Day: July 8, 2018

“Shtëpia e Frikës” në Moskë, historia sovjetike në miniaturë
Ndryshe

“Shtëpia e Frikës” në Moskë, historia sovjetike në miniaturë

Objektet e famshme të Moskës, Sheshi i Kuq, Kremlini dhe kupolat e Katedrales së Shën Vasilit, janë mbushur me tifozët e Kampionatit Botëror të Futbollit që përfitojnë nga rasti të bëjnë vizita turistike mes lojrave. Por pak më tutje, turistët më kuriozë mund të gjejnë një kompleks apartamentesh që nuk […]

Emigrantët, Salvini: Stop anijeve ndërkombëtare në portet italiane
Bota

Emigrantët, Salvini: Stop anijeve ndërkombëtare në portet italiane

“Pasi kam ndaluar anijet e OJQ-ve, të enjten do të bisedoj në tavolinën evropiane në Insbruk mbi kërkesën tonë për të bllokuar hyrjen në portet italiane të anijeve të misioneve ndërkombëtae aktualisht të pranishme në Detin Mesdhe”. Kështu është shprehur ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini, i cili vijon të […]

Aksident hekurudhor në Turqi, 10 viktima dhe 73 të plagosur
Bota

Aksident hekurudhor në Turqi, 10 viktima dhe 73 të plagosur

Një tren pasagjerësh ka dalë nga shinat në Tekyrdag, në veri-perëndim të Turqisë, në linjën Edirne-Stamboll, duke shkaktuar të paktën 10 viktima dhe mbi 70 të plagosur. Lajmi bëhet i ditur nga CNN turk, i cili ka saktësuar se gjashtë vagona kanë dalë nga shinat. Në vendngjarje kanë mbërritur ambulanca […]

Aksident hekurudhor në Turqi, ka viktima dhe të plagosur
Bota

Aksident hekurudhor në Turqi, ka viktima dhe të plagosur

Një tren pasagjerësh ka dalë nga shinat në Tekyrdag, në veri-perëndim të Turqisë, në linjën Edirne-Stamboll, duke shkaktuar viktima dhe të plagosur. Lajmi bëhet i ditur nga CNN turk, i cili ka saktësuar se gjashtë vagona kanë dalë nga shinat. Në vendngjarje kanë mbërritur ambulanca të shumta dhe forcat zjarrfikëse. […]

Brazil, bllokohet lirimi nga burgu i ish-presidentit Lula
Bota

Brazil, bllokohet lirimi nga burgu i ish-presidentit Lula

Një gjykatë braziliane ka urdhëruar lirimin nga burgu të ish-presidentit Luiz Inácio Lula da Silva, i cili po shlyen një dënim të dhënë për 12 vjet burg për korrupsion dhe pastrim parash. Por Joao Pedro Gebran Neto, gjykatësi federal brazilian, përgjegjës i hetimeve anti-korrupsion, i njohur si Lava Jato, ka […]

Brazil, urdhërohet lirimin nga burgu i ish-presidentit Lula
Bota

Brazil, urdhërohet lirimin nga burgu i ish-presidentit Lula

Një gjykatë braziliane ka urdhëruar lirimin nga burgu të ish-presidentit Luiz Inácio Lula da Silva, i cili po shlyen një dënim të dhënë për 12 vjet burg për korrupsion dhe pastrim parash. Skuadratr e avokatëve të Lulas, kishte kërkuar lirimin e tij në pritje që të ekzaminohej apeli. Lula, i […]

Pompeo në Vietnam: Pheniani të ndjekë shembullin e Hanoit!
Bota

Pompeo në Vietnam: Pheniani të ndjekë shembullin e Hanoit!

Sekretari Shtetit Mike Pompeo i bëri të dielën thirrje Koresë së Veriut të ndjekë shembullin e Vietnamit, duek krijuar një marrëdhënie të re me Shtetet e Bashkuara, sikurse bëri Hanoi pesë dekada më parë, pas përfundimit të Luftës së Vietnamit. Kryediplomati amerikan vizitoi të dielën Vietnamin, pas dy ditë bisedimesh […]