Day: June 27, 2018

Austria simulon stërvitje ushtarake në kufi kundër emigrantëve (FOTO)
Bota

Austria simulon stërvitje ushtarake në kufi kundër emigrantëve (FOTO)

Nga frika prej një efekti domino nëse Gjermania mbyll kufijtë e saj, Austria organizoi këtë fillim jave një stërvitje të martën për të treguar se si mund të përballen forcat ushtarake dhe policia e vendit me një fluks të refugjatëve përgjatë kufirit me Slloveninë. Qindra policë me armë të rënda, […]

Macron rikthen shërbimin ushtarak deri në 16 vjeç në Francë
Bota

Macron rikthen shërbimin ushtarak deri në 16 vjeç në Francë

Qeveria franceze ka prezantuar së fundmi një plan për të rikthyer shërbimin ushtarak për të gjithë 16 vjeçarët. Kjo ishte një ide e paraqitur nga Emmanuel Macron në fushatën e tij presidenciale, për të nxitur një ndjenjë të detyrës qytetare dhe unitetit kombëtar midis të rinjve francezë. Shërbimi i ri […]

Samiti Trump-Putin do të zhvillohet në mes të korrikut
Bota

Samiti Trump-Putin do të zhvillohet në mes të korrikut

Shtëpia e Bardhë dhe Kremlini kanë rënë dakord për një kohë dhe vend për të realizuar takimin e nivelit të lartë midis presidentëve Donald Trump dhe Vladimir Putin. Kështu shkruajnë mediat ndërkombëtare që citojnë një zyrtar rus. Vendimi vjen pas bisedimeve midis presidentit rus dhe këshilltarit të sigurimit kombëtar të […]

Zjarr në një qendër tregtare në Moskë, 500 të evakuuar (Video)
Bota

Zjarr në një qendër tregtare në Moskë, 500 të evakuuar (Video)

Tarraca e qendrës tregtare “Atrium”, që ndodhet pranë stacionit hekurudhor Kursky të Moskës mori flakë këtë të mërkurë, raporton RT. Njerëzit e ndodhur në ndërtesë janë evakuuar, ndërsa flakët janë vendosur shpejt në kontroll nga zjarrfikësit. Возгорание в Атриуме, всех эвакуировали, приехали пожарные A post shared by Московские новости (@mosmapnews) […]

Zjarr “i tërbuar” në Mançester, evakuohen qindra banorë (Video)
Bota

Zjarr “i tërbuar” në Mançester, evakuohen qindra banorë (Video)

Një zjarr i madh ka përfshirë një zonë bregdetare në Manchester të Britanisë së Madhe dhe po vazhdon të përhapet, sepse toka është tepër e thatë dhe erërat po shtyjnë përpara flakët. Zjarri është shtrirë në një sipërfaqe 3.7 milje (6km) në Saddleworth Moor dhe zona digjet që prej mbrëmjes […]

Raporti Rusi-SHBA, Putin: Ka shpresë për përmirësim
Bota

Raporti Rusi-SHBA, Putin: Ka shpresë për përmirësim

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i tha sekretarit amerikan për siguri kombëtare, John Bolton, se vizita e tij në Moskë jep shpresë për përmirësimin e marrëdhënieve të tensionuara midis SHBA-së dhe Rusisë. Putin dhe Bolton folën shkurtimisht për gazetarët, para nisjes së takimit të tyre në Kremlin.Presidenti rus tha se […]

Çeki, betohet kabineti i ri qeveritar
Bota

Çeki, betohet kabineti i ri qeveritar

Presidenti çek Millosh Zeman është betuar në qeverinë e re të udhëhequr nga Andrej Babis. Lëvizja e Babisit, ANO (PO) fitoi zgjedhjet në muajin tetor dhe formoi një qeveri, e cila dështoi në një votëbesim në muajin janar, duke e detyruar atë të japë dorëheqje. Babis, që aktualisht është nën […]

Zyrtarët rusë dhe amerikanë diskutojnë në lidhje me sanksionet e SHBA-së
Bota

Zyrtarët rusë dhe amerikanë diskutojnë në lidhje me sanksionet e SHBA-së

Ministri rus i Energjisë, Aleksander Novak është takuar me homologun e tij amerikan Rick Perry dhe Sekretarin amerikan të Thesarit, Steven Mnuchin për të diskutuar çështjet e energjisë dhe sanksionet amerikane ndaj Rusisë. “Kemi diskutuar për çështje të energjisë në mesin e gjërave tjera. Kemi bërë disa pyetje për sanksione”, […]

Horoskopi, zbuloni dashuritë verore shenjë për shenjë
Ndryshe

Horoskopi, zbuloni dashuritë verore shenjë për shenjë

Sezoni i nxehtë na bën më ‘hot’ dhe na tundon për aventura dhe flirtim Yjet na tregojnë periudhat më të favorshme për punët tona të zemrës. Vera ka filluar dhe në këto ditë të nxehta është e natyrshme të mendosh për dashurinë dhe çfarë na pret në muajt e ardhshëm. […]