Day: June 16, 2018

Trump dorëzohet për Iranin dhe tarifat, telefonon Macron e kërkon negociata
Bota

Trump dorëzohet për Iranin dhe tarifat, telefonon Macron e kërkon negociata

  Donald Trump ftoi BE-në të hyjë në negociata për të zvogëluar barrierat doganore gjatë një telefonate me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmi raportohet nga Shtëpia e Bardhë dhe tërheqja e Trump është krejtësisht e papritur, pasi ai tregoi se është një “kockë e fortë” dhe “kokëmushkë” në Samitin e […]

Prapaskenat e G7-s, Trump ironi me Abe: Të dërgoj 25 mln meksikanë
Bota

Prapaskenat e G7-s, Trump ironi me Abe: Të dërgoj 25 mln meksikanë

Një javë pasi samiti katastrofik i G7-s në Kanada përfundoi, zyrtarët e BE-së kanë zbuluar prapaskena nga Donald Trump, duke dhënë një pasqyrë të stilit bombastik dhe raportit që ai ndau me udhëheqësit e tjerë. Presidenti i SHBA-ve Donald Trump sipas RT mbërriti me vonesë në takim, u largua herët […]

Panik në qendër të Moskës, taksia përplas 8 tifozë meksikan (VIDEO)
Bota

Panik në qendër të Moskës, taksia përplas 8 tifozë meksikan (VIDEO)

Një taksi ka shkaktuar një katrahurë të vërtetë në Moskën qendrore këtë të shtunë. Mediat ndërkombëtare raportojnë se 8 tifozë meksikan kanë mbetur të lënduar, pasi janë goditur nga taksia. Sipas shërbimeve të emergjencës, makina doli jashtë kontrollit duke u ngjitur mbi trotuar dhe u përplas me njerëzit pranë Sheshit […]

Panik në qendër të Moskës, taksia përplas 8 tifozë meksikan (FOTO)
Bota

Panik në qendër të Moskës, taksia përplas 8 tifozë meksikan (FOTO)

Një taksi ka shkaktuar një katrahurë të vërtetë në Moskën qendrore këtë të shtunë. Mediat ndërkombëtare raportojnë se 8 tifozë meksikan kanë mbetur të lënduar, pasi janë goditur nga taksia. Sipas shërbimeve të emergjencës, makina doli jashtë kontrollit duke u ngjitur mbi trotuar dhe u përplas me njerëzit pranë Sheshit […]

Lufta tregtare, mediat kineze tallin Trump: Budallai ndërton mure!
Bota

Lufta tregtare, mediat kineze tallin Trump: Budallai ndërton mure!

Lufta tregtare që Donald Trump ka imponuar me tarifat e vendosura ndaj aleatëve por edhe Kinës, nuk i ka pëlqyer aspak fuqisë së dytë më të madhe në botë. Mediat kineze e kanë tallur hapur Presidentin e SHBA-ve Donald Trump, lidhur me planet për të imponuar 25% tarifa mbi 50 […]

Armëpushimi, përqafohen talebanët dhe forcat e sigurisë afgane
Bota

Armëpushimi, përqafohen talebanët dhe forcat e sigurisë afgane

Skena që do të dukej e pamundur t’i shihnim disa ditë më parë janë regjistruar në Afganistan, aty ku anëtarët e talebanëve janë përqafuar me forcat afgane të sigurisë në mes të një armëpushimi tre-ditor të thirrur për Bajram. Militantët gjithashtu u takuan me ministrin e brendshëm Wais Barmak në […]

Botërori, DASH këshillon qytetarët e saj: Kujdes nga sulmet terroriste
Bota

Botërori, DASH këshillon qytetarët e saj: Kujdes nga sulmet terroriste

Departamenti amerikan i Shtetit ka këshilluar qytetarët e saj që të tregojnë kujdes në udhëtimet e tyre në Rusi. DASH thekson se ngjarjet e mëdha ndërkombëtare siç është Kupa e Botës, janë më të rrezikuara që të jenë pre e sulmeve terroriste. “Edhe pse siguria në Kampionatin Botëror do të […]