Day: July 20, 2018

Fundi i WikiLeaks, Ekuadori do t’ia dorëzojë Julian Assange Britanisë
Bota

Fundi i WikiLeaks, Ekuadori do t’ia dorëzojë Julian Assange Britanisë

Ekuadori është gati t’i dorëzojë themeluesin e WikiLeaks, Britanisë së Madhe në “javët apo ditët e ardhshme”, tha kryeredaktorja e RT, Margarita Simonyan duke cituar burimet e saj, pasi perspektivat e largimit të tij nga ambasada e këtij vendi janë kthyer në media. “Burimet e mia tregojnë se Julian Assange […]

Përmbysja e varkës në SHBA, shkon në 17 numri i të vdekurve (Video)
Bota

Përmbysja e varkës në SHBA, shkon në 17 numri i të vdekurve (Video)

Ka shkuar në shtatëmbëdhjetë, numri i turistëve të vdekur pasi një “anije amfibe” u përmbys si pasojë e motit të stuhishëm në shtetin amerikan të Misurit. Sheriffi i Stone County, Doug Rader tha se të gjithë trupat në këtë aksident ujor janë gjetur. Anija mbante 31 persona kur u përmbys […]

S’ka dorëheqje, Merkel: Trump po trondit rendin global
Bota

S’ka dorëheqje, Merkel: Trump po trondit rendin global

Grindje në qeveri, kërcënime për dorëheqje të ministrit të Brendshëm, goditje nga presidenti Trump. Ky ka qenë bilanci përvëlues i javëve të fundit në karrierën politike të Angela Merkel, por kancelaria gjermane tregoi në konferencën e fundit të shtypit para pushimeve se qetësinë e saj nuk e prish asgjë. Të […]

Raketat hipersonike, Rusia ka frikë nga spiunët e Perëndimit
Bota

Raketat hipersonike, Rusia ka frikë nga spiunët e Perëndimit

Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) ka bastisur një strukturë kërkimore hapësinore pas një zbulimi të dyshuar të sekreteve të raketave hipersonike nga spiunët perëndimorë. Agjencia shtetërore e hapësirës Roskosmos tha se stafi i sigurisë bashkëpunonte me zyrtarët e FSB-së për një çështje penale. Mediat thonë se rreth 10 […]

Gjermani, agresori plagos me thikë 14 pasagjerë në një autobus (FOTO)
Bota

Gjermani, agresori plagos me thikë 14 pasagjerë në një autobus (FOTO)

Një njeri i armatosur me thikë ka sulmuar pasagjerët e një autobusi në Lubecck, në Gjermani. Bilanci i konfrimuar nga policia është 14 të plagosur, me dy prej tyre që janë ende në gjendje kritike. Mediat gjermane sqarojnë se autori i dyshuar i sulmit është arrestuar dhe duket të jetë […]

Pompeo: Rusia kërkon të minojë demokracitë perëndimore
Bota

Pompeo: Rusia kërkon të minojë demokracitë perëndimore

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se beson se Rusia do të përpiqet t’i minojë demokracitë në gjithë botën në të ardhmen e afërt. “Është përgjegjësia jonë si udhëheqës të Qeverisë së Shteteve të Bashkuara të bëjmë gjithçka të mundur për ta penguar ndërhyrjen e saj, jo vetëm në […]

Diabeti, ja yndyrat që na bëjnë keq dhe ato të dobishmet
Ndryshe

Diabeti, ja yndyrat që na bëjnë keq dhe ato të dobishmet

A mendoni se duke ngrënë ëmbëlsira shkaktohet diabeti? E keni gabim, sepse konsumi i tepruar i yndyrës është një faktor rreziku shumë më i keq. Kjo shpjegohet nga ekspertë të Shoqërisë Italiane të Diabetologjisë (SID) në një dokument konsensusi mbi yndyrat dhe diabetin, duke vënë në dukje se të pandehurit […]

Trump fton Putinin në Uashington, demokratët e kritikojnë
Bota

Trump fton Putinin në Uashington, demokratët e kritikojnë

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka urdhëruar zyrtarët të ftojnë presidentin rus, Vladimir Putin, në Uashington. Në një postim në Twitter, Sanders tha se Trump ka urdhëruar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, ta bëjë ftesën për në vjeshtë. […]