Day: July 6, 2018

Rusia vendos tarifa shtesë për produktet amerikane
Bota

Rusia vendos tarifa shtesë për produktet amerikane

Rusia njoftoi për vënie të tarifave shtesë në disa produkte amerikane, në përgjigje të hapave të Shteteve të Bashkuara për të vënë tarifa në importet e çelikut dhe aluminit. Ministria ruse e Ekonomisë deklaroi se Moska do të vendosë tarifa shtesë në mallrat e SHBA-së. Ministri rus për Zhvillim Ekonomik, […]

Erdogan urdhëron ndalimin e 331 ushtarëve, akuzohen për lidhje me Gulen
Bota

Erdogan urdhëron ndalimin e 331 ushtarëve, akuzohen për lidhje me Gulen

Turqia ka urdhëruar ndalimin e 331 ushtarëve, të cilët akuzohen se kanë lidhje me klerikun fetar Fethullah Gulen. Operacionet zgjeruar në dhjetëra provinca në gjithë Turqinë kundër ushtarëve që është thënë se kanë qenë në kontakt me persona të afërt me Gulenin. Mediat turke raportojnë se në mesin e personave […]

Ish-kryeministri pakistanez dënohet me 10 vjet burgim
Bota

Ish-kryeministri pakistanez dënohet me 10 vjet burgim

Një gjykatë kundër korrupsionit në Pakistan, ka dënuar ish-kryeministrin pakistanez, Nawaz Sharif me 10 vjet burgim për blerjen e banesave luksoze në Londër, ka thënë avokati i prokurorisë, Sardar Muzaffar Abbas. Abbas po ashtu ka thënë se gjykata ka udhëruar që pronat të konfiskohen. Sharif që aktualisht është në Londër […]

Tajlandë, zbulohet një tunel 200 metra larg djemve të bllokuar
Bota

Tajlandë, zbulohet një tunel 200 metra larg djemve të bllokuar

“Situata është përkeqësuar, oksigjeni në shpellë është reduktuar dhe mund të nisin sërish shirat e rrëmbyeshëm. Duhet nxituar”. Është ky alarmi i ekipeve të ndihmës së shpejtë në Tajlandë, që janë impenjuar në shpëtimin e 12 fëmijëve dhe trajnerit të tyre, të cilët kanë ngecur në brendësi të një shpelle […]

“World Kiss Day”, historia e puthjes dhe përfitimet në shëndet
Ndryshe

“World Kiss Day”, historia e puthjes dhe përfitimet në shëndet

Sot është Dita Ndërkombëtare e Puthjes Puthja është manifestim i dashurisë, devotshmërisë, përkëdhelisë dhe është simboli i gjithçkaje të mirë që mund të vijë në botë, aq sa mund të largojë edhe mendimet më të këqija. Por është edhe një nga gjestet më antike që njihen, transversale në shumë kultura […]

SHBA, dorëhiqet Pruitt, kreu i Agjencisë së Mjedisit
Bota

SHBA, dorëhiqet Pruitt, kreu i Agjencisë së Mjedisit

Në SHBA, kreu i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, Scott Pruitt, dha dorëheqjen. Presidenti Donald Trump komentoi të enjten se ai pranonte dorëheqjen e zotit Pruitt, por nuk përmendi skandalet e shumta dhe shkeljet e dyshuara të etikës në të cilat ka qenë i përfshirë kreu i agjencisë. Arsyeja e […]

Robinson Crusoe i kohëve moderne dëbohet nga ishulli pas 30 vjetësh
Ndryshe

Robinson Crusoe i kohëve moderne dëbohet nga ishulli pas 30 vjetësh

Vullnetari i braktisur, 82 vjeç, u detyrua të largohej nga plazhi i shkretuar ku jetonte për tridhjetë vjet. Tani ai jeton në një shtëpi, por ai është i pakënaqur. “Unë dua të vdes atje” Mafasumi Nagasaki kishte një ëndërr dhe për gati tridhjetë vjet ai e ka realizuar atë. Për […]

I nxehti, 10 këshilla për tretjen
Ndryshe

I nxehti, 10 këshilla për tretjen

Kur bën nxehtë, trupi ka nevojë për më pak kalori sepse nuk ka nevojë të luftojë me të ftohtin tipik të sezonit të dimrit ose, në çdo rast, me temperaturat e ulëta. Për këtë arsye është mirë ta orientoni dietën tuaj drejt një konsumimi më të madh të frutave dhe […]

Koalicioni i madh, dakord për azilantët: Jo kampe dhe tela me gjemba
Bota

Koalicioni i madh, dakord për azilantët: Jo kampe dhe tela me gjemba

Pas javësh lufte për pushtet mes CDU/CSU dhe mosmarrëveshjeve në koalicion, CDU, CSU dhe SPD ranë dakord për një paketë kundër migracionit të paligjshëm, për ashpërsimin e politikës së azilit dhe masa më të forta kundër migracionit të paligjshëm në kufirin gjermano-austriak. Ministri i Brendshëm federal Horst Seehofer u shpreh […]

Bllokimi i fëmijëve në shpellë, humb jetën një nga zhytësit
Bota

Bllokimi i fëmijëve në shpellë, humb jetën një nga zhytësit

Një anëtar i Navy Seals tajlandez i impenjuar në operacionin e shpëtimit të 12 djemve në shpellën Tham Luang, ka vdekur për shkak të mungesës së oksigjenit. Lajmi bëhet i ditur nga zëdhënësi i operacioneve të shpëtimit. Punonjësi, i cili ishte 38 vjeç, ka humbur ndjenjat gjatë kthimit për të […]