Day: June 17, 2018

Sulm kamikaz i Boko Haram, mbi 30 të vdekur në Nigeri
Bota

Sulm kamikaz i Boko Haram, mbi 30 të vdekur në Nigeri

Të paktën 31 persona kanë vdekur në dy sulme vetëvrasëse që i atribuohen grupit terrorist islamik Boko haram në Damboa, në veri-lindje të Nigerisë. Sipas televizionit BBC, sulmi ka ndodhur pak orë pasi shefi i ushtrisë nigeriane, gjenerali Tukur Buratai, kishte siguruar popullatën mbi rikthimin e rendit publik pas kërcënimeve […]

Izraeli parandalon planin për atentate në Tel Aviv dhe Jeruzalem
Bota

Izraeli parandalon planin për atentate në Tel Aviv dhe Jeruzalem

“Shin Bet”, shërbimi i sigurisë së brendshme të Izraelit, ka njoftuar se ka ndaluar këto muaj një celulë të Hamasit, në Nablus, Çisjordani, e cila kishte qëllim të kryente atentate të rënda terroriste, mes të cilave një sulm vetëvrasës në Jeruzalem dhe një shpërthim në Tel Aviv. Gjatë operacionit, ku […]

Taksia mes turmës në Moskë, dyshimet e policisë ruse për autorin
Bota

Taksia mes turmës në Moskë, dyshimet e policisë ruse për autorin

Policia në Moskë po hetojnë rastin e taksistit që devijoi rrugën dhe goditi disa kalimtarë të rastit, duke përfshirë 8 fansa të Meksikës në Kampionatin Botëror. Pamjet tregojnë taksin teksa futet në trotuar dhe godet kalimtarët, të shtunën pasdite. Policia deklaroi se drejtuesi ishte me prejardhje nga Kirgizia dhe thanë […]

Afganistan, shkon në 36 numri i personave të vrarë nga sulmi vetvrasës
Bota

Afganistan, shkon në 36 numri i personave të vrarë nga sulmi vetvrasës

Shifra e të vdekurve nga një sulm vetvrasës me bombë në provincën Nangarhar të Afganistanit ka arritur në 36. Najibullah Kamaëal, drejtor i departamentit të shëndetësisë, tha se 65 persona të tjerë janë plagosur në sulmin që kishe cak luftëtarët që po festonin Fitër Bajramin. Attaullah Khogyani, zëdhënës nga kjo […]

Sulm me armë në Nju Xhersi. Plagosen 20 persona, vritet 1 nga agresorët
Bota

Sulm me armë në Nju Xhersi. Plagosen 20 persona, vritet 1 nga agresorët

Një skenë “shumë kaotike” u zhvillua të dielën herët në Nju Xhersi të SHBA-ve, pasi një person i armatosur qëlloi mbi turmën e njerëzve, që po merrnin pjesë në festivalin 24 orësh të artit në Trenton. Sipas mediave vendase që citojnë një prokuror, nga të shëtnat me armë rezulton të […]

Francë, gruaja plagos 2 vetë me thikë nën thirrjet “Allahu Ekber”
Bota

Francë, gruaja plagos 2 vetë me thikë nën thirrjet “Allahu Ekber”

Një klient dhe një punonjës i një supermarketi të rrjetit “Leclerc”, të vendosur në La Seyne-sur-Mer, në afërsi të Toulon, janë plagosur me thikë nga një grua që e kreu aktin e rëndë nën thirrjet “Allahu Ekber”. Sipas Var Matin, ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm rreth orës 10:30, me […]

Tesla shpërthen në flakë, shpëton për mrekulli regjisori anglez
Bota

Tesla shpërthen në flakë, shpëton për mrekulli regjisori anglez

Një makinë Tesla e drejtuar nga regjisori televiziv britanik Michael Morris ka shpërthyer në flakë në Los Anxhelos. Bashkëshortja e Morris, një aktore amerikane ka njoftuar për lajmin dhe faktin se bashkëshorti i saj shpëtoi për mrekulli. Mary McCormack shkroi poshtë një videoje dramatike sesi kishte ndodhur incidenti. “Në trafik […]