Kina mbështet SHBA-të për denuklearizimin e Koresë së Veriut

Kina rinovon angazhimin e saj për denuklearizimin e Gadishullit Korean në përgjigje të akuzave nga ana e presidentit amerikan Donald Trump për “ndërhyrje të mundshme në Pekin” në bisedimet Phenian-Uashington për shkak të përshkallëzimit të konfrontimit tregtar mes SHBA dhe Kinës. Zëvendësministri i Jashtëm, Kong Xuanyou shpjegoi se Kina dhe SHBA “kanë mbajtur koordinimin dhe komunikime” të ngushta në dosjen.

Duke pranuar se “procesi nuk do të jetë i lehtë për t’u zhvilluar”, Kong, i cili mban edhe pozitën e të dërguarit të posaçëm të Kinës për biznesin koreanoverior, ai shtoi se në qoftë se bisedimet janë mbajtur në mënyrë të sinqertë, në baza të barabarta dhe respektit të ndërsjellë, “të gjitha pyetjet do të gjejnë përgjigjet e duhura “.

Kong ka mbajtur një konferencë për media mbi vizitën që presidenti Xi Jinping do të mbajani nga 10 korrik në 27 në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, pjesë e përpjekjeve për të forcuar marrëdhëniet me vende të veçanta dhe për të zgjeruar ndikimin kinez në nivel rajonal. Xi do të vizitojë në 19 korrik deri 24 Emiratet e Bashkuara Arabe, Senegalin dhe Ruandën, ndërsa 25-27 korrik do të jetë në Johanesburg për samitin e BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut). Në kthim, do të bëjë një “thirrje për miqësi” në Mauritius.

13 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota