Day: July 2, 2018

Kriza për azilantët, Merkel gjen marrëveshjen me Seehofer
Bota

Kriza për azilantët, Merkel gjen marrëveshjen me Seehofer

Kriza qeveritare në Gjermani u shmang: CDU dhe CSU gjetën kompromis në mosmarrëveshjen për azilin: krijimin e qendrave tranzit nga të cilat do të esktradohen azilkërkuesit e regjistruar në shtetet e tjera. Kancelarja gjermane Merkel e quajti krijimin e qendrave tranzit për azilkërkuesit si një kompromis të mirë. Në takimin […]

Debati për azilantët, Merkel gjen marrëveshjen me Seehofer
Bota

Debati për azilantët, Merkel gjen marrëveshjen me Seehofer

Kriza qeveritare në Gjermani u shmang: CDU dhe CSU gjetën kompromis në mosmarrëveshjen për azilin: krijimin e qendrave tranzit nga të cilat do të esktradohen azilkërkuesit e regjistruar në shtetet e tjera. Kancelarja gjermane Merkel e quajti krijimin e qendrave tranzit për azilkërkuesit si një kompromis të mirë. Në takimin […]

Mbytet anija në brigjet libiane, 114 refugjatë të zhdukur
Bota

Mbytet anija në brigjet libiane, 114 refugjatë të zhdukur

Një  tjetër anije me emigrantë është mbytur në det në brigjet libiane. Këtë herë të zhdukurit në det të hapur janë 114 refugjatë. Lajmi u raportua nga UNHCR. “Një ditë e trishtë në det pasi sot 276 refugjatë emigrantë u zbarkuan në Tripoli, duke përfshirë 16 të mbijetuarit e një […]

Brexit mund të shtyhet edhe 1 vit, plani i May sjell fundin e BE
Bota

Brexit mund të shtyhet edhe 1 vit, plani i May sjell fundin e BE

Një draft i planit Brexit nga kryeministrja e Britanisë, Theresa May, është cilësuar tashmë si joreal nga zyrtarët e lartë të BE-së, të cilët thonë se Britania e Madhe nuk ka shanse për të ndryshuar parimet themelore të Bashkimit Evropian. Burime të BE-së të cilët kanë parë skica të dokumentit […]

Kriza e refugjatëve, Merkel “josh” CSU-në dhe izolon sifdantin Seehoer
Bota

Kriza e refugjatëve, Merkel “josh” CSU-në dhe izolon sifdantin Seehoer

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka fituar përkrahjen e aleatëve kryesorë në Unionin e krishterë social të Bavarisë (CSU), duke bërë që udhëheqësi i kësaj partie, ministri i saj i Brendshëm Horst Seehofer, i cili e ka sprovuar me krizën e emigrantëve, të ndihet gjithnjë e më shumë i izoluar. Ai […]

Prej 9 ditësh të zhdukur në shpellë, gjenden gjallë 12 djemtë
Bota

Prej 9 ditësh të zhdukur në shpellë, gjenden gjallë 12 djemtë

Të gjithë 12 djemtë dhe trajneri i tyre i futbollit janë gjetur të gjallë pas nëntë ditësh të zhdukur në një shpellë në Tajlandë. Lajmin e ka konfirmuar vetë guvernatori rajonal. Të gjitha ata janë të sigurt, konfirmoi Narongsak Osottanakorn, duke folur pas një operacioni kërkimesh në shpellat Tham Luang […]

Plan për atentat në 4 korrik, arrestohet mbështetësi i Al Kaedës
Bota

Plan për atentat në 4 korrik, arrestohet mbështetësi i Al Kaedës

Në Klevland, në SHBA, një person është ndaluar sepse ka mbështetur me materiale logjistike për një organizatë terroriste që planifikonte një atentat për 4 korrikun, ditën e Pavarësisë së SHBA-ve. Lajmi është bërë i ditur nga FBI-ja, e cila ka saktësuar se i dyshuari i arrestuar, një mbështetës i Al […]

Parandalohet një sulm me eksploziv ndaj opozitës iraniane në Francë
Bota

Parandalohet një sulm me eksploziv ndaj opozitës iraniane në Francë

Një çift, me origjinë iraniane, është ndaluar të shtunë në Belgjikë me akuzën se po përgatitnin një atentat në Villepinte, në Francë. Sipas hetuesve, të dy, rreth të 30-ave, synonin të godisnin gjatë një takimi të një grupi të opozitës “Muxhahedinët e popullit iranian”, aktivitet ku ishin të pranishëm edhe […]

Takimi Trump-Putin, aneksimi i Krimesë nuk do diskutohet
Bota

Takimi Trump-Putin, aneksimi i Krimesë nuk do diskutohet

Kremlini tha se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është i hapur për gjetjen e kompromiseve me homologun amerikan për të gjitha çështjet, përveç statusit të Krimesë – gadishull i Ukrainës, i aneksuar nga Moska. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i bëri këto komente të hënën, në prag të samitit midis […]

Rikthehen protestat në Iran, policia përdor gaz lotsjellës
Bota

Rikthehen protestat në Iran, policia përdor gaz lotsjellës

Të paktën 1 person është vrarë në përleshjet e dhunshme të regjistruara në qytetin Khorramshahr, në jug të Iranit, mes policisë dhe manifestuesve, të cilët protestonin kundër rritjes së çmimit të ujit. Lajmi raportohet nga mediat ndërkombëtare që citojnë burime lokale. Në këto përleshje, kanë mbetur të plagosur dhe disa […]