleme që, së bashku, quhen sindroma metabolike. Pasojat e të cilave janë gjithnjë serioze dhe shqetësojnë shumë sistemin urogjenital. Prandaj, mosfunksionimi erektil dhe hypertrofia beninje e prostatës, por edhe kanceri i prostatës, veshkave dhe fshikëzës, rritet me […]

Rusia, organizatorja më e dobët e një Botërori e të gjitha kohërave?
Bota

Rusia, organizatorja më e dobët e një Botërori e të gjitha kohërave?

Me ndeshjen e parë Rusi-Arabi Saudite jepet sinjali për fillimin e Kampionatit Botëror të Futbollit. Shpresat e tifozëve dhe të kryetarit të shtetit, Putin janë të mëdha. Ekziston rreziku që ata të zhgënjehen shumë. Qëllimi është i qartë. “Ne duhet të jemi organizatorë të fortë të kampionatit”, deklaroi para pak […]

Pas takimit Trump-Kim, bisedime me SHBA kërkon dhe kreu i talebanëve afganë
Bota

Pas takimit Trump-Kim, bisedime me SHBA kërkon dhe kreu i talebanëve afganë

Udhëheqësi i talebanëve të Afganistanit Hibatullah Akhundzada, ripërsëriti të martën thirrjen e tij për bisedime të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara, për t’i dhënë fund luftës. Në një mesazh urimi me rastin e festimeve që shënuan fundin e muajit të agjërimit, kreu i talebanëve e justifikoi sërish fushatën ushtarake të […]