Day: July 29, 2018

Skandal me Katar 2022, u paguan miliona në një fushatë sabotimi të rivalëve
Bota

Skandal me Katar 2022, u paguan miliona në një fushatë sabotimi të rivalëve

Ekipi i ekspertëve që përgatiti ofertën e Katarit për të zhvilluar Kampionatin Botëror të vitit 2022 dyshohet se ka kryer një fushatë sekrete në vitin 2010 për të sabotuar ofertat konkurruese, sipas një raporti të botuar nga Sunday Times. Gazeta pretendon se zotëron dokumente që tregojnë se ekipi ofertues i […]

Të hapësh zemrën në Facebook
Ndryshe

Të hapësh zemrën në Facebook

Nuk është e nevojshme të dilni nga shtëpia të takoni një mik për t’i treguar gjithçka që ju shqetëson. As të merrni autobusin e të shkoni tek shoqja për ti treguar problemet me të dashurin. Nuk është e nevojshme as të mbylleni në dhomë e të hidhni mbi ditar të […]

Brexit, Salvini mesazh britanikëve: Kthjellohuni! BE po përpiqet t’u mashtrojë
Bota

Brexit, Salvini mesazh britanikëve: Kthjellohuni! BE po përpiqet t’u mashtrojë

Pasi ia vendosi BE-së, “kufirin tek thana” duke kërkuar asistencë dhe ndihma financiare për të përballuar fluksin e refugjatëve nga Afrika, madje duke ndërmarrë edhe aktin ekstrem të mbylljes së porteve të Italisë, Matteo Salvini ka nisur një tjetër ofensivë ndaj unionit. Ministri populist i Brendshëm i Italisë në një […]

Tërmeti shkund Indonezinë, viktima e të plagosur në ishullin turistik
Bota

Tërmeti shkund Indonezinë, viktima e të plagosur në ishullin turistik

Një tërmet i fuqishëm ka goditur një destinacion popullor turistik në Indonezi, duke vrarë të paktën 10 vetë. Tërmeti me magnitudë 6.4 goditi ishullin qendror indonezian të Lombokut para orës 07:00 të së dielës. Ishulli tërheq turistë nga e gjithë bota për shkak të plazheve dhe shtigjeve të mrekullueshme, dhe […]

Van Gogh, historia e dashurisë me një prostitutë
Ndryshe

Van Gogh, historia e dashurisë me një prostitutë

Një nga historitë më të bukura e dramatike të dashurisë së Van Gogh është ajo me prostitutën Sien Hornik. Ai e takoi atë kur ishte shtatzënë dhe i kërkoi të bëhej modele për pikturat e tij. Në studion e artistit Sien hyri me trishtimin e një gruaje pa një zgjedhje […]