Day: June 18, 2018

Sulm me armë mbi tifozët në Suedi, 5 të plagosur (FOTO)
Bota

Sulm me armë mbi tifozët në Suedi, 5 të plagosur (FOTO)

Një njeri i armatosur hapi zjarr në orën 21:00 përpara një kafeneje në Drottninggatan Avenue, një bulevard në qendër të Malmos, Suedi. Ngjarja e rëndë ndodhi në kulmin e festës të tifozëve të Suedisë për fitoren me Korenë e Jugut në Kupën e Botës. Mediat lokale raportojnë se agresori përdori […]

Mesazh politik në Gjermani-Meksikë. “PO” Putin, “JO” Merkel
Bota

Mesazh politik në Gjermani-Meksikë. “PO” Putin, “JO” Merkel

Mijëra tifozë erdhën në Rusi për të mbështetur Gjermaninë kampione bote, në “gjuetinë” e tyre për një Kupë tjetër Bote. Midis qindra flamujve dhe parullave që tundeshin në stadiumin Luzhniki, disa përmbanin mesazhe politike. Një grup mbështetësish të veshur në fanella Bundesmannschaft shfaqën një flamur, ku ishin vendosur fotot e […]

Emigrantët, Conte takon Merkel: Zgjidhje nga BE ose Shengeni shpërbëhet
Bota

Emigrantët, Conte takon Merkel: Zgjidhje nga BE ose Shengeni shpërbëhet

Kryeministri italian Giuseppe Conte është takuar sot me kancelaren gjermane Angele Merkel dhe në qendër të diskutimeve dypalëshe ka qenë fati i BE-së pas shpërthimit të krizës së re te emigrantëve, e cila u evidentua në rastin e anijes Aquarius. Merkel, e cila për shkak të politikave të saj favorizuese […]

Përçarja Merkel-Seehofer për emigrantët, Trump: Krimi në Gjermani u rrit!
Bota

Përçarja Merkel-Seehofer për emigrantët, Trump: Krimi në Gjermani u rrit!

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka sulmuar qasjen e qeverisë gjermane ndaj emigracionit, pasi ai është vendosur nën presion pas sulmeve të herë pas hershme ndaj emigrantëve. Trump thotë në një postim në Twitter se koalicioni i kancelares gjermane Angela Merkel duket “i dobët”. Faktikisht Merkel në këtë moment ndodhet […]

Raporti shokues, Bitcoin mund të shkaktojë “blackout” masiv të internetit
Bota

Raporti shokues, Bitcoin mund të shkaktojë “blackout” masiv të internetit

Vetëm super kompjuterët do të jenë në gjendje të përpunojnë kriptotransportet në të ardhmen e afërt dhe transaksionet mund të çojnë në një kolaps masiv të internetit, sipas një raporti të fundit nga Banka Zvicerane për Vendbanimet Ndërkombëtare (BIS). “Për të përpunuar numrin e transaksioneve dixhitale të shitjes me pakicë […]

“Dieselgate”, ndalohet drejtori ekzekutiv i kompanisë ‘Audi’
Bota

“Dieselgate”, ndalohet drejtori ekzekutiv i kompanisë ‘Audi’

Drejtori ekzekutiv i Audi-t, Rupert Stadler, është ndaluar nga policia në Gjermani, në kuadër të hetimit lidhur me “Dieselgate”, skandalin e shkarkimit të gazrave të trukuara të motorëve me benzinë. Lajmi është bërë i ditur nga ministria publike e Mynihut. Prokuroria gjermane, e cila deri në fund të muajit maj, […]

Seehofer, për Merkel: Me këtë grua s’mund të punoj!
Bota

Seehofer, për Merkel: Me këtë grua s’mund të punoj!

Kancelarja Merkel po kërkon që çështja e refugjatëve të zgjidhet në marrëveshje me vendet e tjera. Ndërsa kundërshtari i saj më i madh, ministri i Brendshëm, Horst Seehofer thotë se “me këtë grua nuk mund të punojë”! Qeveria gjermane ka përgënjeshtruar lajmet për mundësinë që kancelarja Angela Merkel të kërkojë […]

Djegiet në plazh, 17 ushqime që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës
Ndryshe

Djegiet në plazh, 17 ushqime që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës

Ushqimi ndikon në ngjyrën tonë. Ai e favorizon atë, duke vënë në lëvizje melaninën dhe në të njëjtën kohë ndihmon për ta bërë atë uniforme duke mbrojtur lëkurën nga rrezet e diellit. Dietologja Frida Harju i shpjegoi “Cosmopolitan UK” se çfarë ushqimesh mund të sigurojnë një ngjyrë perfekte: jo vetëm […]

Urat në Gjermani, nga rrënojat romake tek teknologjia moderne
Ndryshe

Urat në Gjermani, nga rrënojat romake tek teknologjia moderne

1.Trashëgimi romake Kjo urë mbi lumin Mosel në Trier është ura më e vjetër romake e ruajtur në Gjermani. Fillimisht këtu ka pasur një urë druri, të cilën romakët më vonë e zëvendësuan me një urë me bazament gurësh të sjellë nga zona e Eifelit. Kolonat mbajtëse të urës i […]

Ivan Duque, president i i ri i Kolumbisë
Bota

Ivan Duque, president i i ri i Kolumbisë

Politikani konservator, Ivan Duque, ka bërë thirrje për bashkim, pasi është zgjedhur president i Kolumbisë. Duque ka fituar 54 përqind të votave në zgjedhjet e 17 qershorit, duke shënuar përparësi ndaj ish-guerilit, Gustavo Petro. “Me modesti dhe nder, i them popullit kolumbian se me gjithë energjitë e mia do të […]