Day: July 21, 2018

Iran, Khamenei nuk i beson negociatave me Uashingtonin
Bota

Iran, Khamenei nuk i beson negociatave me Uashingtonin

Lideri supreme iranian, Ayatollah Ali Khamenei, tha se do të ishte një gabim i madh i zyrtarëve në Teheran, nëse do të negocionin me Shtetet e Bashkuara, për shkak se sipas tij, Uashingtoni është jo i besueshëm. “Nuk duhet t’i besohet nënshkrimit dhe fjalës së amerikanëve, prandaj negocitatat me ta […]

Japoni, rreth 30 të vdekur nga temperaturat e larta
Bota

Japoni, rreth 30 të vdekur nga temperaturat e larta

Japonia është përfshirë nga një valë rekord të nxehti. 30 njerëz kanë vdekur nga temperaturat e larta dhe mijëra të tjerë i kanë çuar me urgjencë në spital. Zyrtarët janë duke i këshilluar njerëzit që të pijnë shumë ujë dhe të përpiqen të qëndrojnë në ambjente me ajër të kondicionuar, […]

Teksas, vritet mbi biçikletë ish-mjeku i George H. Bush
Bota

Teksas, vritet mbi biçikletë ish-mjeku i George H. Bush

Tragjedi në Houston, Teksas, ku ish-mjeku i presidentit amerikan, George H. Bush është vrarë ndërsa ece mbi biçikletë me dy plumba pistolete të shkrepura nga një person i cili ndodhej mbi një biçikletë në drejtim të kundërt në rrugën që po lëvizte. Episodi ka ndodhur pikërisht mbi pistën e biçikletave […]

Kthesë për pasaportën e dyfishtë të qytetarëve të Tirolit jugor
Bota

Kthesë për pasaportën e dyfishtë të qytetarëve të Tirolit jugor

Drafti i projektligjit të qeverisë austriake për shtetësi të dyfishtë për Tirolin e Jugut do të jetë gati në shtator. Gazeta “Tiroler Tageszeitung” e shpall këtë si një “pikë kthese” të arritur në grupin e punës në Vjenë. Qeveria austriake, megjithatë, do të kishte përsëritur vullnetin e saj për të […]

Audio-skandali, Trump mbrohet: Presidenti juaj nuk ka bërë asgjë!
Bota

Audio-skandali, Trump mbrohet: Presidenti juaj nuk ka bërë asgjë!

“Lajmi i mirë është që presidenti juaj i preferuar nuk ka bërë asgjë”. Kështu ka shkruar në “Twitter” Donald Trump, teksa ka komentuar audion ku së bashku me avokatin e tij flet për t’i paguar para një modeleje të “Playboy”-t për të blerë heshtjen e saj. Shefi i Shtëpisë së […]

Hamasi pranon armëpushimin pas sulmit ajror nga Izraeli
Bota

Hamasi pranon armëpushimin pas sulmit ajror nga Izraeli

Militantët e Gazas, të njohur si Hamas, deklaruan të shtunën se kanë pranuar armëpushimin pas vrasjes së një ushtari, në pragun e një lufte të madhe. Izraeli dhe Hamas kanë luftuar tri luftëra gjatë dekadës së kaluar. Hamas vendosi për armëpushim pas presionit të madh të Egjiptit dhe atij ndërkombëtar. […]

A duhet të dëshmojë përkthyesja e Presidentit?
Bota

A duhet të dëshmojë përkthyesja e Presidentit?

Në SHBA, ligjvënësit demokratë po përpiqen të detyrojnë një përkthyese të qeverisë për të dëshmuar rreth asaj që është diskutuar gjatë takimit kokë më kokë të Presidentit Donald Trump me udhëheqësin rus Vladimir Putin në Helsinki, megjithëse analistët ligjorë thonë se kjo nuk ka gjasa të ndodhë – përveç rastit […]

Depilimi dhe vendi i origjinës. A ka ndryshuar diçka!
Ndryshe

Depilimi dhe vendi i origjinës. A ka ndryshuar diçka!

Studimi / Shumë metoda dhe në vitin 2018, më shumë se për shoqërinë ose partnerin, bëhet pë vetveten Hulumtimet kanë treguar se, varësisht nga vendi i origjinës, gratë mendojnë ndryshe në lidhje me heqjen e qimeve dhe ndikohen nga faktorë të ndryshëm. Për shembull, francezet janë më të kushtëzuara se […]

Itali, gjenden 26 mijë bimë kanabis të organizatës “Ndrangheta”
Bota

Itali, gjenden 26 mijë bimë kanabis të organizatës “Ndrangheta”

Tre plantacione, për një total prej 26 mijë bimë kanabis sativa, janë zbuluar nga Policia e Shtetit në Itali gjatë hetimeve që çuan në operacionin “Kopshte Sekrete”. Nëse lënda narkotike do të shitej në treg, vlera e saj do të shkonte rreth 20 milionë euro. Hetimet që rezultojnë nga konfiskimi […]

Trump kërcënon me taksa doganore për prodhimet kineze
Bota

Trump kërcënon me taksa doganore për prodhimet kineze

Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi me tarifa doganore ndëshkuese për të gjitha mallrat e importuara nga Republika Popullore e Kinës. “Unë jam gati të shkoj në 500,” tha Trumpi në një intervistë me CNBC. duke iu referuar 505.5 miliardë dollarëve (434 miliardë euro), që është shuma e importeve të […]