Day: July 2, 2018

Kryevepra ujore, 10 ujëvara të mahnitshme nga e gjithë bota
Ndryshe

Kryevepra ujore, 10 ujëvara të mahnitshme nga e gjithë bota

Në të katër skajet e planetit ka ujëvara madhështore dhe “katedrale” ujore, në të cilat natyra ofron një spektakël mahnitës. Ujëvarat janë një nga shfaqjet më mbresëlënëse dhe madhështore të natyrës. Uji ofron një spektakël të vërtetë të madhështisë dhe me oshëtimën e fuqishme është një nga tingujt më intensiv […]

Gjermani, Seehofer gati të qëndrojë nëse Merkel reflekton
Bota

Gjermani, Seehofer gati të qëndrojë nëse Merkel reflekton

Kryetari i CSU-së, Horst Seehofer, mund të qëndrojë në politikë dhe të mos dorëhiqet si ministër i Brendshëm i Gjermanisë nëse CDU-ja e Angela Merkelit do të bënte një hap prapa në politikën mbi emigrantët. Lajmi bëhet i ditur nga burime brenda partisë, duke saktësuar që Seehofer kishte paraqitur dorëheqjen […]

“NotOk”, njihuni me aplikacionin që shpëton jetë
Ndryshe

“NotOk”, njihuni me aplikacionin që shpëton jetë

Charlie dhe Hannah Lucas, motër e vëlla, janë krijuesit e aplikacionit “NotOK” Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thotë se vetëvrasjet përbëjnë një ndër 10 shkaqet kryesore të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara. Dy adoleshentë kanë gjetur një mënyrë për të zvogëluar shkallën e vetëvrasjeve, falë një aplikacioni që […]

Meksikë, lideri i së majtës fiton zgjedhjet presidenciale
Bota

Meksikë, lideri i së majtës fiton zgjedhjet presidenciale

Kandidati i krahut të majtë në Meksikë, Andrés Manuel López Obrador, është pranë fitores së qartë në zgjedhjet presidenciale. Zyrtarët zgjedhorë kanë thënë se numërimi i shpejtë pas votimeve të së dielës ka treguar se ish-udhëheqësi i Meksiko Sitit ka fituar rreth 53 përqind të votave, më shumë se secili […]

Koreja e Veriut, Japonia ul nivelin e alarmit anti-raketë
Bota

Koreja e Veriut, Japonia ul nivelin e alarmit anti-raketë

Japonia ka ulur nivelin e alarmit të Forcave të Mbrojtjes kundër sulmeve të mundshme me raketa nga ana e Koresë së Veriut, pas uljes së tensioneve mes Uashingtonit dhe Phenianit dhe pas ndalimit të stërvitjeve të përbashkëta të Koresë së Jugut me SHBA-të. Vendimi është aprovuar nga zyra e kryeministrit […]