Day: July 16, 2018

Trump mbledh mbi 88 mln $ për fushatën për rizgjedhje
Bota

Trump mbledh mbi 88 mln $ për fushatën për rizgjedhje

Fushata për rizgjedhjen e presidentit amerikan, Donald Trump, ka mbledhur mbi 88 milionë dollarë në 12 muajt e kaluar, bëri të ditur Komisioni Federal i Zgjedhjeve në SHBA. Shuma i jep atij një epërsi të madhe përballë sfiduesve eventualë në zgjedhjet e vitit 2020, raporton BBC. Trump ka paraqitur kërkesën […]

SHBA, arrestohet një grua ruse e akuzuar për spiunazh (FOTO)
Bota

SHBA, arrestohet një grua ruse e akuzuar për spiunazh (FOTO)

Autoritetet federale amerikane kanë arrestuar një grua ruse me akuzën e spiunazhit. Agjentja e mundshme “007”, punonte për një përfaqësues rus të lidhur me Kremlinin me objektivin për t’u infiltruar në organizata politike në vend. Çështja duket se nuk ka lidhje në kuadër të hetimit të ashtuquajtur “Russiagate”, i drejtuar […]

Mot i keq në Itali, përmbytje dhe “blackout” në Veri (Foto-Video)
Bota

Mot i keq në Itali, përmbytje dhe “blackout” në Veri (Foto-Video)

Një stuhi e fortë ka goditur në orët e para të mëngjesit të sotëm një zonë në Mantova, në kufi me provincën e Veronës. Pemët janë rrëzuar dhe çatitë e shtëpive janë shembur, duke shkaktuar edhe ndërprerje të energjisë elektrike dhe përmbytje të bodrumeve në Castel d’Ario, Roverbella dhe Castelbelforte, […]

Takimi Trump-Putin, gazetari nxirret nga salla (Foto)
Bota

Takimi Trump-Putin, gazetari nxirret nga salla (Foto)

Një gazetar amerikan, i cili pohoi se punonte për “The Nation”, është ndaluar nga agjentët e sigurisë dhe është nxjerrë jashtë nga salla ku pritej të dilnin presidentët Vladimir Putin dhe Donald Trump për konferencën për shtyp. #td_uid_1_5b4cd3e17e40a .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/07/gaz-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5b4cd3e17e40a .td-doubleSlider-2 .td-item2 […]

Takimi në Helsinki, Putin: Fund Luftës së Ftohtë! Trump: Dialog për paqe
Bota

Takimi në Helsinki, Putin: Fund Luftës së Ftohtë! Trump: Dialog për paqe

“Duhet të lëmë pas krahëve këtë klimë të Luftës së Ftohtë dhe të normalizojmë marrëdhëniet. Nuk ka nevojë për përballje, situata ka ndryshuar”. Kështu është shprehur lideri i kremlinit, Vladimir Putin, në konferencën e përbashkët për shtyp në kryeqytetin finlandez pas amitit me presidentin amerikan Donald Trump. “Nga ana e […]

Thirrja e Donald Tusk për SHBA-Rusi: Të parandalojmë kaosin global!
Bota

Thirrja e Donald Tusk për SHBA-Rusi: Të parandalojmë kaosin global!

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, i ka bërë thirrje Evropës, Kinës, SHBA dhe Rusisë që të punojnë së bashku për të shmangur luftërat tregtare dhe “të parandalojnë konfliktet dhe kaosin” në botë. “Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm për faktin se arkitektura e botës po ndryshon përpara syve tanë […]

Pushimet si çiklist, 5 fakte interesante që nuk i dini
Ndryshe

Pushimet si çiklist, 5 fakte interesante që nuk i dini

Pushimet Freewheel do të ju lejojnë të zbuloni sekretin se si një pushimet çlodhëse mbi biçikletë ndikojnë mbi njeriun dhe të rrëzoni disa nga mitet përreth tureve të çiklizmit. Pra, keni përpara një ofertë për pushime mbi biçikletë, por nuk mund të vendosni nëse është udhëtimi i duhur për ju? […]

Samiti Trump-Putin, dy liderët synojnë supermacinë në Helsinki
Bota

Samiti Trump-Putin, dy liderët synojnë supermacinë në Helsinki

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do të takojë sot homologun dhe “armikun” rus Vladimir Putin, duke i dhënë fund një turi të trazuar evropian në të cilin ai kritikoi ashpër aleatët e tij dhe nxiti një çarje më të thellë në marrëdhëniet BE-Britani me këshillën për padi që i dha […]

Irani bërthamor. BE kërkon përjashtim nga sanksionet, SHBA refuzon
Bota

Irani bërthamor. BE kërkon përjashtim nga sanksionet, SHBA refuzon

SHBA-të kanë kundërshtuar thirrjet e nivelit të lartë nga Bashkimi Evropian për të bërë përjashtime ndaj kompanive europiane nga sanksionet e saj kundër Iranit. Në një letër drejtuar kombeve evropiane, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se SHBA refuzojnë apelin për shkak se duan të ushtrojnë presion maksimal ndaj Iranit. […]