Day: July 25, 2018

Truproja i dhunshëm, Macron sulmon median: Po, përgjegjësi jam unë!
Bota

Truproja i dhunshëm, Macron sulmon median: Po, përgjegjësi jam unë!

Policia franceze ka mësyrë të mërkurën në zyrën në Elysse të  ish-truprojës më të afërt të Presidentit Emmanuel Macron, i cili është përfshirë në një skandal, pasi ka dhunuar një qytetar gjatë një proteste në Paris. Alexandre Benalla, 26 vjeç, u pushua nga puna javën e kaluar dhe u përball […]

Masakër nga ISIS në jug të Sirisë, mbi 180 të vdekur
Bota

Masakër nga ISIS në jug të Sirisë, mbi 180 të vdekur

Bilanci i një vargu të njëpasnjëshëm sulmesh të ISIS në Sirinë jugore është tragjik dhe përllogaritet të shkojë në mbi 180 të vdekur. Raporti i përpiluar nga Observatori për të Drejtat e Njeriut,  tregon se kjo është një nga masakrat më të përgjakshme që nga fillimi i luftës, që daton […]

Zbulimi i shekullit, në Mars gjendet një ‘liqen’ i lëngshëm (Foto)
Bota

Zbulimi i shekullit, në Mars gjendet një ‘liqen’ i lëngshëm (Foto)

Studiuesit kanë gjetur dëshmi për ekzistencën e një liqeni me ujë të lëngshëm në planetin Mars. Ajo që ata besojnë se është një liqen shfaqet nën kapakun polar jugor të Planetit të Kuq dhe është rreth 20 km larg. Hulumtimet e mëparshme kanë gjetur shenja të mundshme të ujit të […]

Sulm me bombë në qendrën e votimit në Pakistan, 31 të vdekur
Bota

Sulm me bombë në qendrën e votimit në Pakistan, 31 të vdekur

Së paku 31 viktima janë raportuar pas sulmit vdekjeprurës afër një qendre të votimit në Pakistan. Më shumë se 35 persona u plagosën dhe po trajtohen në spital. Komandanti i policisë Abdul Razzak Cheema tha se në mesin e vdekurve janë edhe të paktën 5 policë. Në mesin e të […]

Më të dobët për 10 ditë: dieta e re detox me 10 lëvizje
Ndryshe

Më të dobët për 10 ditë: dieta e re detox me 10 lëvizje

Dieta detox në 10 ditë Një rrugë për të detoksifikuar dhe rifilluar trupin tuaj, duke humbur deri në 5 kg në vetëm 10 ditë. Ky është programi i krijuar nga nutricionisti Mark Hyman, drejtor i Qendrës Klinike Cleveland për Mjekësi Funksionale, i njohur në Shtetet e Bashkuara kryesisht për qasjen […]

Trump: Rusia do të ndihmojë demokratët në zgjedhjet e ardhshme
Bota

Trump: Rusia do të ndihmojë demokratët në zgjedhjet e ardhshme

Presidenti i SHBA, Donald Trump se Rusia do të përpiqet shumë për të ndihmuar demokratët në zgjedhjet e nëntorit për Kongresin, kundër kandidatëve republikanë të favorizuar prej tij. Trump shkroi në Twitter se ai është shumë i shqetësuar se Rusia do të luftojë fort për të ndikuar në zgjedhjet e […]

Aparati për dhëmbët: kur duhet të vendoset?
Ndryshe

Aparati për dhëmbët: kur duhet të vendoset?

Fillimi i terapisë ortodontike gjatë rritjes, duke filluar nga mosha 6-vjeçare është shumë e rëndësishme. Vendosja e pajisjes në këtë fazë, në të cilën eshtrat e foshnjës janë ende në rritje, mundëson rezultate më të qëndrueshme gjatë jetës dhe me lehtësi më të madhe. Kartat janë përgatitur me këshillën e […]

“Ujqërit e Putinit” ngrenë kamp ushtarak në Sllovaki?!
Bota

“Ujqërit e Putinit” ngrenë kamp ushtarak në Sllovaki?!

Në prag të 50-vjetorit të pushtimit të Çekosllovakisë së atëhershme nga Pakti i Varshavës, një nga grupet që fuqishëm mbështet Kremlinin, ka ngritur një kamp të stilit ushtarak pranë kryeqytetit të Sllovakisë – vend anëtar i NATO-s. Klubi i motoristëve Ujqërit e Natës, anëtarët e të cilit ishin në krye […]

Trump: Jam gati për një marrëveshje të vërtetë me Iranin
Bota

Trump: Jam gati për një marrëveshje të vërtetë me Iranin

Dy ditë pas polemikave e kërcënimeve të dyanshme nga pala e presidentit iranian Hassan Rouhani dhe presidentit amerikan Donald Trump, ky i fundit thotë se është i gatshëm për të negociuar një marrëveshje të re bërthamore me Teheranin. “Do të shohim se çfarë do të ndodh, por jemi të gatshëm […]