Day: July 18, 2018

Johnson sulmon planin May: I mjerueshëm, Brexit vetëm emër! (Video)
Bota

Johnson sulmon planin May: I mjerueshëm, Brexit vetëm emër! (Video)

Boris Johnson ka mbajtur një fjalim të ashpër dorëheqjeje në Dhomën e Deputetëve për të nxitur kryeministren Theresa May të ndryshojë planin për Brexit, duke e quajtur të ardhmen e skicuar në Kuvend për daljen nga BE si një “skicë të mjerueshme dhe të përhershme”. Xhonson dha dorëheqjen si sekretar […]

Përdhunuan për 7 muaj 12-vjeçaren, pranga 17 burrave në Indi
Bota

Përdhunuan për 7 muaj 12-vjeçaren, pranga 17 burrave në Indi

Shtatëmbëdhjetë burra janë shfaqur në gjykatë në qytetin jugor indian të Chennai, pasi akuzoheshin për përdhunimin e vazhdueshëm të një vajze 12-vjeçare gjatë shtatë muajve. Rasti po gjeneron zemërim të fortë, duke përfshirë edhe vëllazërinë ligjore të qytetit, disa prej të cilëve ishin pjesë e një turme që dyshohet se […]

Bombë në kryeministri dhe vrasja e Theresa May, dënohet i riu anglez
Bota

Bombë në kryeministri dhe vrasja e Theresa May, dënohet i riu anglez

Një britanik u shpall fajtor të mërkurën për një komplot të thurur për të vrarë kryeministren e vendit, Theresa May. Naa’imur Rahman, 20 vjeç, nga veriu i Londrës, u dënua në Gjykatën Old Bailey se po përgatitej për të kryer akte terrorizmi. Plani ishte që ai me një bombë të […]

‘Russiagate’ dhe Maria. Ja si spiunoi adhuruesja e armëve elitën amerikane
Bota

‘Russiagate’ dhe Maria. Ja si spiunoi adhuruesja e armëve elitën amerikane

Një grua ruse e akuzuar si spiune që u përpoq të ndikojë në politikën amerikane duke i shërbyer Rusisë, do të paraqitet para një gjykatësi federal në Uashington DC të mërkurën. Maria Butina pretendohet se ka mbështetur grupe të financuara nga republikanët, siç është Shoqata Kombëtare e Armëve, nën drejtimin […]

Rumania dhe Hungaria grinden për gazin e Detit të Zi
Bota

Rumania dhe Hungaria grinden për gazin e Detit të Zi

Në Evropën qendrore dhe juglindore është duke u zhvilluar një luftë ekonomike për shuma miliardash. Kemi të bëjmë me shumë gaz nga Deti i Zi – dhe varësinë nga furnizimet me gaz prej Rusisë. Në pjesën rumume të Detit të Zi janë zbuluar vitet e fundit burime gjigande gazi natyror […]

Dy vjet pas puçit në Turqi, ja bilanci i gjendjes së jashtëzakonshme
Ndryshe

Dy vjet pas puçit në Turqi, ja bilanci i gjendjes së jashtëzakonshme

Dy vjet zgjati gjendja e jashtëzakonshme në Turqi. Pas përpjekjes për puç në korrik 2016, presidenti Erdogan ka goditur ashpër. Tani hiqet gjendja e jashtëzakonshme. A do bëhet gjithçka më mirë? Bilanci është ky. Pse është vendosur gjendja e jashtëzakonshme në Turqi? Mbas përpjekjeve për puç më 15 korrik 2016 […]

Anija me 40 emigrantë bllokohet në brigjet e Tunizisë (Foto)
Bota

Anija me 40 emigrantë bllokohet në brigjet e Tunizisë (Foto)

Një anije transporti me 40 emigrantë është bllokuar prej ditësh jashtë brigjeve tuniziane. Tunizia, Italia dhe Malta kanë refuzuar hapjen e porteve të tyre për të lejuar emigrantët të zbresin. Këta të fundit, kishin ikur nga Libia javën e kaluar dhe pas një avarie mbetën 5 ditë në det pa […]

Trump: Malazezët “agresivë”, mund të nisin Luftën e Tretë Botërore!
Bota

Trump: Malazezët “agresivë”, mund të nisin Luftën e Tretë Botërore!

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se malazezët janë të fuqishëm, dhe njerëz “shumë agresivë” duke treguar frikën e tij se anëtari më i ri i NATO-s mund të dërgojë aleancën në luftë masive. Në një intervistë për televizionin Fox News të incizuar në Helsinki dhe të transmetuar më 17 […]