Kriza e refugjatëve, Merkel “josh” CSU-në dhe izolon sifdantin Seehoer

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka fituar përkrahjen e aleatëve kryesorë në Unionin e krishterë social të Bavarisë (CSU), duke bërë që udhëheqësi i kësaj partie, ministri i saj i Brendshëm Horst Seehofer, i cili e ka sprovuar me krizën e emigrantëve, të ndihet gjithnjë e më shumë i izoluar.

Ai ka kërcënuar me largim nga qeveria duke kërkuar të pengojë emigrantët në kufirin e Bavarisë, por Merkel ka mbrojtur stohikisht një marrëveshje të arritur me vendet anëtare të BE-së.

Por Seehofer duket se po humbet terren pasi zyrtarët e lartë të CSU thonë se duan të qëndrojnë në qeveri me CDU e zonjës Merkel. Përfundimi i aleancës me Kristian Demokratët (CDU) do ta linte qeverinë pa një shumicë parlamentare dhe sfida e Seehofer ka bërë një vështrim të tillë të mundshëm.

Ajo raportohet se po zhvillon bisedime tani me ministrin Horst Seehofer. Këtij takimi pritet t’i bashkohet edhe kreu i partnerit të tretë të koalicionit, Andrea Nahles i Social Demokratëve të qendrës së majtë (SPD).

Merkel u mbështet nga CDU dhe CSU në një mbledhje parlamentare të hënën dhe Seehofer nuk ishte atje. Aleksandër Dobrindt, kreu i grupit parlamentar të CSU, tha se “një fat i përbashkët dëshmon vlerën e tij vetëm kur sfidohet”. Ai vlerësoi 70 vjet unitet mes dy partive të qendrës së djathtë, njoftoi media gjermane.

Kryeministri i CSU-së i Bavarisë Markus Söder tha “jemi gati për kompromise” dhe “për ne tani nuk ka dalje nga qeveria”.

BBC Berlin thotë se Seehofer mund të ketë mbingarkuar dorën e tij duke lëshuar ultimatumin e tij, vetëm për zonjën Merkel që të kthehet nga Brukseli të premten me një strategji të BE-së dhe me marrëveshje dypalëshe me më shumë se 10 vende.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se, në rast të zgjedhjeve të reja, SPD nuk do të përfitonte nga çarja e CDU-CSU mbi migracionin.

Por kreu i SPD Andrea Nahles paralajmëroi se “durimi ka kufij”. “Ne duam një politikë humanitare, por edhe realiste, të migracionit”, tha ajo në një konferencë shtypi.

Të dielën mbrëma, CDU miratoi një rezolutë që mbështeste qëndrimin e zonjës Merkel për migracionin. Sekretari i Përgjithshëm i CDU Annegret Kramp-Karrenbauer tha se partia besonte se një zgjidhje evropiane ishte e nevojshme. Pastaj raportet dolën nga CSU që Seehofer kishte ofruar të jepte dorëheqjen si lider partiak dhe ministër i brendshëm. Seehofer u ankua se ai kishte zhvilluar një “bisedë pa efekt” me zonjën Merkel të shtunën.

“Kokat” e larta të CSU-së, duke përfshirë edhe Dobrindt, menjëherë u përpoqën ta bindnin Seehofer që të mos e linte qeverinë dhe partinë. Pastaj në fillim të hënës  Seehofer njoftoi se kishte rënë dakord të mbajë bisedime përfundimtare me CDU sot.

2 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota