Day: July 27, 2018

Assange drejt “gijotinës”, Ekuadori do e largojë nga ambasada në Londër
Bota

Assange drejt “gijotinës”, Ekuadori do e largojë nga ambasada në Londër

Themeluesi i WikiLeaks Julian Assange është një hap më pranë dëbimit nga ambasada ekuadoriane në Londër, pasi presidenti i këtij vendi, Lenin Moreno tha se “bilbili” i internetit duhet “përfundimisht” të largohet nga objekti. “Po, vërtet po, por largimi i tij duhet të bëhet përmes dialogut”, tha presidenti ekuadorian të […]

E konfirmon Shtëpia e Bardhë, Trump ka dëshirë të vizitojë Moskën
Bota

E konfirmon Shtëpia e Bardhë, Trump ka dëshirë të vizitojë Moskën

Presidenti amerikan Donald Trump është “i hapur” ndaj idesë për një vizitë në Moskë, por vetëm nëse ai merr një ftesë zyrtare nga Presidenti rus Vladimir Putin. Gatishmërinë e Trump e ka pranuar edhe Shtëpia e Bardhë. “Ai është i hapur për të vizituar Moskën nëse merr një ftesë zyrtare”, […]

Takimi me rusët, ish-avokati i Trump: Presidenti ishte në dijeni
Bota

Takimi me rusët, ish-avokati i Trump: Presidenti ishte në dijeni

Ish-avokati i presidentit amerikan, Donald Trump tha se ky i fundit ka qenë në dijeni paraprakisht për një takim në qershor të vitit 2016, midis ndihmësve të tij dhe një delegacioni rus, që i ka ofruar fushatës zgjedhore të Trumpit ndihmë, duke shpërndarë informacione dëmtuese për rivalen e tij, Hillary […]

Paraguai, rrëzohet aeroplani, vdes ministri dhe 3 persona të tjerë
Bota

Paraguai, rrëzohet aeroplani, vdes ministri dhe 3 persona të tjerë

Një aeroplan është rrëzuar në Paraguai, duke shkaktuar 4 viktima. Sipas mediave të huaja, mes viktimave është edhe ministri i Bujqësisë së Paraguai Luis Gneiting. “Me hidhërim të thellë njoftojnë se në aksident humbën jetën 4 persona. Punëtorët e emergjencës po përpiqen të nxjerrin trupat, pasi avioni është shkatërruar plotësisht”, […]

Gjermani, tentuan të vrasin një 19-vjeçar, arrestohen 12 sirianë
Bota

Gjermani, tentuan të vrasin një 19-vjeçar, arrestohen 12 sirianë

Prokurorët gjermanë deklaruan se kanë arrestuar 12 sirianë për tentativë vrasje të një 19-vjeçari, i cili u plagos me thikë dy muaj më parë. Prokurorët deklaruan se sulmi ishte dukshëm i nxitur nga marrëdhënia e të riut me një vajzë 19-vjeçare siriane, e cila ishte gruaja e njërit nga të […]

Autizmi, foshnja në rrezik nëse nëna vuan nga presioni i lartë i gjakut
Ndryshe

Autizmi, foshnja në rrezik nëse nëna vuan nga presioni i lartë i gjakut

Rreziku që një fëmijë të preket nga autizmi lidhet gjithashtu me një ndërlikim të shtatzënisë, preklampisë ose presionit të lartë të gjakut gjatë shtatzënisë. Kjo është zbuluar nga një hulumtim i botuar në revistën ‘Jama Psychiatry’. Ndërsa një tjetër studim mbi e lidh autizmin me diabetin e nënës, madje edhe […]

Koreja e Veriut dorëzon eshtrat e ushtarëve amerikanë
Bota

Koreja e Veriut dorëzon eshtrat e ushtarëve amerikanë

Koreja e Veriut i ktheu mbetjet që besohet se u përkasin ushtarëve amerikanë të vrarë gjatë Luftës së Koresë, më 1950-1953. Ushtarët formuan një roje nderi, derisa avioni që mbante mbetjet ateroi në një bazë të Shteteve të Bashkuara në Korenë e Jugut. Të afërmit kanë pritur me vite për […]

Strategjitë për të përballuar të nxehtin pa vuajtur shumë
Ndryshe

Strategjitë për të përballuar të nxehtin pa vuajtur shumë

Disa mjete të gjysheve për t’iu kundërvënë nxehtësisë dhe për të mbijetuar me një buzëqeshje. Zagushia është ana tjetër e medaljes së sezonit të verës. Ka nga ata që ndjehen mirë me të nxehtin dhe nuk ndihen në siklet; ndërkohë ka të tjerë që gulçojnë dhe vuajnë. Mjeti më efektiv […]