Prej 9 ditësh të zhdukur në shpellë, gjenden gjallë 12 djemtë

Të gjithë 12 djemtë dhe trajneri i tyre i futbollit janë gjetur të gjallë pas nëntë ditësh të zhdukur në një shpellë në Tajlandë. Lajmin e ka konfirmuar vetë guvernatori rajonal. Të gjitha ata janë të sigurt, konfirmoi Narongsak Osottanakorn, duke folur pas një operacioni kërkimesh në shpellat Tham Luang në Chiang Rai.

“Ata u zbuluan nga forcat speciale detare”, shtoi ai.

Ekipet e shpëtimit kishin shpresuar se do të gjenin siguri në një kasë në një dhomë nëntokësore. Gjendja e grupit e kaplonte vendin dhe çoi në një depërtim mbështetës.

Djemtë e moshës 11-16 vjeç dhe trajneri i tyre shkuan për të eksploruar shpellat më 23 qershor. Të 12 djemtë janë anëtarë të ekipit të futbollit Moo Pa – ose Wild Boar. Trajneri i tyre 25-vjeçar, Ekkapol Janthawong, është i njohur pasi herë pas here i ka marrë ata në udhëtime ditore – duke përfshirë një udhëtim në të njëjtën shpellë dy vjet më parë.

“Ata janë të gjithë të sigurt, por misioni nuk është përfunduar. Misioni ynë është të kërkojmë, t’i shpëtojmë dhe të kthehemi, pasi deri tani vetëm sa i kemi gjetur ata. Misioni i ardhshëm është t’i nxjerrin nga shpella dhe t’i dërgojnë në shtëpi,” tha guvernatori i Chiang Rai në një konferencë shtypi në qendrën e komandës në hyrje të shpellës.

Guvernatori tha se ata do të vazhdojnë të nxjerrin ujin nga shpella ndërsa do të dërgojnë mjekë dhe infermierë brenda në shpellë për të kontrolluar shëndetin e djemve dhe trajnerit të tyre.

“Nëse mjekët thonë se gjendja e tyre fizike është mjaft e fortë për t’u zhvendosur, ata do t’i nxjerrin nga shpella”, shtoi ai. “Ne do të kujdesemi për ta derisa ata të mund të kthehen në shkollë”.

2 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota