Day: July 24, 2018

Erdogan: Ligji i ri i Izraelit fashist, shpirti i Hitlerit po rishfaqet
Bota

Erdogan: Ligji i ri i Izraelit fashist, shpirti i Hitlerit po rishfaqet

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka dënuar Izraelin, duke e cilësuar si shtetin më fashist në botë. Presidenti turk ka thënë se shpirti i Adolf Hitlerit është ringjallur, pasi Izraeli miratoi një ligj ku thuhet se ky shtet është atdhe i veçantë për popullin hebre. “Nuk ka asnjë dallim […]

Britani, kryeministrja May do udhëheqë negociatat për Brexit
Bota

Britani, kryeministrja May do udhëheqë negociatat për Brexit

Kryeministrja britanike, Theresa May deklaroi se ajo do të udhëheqë bisedimet me Bashkimin Europian, duke zhvendosur fokusin e departamentit të Brexit-it drejt përgatitjes për largimin e Britanisë nga blloku. Një njësi e posaçme brenda zyrës së May ka marrë pjesë në bisedimet për Brexit muajt e fundit dhe njoftimi i […]

Izraeli godet me raketa dhe rrëzon avionin sirian, vdes piloti (Video)
Bota

Izraeli godet me raketa dhe rrëzon avionin sirian, vdes piloti (Video)

Izraeli ka rrëzuar një avion ajror sirian që po fluturonte në hapësirën ajrore mbi Golanin jugor. Lajmi bëhet i ditur nga ushtria izraelite. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit shkruan se dy raketa Patriot u qëlluan në drejtim të avionit sirian Sukhoi, për të cilin thuhet se ishte një milje brenda […]

Udhëtim me makinë me qen dhe mace, ja çfarë duhet të dini
Ndryshe

Udhëtim me makinë me qen dhe mace, ja çfarë duhet të dini

Një nga problemet klasike në kohën e pushimeve për ata që nuk duan të ndahen nga miqtë me katër këmbë, është menaxhimi i udhëtimeve me qen dhe mace. Rregulli i parë është ai i kohëzgjatjes së udhëtimit, i cili, për mirëqenien e kafshës, nuk duhet të kalojë 5-6 orë. Nga […]

Çahet diga në Laos, 6 mijë persona mbeten pa shtëpi. Dhjetëra të vdekur
Bota

Çahet diga në Laos, 6 mijë persona mbeten pa shtëpi. Dhjetëra të vdekur

Një pellg hidroelektrik në ndërtim është shkatërruar në Laos, duke lëshuar pesë miliard metra kub ujë dhe duke shkaktuar disa të vdekur dhe qindra të zhdukur”. Agjencia zyrtare e lajmeve të regjimit raporton se incidenti tragjik ka ndodhur në provincën jug-orientale të Attapeut. Ndërmarrja që kryente punimet ka qenë kompania […]

Denuklearizimi, Koreja e Veriut nis çmontimin e bazës së raketave
Bota

Denuklearizimi, Koreja e Veriut nis çmontimin e bazës së raketave

Koreja e Veriut duket se ka filluar të çmontojë pjesë të caktuar të një baze kryesore nga ku kryhej testimi i raketave. Baza ushtarake për raketat ndodhet në veri-perëndim të vendit. Imazhet satelitore të stacionit Sohae të parë nga grupi i monitorimit me bazë në SHBA, 38 North, sugjerojnë se […]

Dashuria dhe grindja, ja pesë mënyra për të bërë paqe
Ndryshe

Dashuria dhe grindja, ja pesë mënyra për të bërë paqe

Kjo u ndodh të gjithëve: fjalët e mëdha fluturojnë dhe zënkat fillojnë. Por, të bëni paqe para se të niseni është e mundur, ja se si. “Dashuria nuk është e bukur nëse nuk ka zënka”: e vërtetë, por edhe qetësia nuk duhet të dëmtohet, sidomos nëse jemi gati për t’u […]