Day: July 22, 2018

Populizmi i CSU mbi migracionin, protestë masive kundër aleatëve të Merkel
Bota

Populizmi i CSU mbi migracionin, protestë masive kundër aleatëve të Merkel

Mijëra njerëz në kryeqytetin bavarez, Mynih, u mblodhën të dielën për të demonstruar kundër populizmit të krahut të djathtë, në një protestë që ishte një qortim i drejtpërdrejtë i partisë sunduese bavareze Unioni i Kristian Socialëve (CSU) për politikat dhe qëndrimin ndaj emigracionit. Nën sloganet zyrtare “Fundi i nxitjes së […]

Rikthehet nga ekzili. Atentat zv.presidentit në aeroport, 11 të vdekur
Bota

Rikthehet nga ekzili. Atentat zv.presidentit në aeroport, 11 të vdekur

Një shpërthim kamikaz me bombë ka tronditur sot aeroportin e Kabulit. Shpërthimi vetëvrasës ka ndodhur pak pasi zëvendëspresidenti afgan Abdul Rashid Dostum u kthye nga ekzili. Ministria e brendshme afgane njoftoi se 11 vetë u vranë në sheshin ku i “plotfuqishmi” Gen Dostum sapo kishte kaluar, por fatmirësisht ai doli […]

Fotoja me Erdogan, mbrohet Ozil: Respektova Turqinë! Do veproja njësoj
Bota

Fotoja me Erdogan, mbrohet Ozil: Respektova Turqinë! Do veproja njësoj

Prej muajsh ai është vendosur në qendër të akuzave për foton e famshme me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan përpara Botërorit Rusi 2018 dhe në Gjrmani kanë kërkuar përjashtimin nga kombëtarja, por Mesut Ozil nuk e sheh si problematike. Edhe pse pas dështimit të Gjermanisë në Botëror, Erdogan e […]

Fotoja me Erdogan, mbrohet Ozil: Respektova Turiqnë! Do veproja njësoj
Bota

Fotoja me Erdogan, mbrohet Ozil: Respektova Turiqnë! Do veproja njësoj

Prej muajsh ai është vendosur në qendër të akuzave për foton e famshme me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan përpara Botërorit Rusi 2018 dhe në Gjrmani kanë kërkuar përjashtimin nga kombëtarja, por Mesut Ozil nuk e sheh si problematike. Edhe pse pas dështimit të Gjermanisë në Botëror, Erdogan e […]

Përmbytjet i pason i nxehti përvëlues, 11 viktima në Japoni
Bota

Përmbytjet i pason i nxehti përvëlues, 11 viktima në Japoni

Pas shirave të dendur dhe valës së përmbytjeve që shkaktoi mbi 150 viktima gjatë një jave në anën perëndimore të Japonisë, i gjithë arkipelag po përballet me një sfidë të re. Këtë herë Japonia është goditur nga një valë i nxehti i paprecedentë që ka shkaktuar të paktën 11 viktima. […]

Ktheheshin nga një funeral, vriten në pritë 11 shoferë taksie
Bota

Ktheheshin nga një funeral, vriten në pritë 11 shoferë taksie

Agresorët në Afrikën e Jugut kanë vrarë 11 shoferë taksish duke i ngritur një pritë. Lajmin e bën të ditur policia duke sqaruar se taksistët nga provinca Gauteng po udhëtonin për në Johanesburg të shtunën në mbrëmje, kur minibusi i tyre u sulmua. Viktimat dhe katër të tjerë të plagosur […]

Letrat e dashurisë së Jean Cocteau: Kuptoje dhimbjen time dhe duroje!
Ndryshe

Letrat e dashurisë së Jean Cocteau: Kuptoje dhimbjen time dhe duroje!

Letrat e Jean Cocteau-së drejtuar të dashurit të tij, aktorit Jean Marais, janë përzgjedhur nga libri Lettres à Jean Marais , i botuar shumë vite pas vdekjes së Cocteau-së. “Më 11 tetor të vitit 1963, Jean Cocteau-ja nuk e kapërceu përfundimisht pasqyrën. Shpirti i tij, zemra dhe fryma e tij, […]