Day: June 25, 2018

Sanksionet e BE, motorët Harley do prodhohen jashtë SHBA-ve
Bota

Sanksionet e BE, motorët Harley do prodhohen jashtë SHBA-ve

Harley-Davidson planifikon të zhvendosë një pjesë të prodhimit të motorëve jashtë Shteteve të Bashkuara, për të shmangur, siç tha, barrën e tarifave të Bashkimit Evropian. Javën e kaluar, BE-ja vuri taksa hakmarrëse mbi prodhimet amerikane, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka vënë tarifa mbi importet e aluminit dhe çelikut […]

Kampet e refugjatëve, Salvini: BE-ja t’i ngrejë në jug të Libisë
Bota

Kampet e refugjatëve, Salvini: BE-ja t’i ngrejë në jug të Libisë

Ministri italian i brendshëm, populisti Matteo Salvini ka bërë thirrje për ngritjen e qendrave të pranimit të emigrantëve në kufijtë jugorë të Libisë, pas një takimi me udhëheqësit e kombit afrikan në Tripoli. Ai tha se propozimi, një nga shumë në një paketë italiane të dizajnuar për të goditur emigrimin, […]

Frika nga sanksionet e SHBA, protestë masive në kryeqytetin e Iranit
Bota

Frika nga sanksionet e SHBA, protestë masive në kryeqytetin e Iranit

Tregtarët në Pazarin e Madh të Teheranit kanë marrë pjesë në një protestë masive kundër rritjes së çmimeve dhe vlerës së rënies së monedhës së Iranit, Rial. Dyqanet u mbyllën dhe mijëra njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit. Policia e Riotit më vonë hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit […]

SHBA, plan për paqe mes Izraelit dhe Palestinës
Bota

SHBA, plan për paqe mes Izraelit dhe Palestinës

Këshilltari i Presidentit Donald Trump, Jared Kushner, i cili është edhe dhëndri i tij, thotë se nuk beson që Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka aftësinë apo vullnetin për të arritur një marrëveshje paqeje me Izraelin. “Ai u përmbahet të njëjtave argumente që ka pasur për 25 vjet. Dhe në 25 […]

Irani: Prishja e paktit bërthamor mund të ketë pasoja për ne
Bota

Irani: Prishja e paktit bërthamor mund të ketë pasoja për ne

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif u komunikoi sipërmarrësve të brendshëm se prishja e paktit bërthamor që daton nga viti 2015 mund të ketë pasoja shumë të rrezikshme për shtetin. “Ne mund të diskutojmë ose jo për marrëveshjen. Mirëpo duhet të kemi parasysh se dështimi i marrëveshjes mund të […]

Meksikë, arrestohen 27 policë të dyshuar për vrasjen e një biznesmeni
Bota

Meksikë, arrestohen 27 policë të dyshuar për vrasjen e një biznesmeni

Një trupë policore në Meksikë është arrestuar, pasi dyshohet se janë përfshirë në vrasjen e një kandidati për kryetar bashkie në qytetin Ocampos. Fernando Ángeles Juárez, 64 vjeç, u qëllua për vdekje nga persona të panjohur të armatosur të enjten jashtë në një nga pronat e tij. Më shumë se […]

Alergjia, si të dallojmë simptomat. Ç’duhet ngrënë dhe trajtimet
Ndryshe

Alergjia, si të dallojmë simptomat. Ç’duhet ngrënë dhe trajtimet

Klima e ngrohtë favorizon shfaqjen e simptomave të alergjisë. Por çfarë ndikon në shfaqjen saj, simptomat më të cilat shoqërohet dhe si t’i shmangni alergjenët. Ja çfarë këshillojnë ekspertët: Shumë njerëz mendojnë se alergjia ndaj ushqimit dhe mospranimi i ushqimit nga organizmi janë e njëjta gjë. Por kjo nuk është […]

Mbi 120 të vdekur në Nigeri dhe Mali në sulme të ndryshme
Bota

Mbi 120 të vdekur në Nigeri dhe Mali në sulme të ndryshme

Të paktën 86 vetë janë vrarë në përleshjet midis fermerëve dhe barinjve në fshatra të ndryshëm në Nigerinë qendrore. Lajmi bëhet i ditur nga televizioni shtetëror, duke cituar një zëdhënës të policisë. Presidenti Muhammad Buhari ka apeluar për qetësi ndërsa ushtria dhe policia përpiqen të japin fund gjakderdhjes, veprimi i […]