Day: July 9, 2018

U dorëhoq për Brexit, Johnson sulmon May-n: Plani yt të ngec në fyt!
Bota

U dorëhoq për Brexit, Johnson sulmon May-n: Plani yt të ngec në fyt!

Plani i Brexit hartuar nga kryeministrja Theresa May për të negociuar me Bashkimin Evropian do ta shihte Britaninë e Madhe të binte dakord me miratimin e një “pakete të përbashkët rregullash” për standardet për ushqimin dhe mallrat në këmbim për arritjen e divergjencës më të madhe në shërbime dhe rregullimin […]

Fati i Euros, Presidenti i BQE: E rëndësishme që BE të mbetet e bashkuar
Bota

Fati i Euros, Presidenti i BQE: E rëndësishme që BE të mbetet e bashkuar

Teksa afrohet momenti për ndërprerjen e masave për lehtësimin sasior nga Banka Qendrore Evropiane, Mario Draghi kërkoi një BE  të fortë gjatë një seance në Parlamentin Evropian. “Kjo nuk do të thotë që ne do të ndalim politikën tonë monetare ekspansioniste”, tha ai. Presidenti i BQE pastaj bëri thirrje për […]

Betohet presidenti Erdogan, nis sistemi i ri qeverisës në Turqi
Bota

Betohet presidenti Erdogan, nis sistemi i ri qeverisës në Turqi

Recep Tayyip Erdoğan ka kryer ceremoninë e betimit në Parlamentin e Turqisë, duke u bërë presidenti i parë në sistemin e ri të qeverisjes që nis në vend. Me betimin e presidentit Erdoğan, përfundoi sistemi parlamentar dhe zyrtarisht filloi sistemi ekzekutiv presidencial në Turqi. Me betimin e tij më 9 […]

Britani, Dominic Raab do udhëheqë negociatat për “Brexit”
Bota

Britani, Dominic Raab do udhëheqë negociatat për “Brexit”

Dominic Raab u emërua sekretar i Brexit-it nga kryeministrja britanike, Theresa May. Raab do të pasojë David Davis, i cili dha dorëheqje nga posti, të dielën vonë. Raab, i cili ka qenë avokat përpara se të bëhej deputet në vitin 2010, do të udhëheqë negociatat për daljen e Britanisë nga […]

Iran, gratë kërcejnë në mbështetje të adoleshentes së arrestuar
Bota

Iran, gratë kërcejnë në mbështetje të adoleshentes së arrestuar

Përdoruesit iranianë të rrjeteve sociale janë duke shprehur mbështetjen e tyre për një adoleshente, e cila është ndaluar pas disa videove të publikuara në llogarinë e saj në Instagram, duke publikuar pamjet e tyre duke vallëzuar në shenjë solidariteti. Maedeh Hojabri, e cila ka më shumë se 40,000 përcjellës në […]

Tre këshilla si të hidhni pas krahëve një lidhje “toksike”
Ndryshe

Tre këshilla si të hidhni pas krahëve një lidhje “toksike”

Çdo marrëdhënie “toksike” është e ndryshme, por efekti që ato kanë mbi ju është shumë i njëjtë. Ju ndjeheni sikur jeta juaj po shembet nën ju, ashtu sikur vetë ndjenja juaj është zhveshur dhe hedhur poshtë, e humbur në një det të paimagjinueshëm pa rimë ose kuptim. Por sapo të […]

Japoni, të paktën 100 të vdekur nga përmbytjet katastrofike (Foto)
Bota

Japoni, të paktën 100 të vdekur nga përmbytjet katastrofike (Foto)

Ka shkruar në 100 viktima bilanci, akoma provizor i përmbytjeve që kanë goditur Japoninë perëndimore. Lajmi bëhet i ditur nga zëdhënësi i qeverisë, i cili ka saktësua se të humburit janë akoma 68, shumë nga të cilët në zonën e Hiroshimës. Ndërkohë, kryeministri Shinzo Abe ka anuluar vizitën e parashikuar […]