Day: August 1, 2018

Ukraina do padisë Rusinë për aneksimin e Krimesë
Bota

Ukraina do padisë Rusinë për aneksimin e Krimesë

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko ka urdhëruar krijimin e një trupe që do të përgatisë padi ndaj Rusisë për dëmet e shkaktuar nga separatistët në rajonin e Donbasit,  si dhe për aneksimin e paligjshëm të gadishullit të Krimesë. “Agresioni i armatosur i Rusisë, i cili po vazhdon sjell në tokën […]

“Shkërmoqen” 5.5 mln $, Duterte godet trafikantët e mjeteve luksoze (Video)
Bota

“Shkërmoqen” 5.5 mln $, Duterte godet trafikantët e mjeteve luksoze (Video)

Presidenti filipinez RodrigoDuterte të hënën udhëhoqi shkatërrimin publik të 68 automjeteve luksoze dhe tetë motorëve në Port Irene, duke ritheksuar angazhimin e tij për të luftuar kontrabandën nga trafikantët dhe korrupsionin. Në fjalimin e tij gjatë dënimit publik të kontrabandës së automjeteve, Presidenti Duterte pranoi se ai nuk mund të […]

Erdogan paralajmëron SHBA: Shmangni gjuhën kërcënuese, s’përfiton askush
Bota

Erdogan paralajmëron SHBA: Shmangni gjuhën kërcënuese, s’përfiton askush

Tensionet midis aleatëve të NATO-s janë përshkallëzuar mbi arrestimin e një pastori amerikan në Turqi, si dhe shpërndarjen e avionëve F-35 në Ankara. Duke folur për gazetarët, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar Uashingtonin kundër përdorimit të gjuhës kërcënuese ndaj Ankarasë, duke theksuar se prej saj nuk përfiton asnjeri. […]

Të djegur nga kremi solar? Atëherë e përdorni shumë pak
Ndryshe

Të djegur nga kremi solar? Atëherë e përdorni shumë pak

Doza minimale është 2 miligramë për centimetër katror të lëkurës. Pavarësisht nga kremi solar i vendosur në trup, ne digjemi në diell. Pse ndodh kjo? Problemi nuk është i kremit, por i faktit se si e kemi përhapur atë. Studiuesit në King’s College London kanë vlerësuar sasinë e mbrojtjes së […]

Rrëzimi i avionit në Meksikë, shpëtojnë për mrekulli 103 njerëz në bord
Bota

Rrëzimi i avionit në Meksikë, shpëtojnë për mrekulli 103 njerëz në bord

Një aeroplan i Aeromexico që transportonte 103 pasagjerë nga qyteti meksikan i Durango drejt kryeqytetit të vendit është rrëzuar shumë shpejt pas ngritjes, por të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi i shpëtuan aksidentit. Tetëdhjetë e pesë persona u plagosën – disa seriozisht – por José Rosas Aispuro, guvernatori i shtetit të […]

Lufta tregtare SHBA-Kinë, tarifë 25% për 200 miliardë mallra kinezë
Bota

Lufta tregtare SHBA-Kinë, tarifë 25% për 200 miliardë mallra kinezë

SHBA po konsideron vendosjen e tarifave rreth 25% në 200 miliardë dollarë mallra kinezë, këto shumë më të larta se 10% që u mendua më parë se mund të imponohej. Mediat raportojnë se plani mund të shpallet që të mërkurën. Vendimi do të rrezikonte të përshkallëzonte tensionet midis SHBA-ve dhe […]

Horoskopi në plazh, ashtu siç 12 shenjat parashikojnë
Ndryshe

Horoskopi në plazh, ashtu siç 12 shenjat parashikojnë

Si janë 12 shenjat nën diell? Dashi është i gjallë, ndërsa Bricjapi, gjithmonë i rezervuar, preferon vende të izoluara Duke qenë se jemi në mes të verës, mund të jetë shumë zbavitëse për të parë se si sillen fqinjët tanë nën ombrellë. Ka nga ata që e ndiejnë plazhin si […]

SHBA, bllokohet publikimi i skemave të armëve 3D
Bota

SHBA, bllokohet publikimi i skemave të armëve 3D

Një gjykatës federal në Seattle të Shteteve të Bashkuara bllokoi publikimin e një programi kompjuterik që u lejon klientëve të printojnë në 3D nga interneti armë zjarri. Grupi që përkrah qasjen ndaj armëve, “Defense Distributed” publikoi për shkarkim skemat e armëve 5 ditë më parë, të premten e javës së […]