Day: August 2, 2018

Ivanka kundër babait: Nuk mendoj që media është armik i popullit
Bota

Ivanka kundër babait: Nuk mendoj që media është armik i popullit

Ivanka Trump tha sot se nuk pajtohet me pohimin se shtypi është “armiku i popullit”, një qëndrim ndryshe nga sulmet e shpeshta të Presidentit Donald Trump ndaj medias. Në një ngjarje të sponsorizuar nga agjencia e lajmve Axios, këshilltarja e lartë e Shtëpisë së Bardhë tha se ka qenë subjekt […]

Eshtrat e ushtarëve amerikanë, Trump falënderon Kim Jong-un
Bota

Eshtrat e ushtarëve amerikanë, Trump falënderon Kim Jong-un

Presidenti amerikan Donald Trump falenderoi të enjten nëpërmjet një postimi në twitter udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, një ditë pas mbërritjes në SHBA të eshtrave që mendohet se mund të jenë të ushtarëve amerikanë të vrarë gjatë luftës koreane. Postimin e tij drejtuar udhëheqësit të Phenianit, zoti […]

Papa Françesku: Dënimi me vdekje, i papranueshëm!
Bota

Papa Françesku: Dënimi me vdekje, i papranueshëm!

Vatikani njoftoi sot se Papa Françesku ka kërkuar nga kisha të ndryshojë mësimet e saj dhe të pasqyrojë pikëpamjen e tij se dënimi me vdekje duhet të jetë i papranueshëm. Me gjuhën e re që përdoret gjatë katekizmit në kishën katolike thuhet se dënimi me vdekje prej kohe konsiderohej si […]

SHBA vendosin sanksione kundër dy ministrave turq
Bota

SHBA vendosin sanksione kundër dy ministrave turq

Në konfliktin për ndjekjen penale të një prifti nga SHBA, SHBA vendosën sanksione kundër dy ministrave turq. Masat ndëshkimore prekin ministrin e Drejtësisë Abdulhamit Gül dhe ministrin e Brendshëm Süleyman Soylu. Zëdhënësja e Presidentit të SHBA, Sarah Sanders tha: “Të dy kanë luajtur rol drejtues në arrestimin me vendim gjykate […]

Emigrantët në Gjermani, si do kryhen procedurat për azilantët
Bota

Emigrantët në Gjermani, si do kryhen procedurat për azilantët

Procedura të përshpejtuara azili, të gjitha nën një çati të madhe. Kjo është e thënë në mënyrë të thjeshtëzuar ideja e të ashtuquajturave qendra të transferimit të migrantëve, të njohura edhe si qendra “Anker”. Deri 1500 refugjatë do të strehohen në një qendër të tillë. Dhe do të qendrojnë atje, […]

Italiani i rrëmbyer në Turqi, xhihadistët publikojnë videon
Bota

Italiani i rrëmbyer në Turqi, xhihadistët publikojnë videon

Kostum ngjyrë portokalli, shikimi i ulët dhe duart e lidhura, në sfond dy burra të maskuar me mitër në dorë. Alessandro Sandrini, një 32 vjeçar nga Brescia i cili u zhduk në Turqi në 2016, shfaqet në një video të publikuar nga Site Intelligence Group, një kompani amerikane që monitoron […]

Tre të huaj, përfshirë një maqedonas, gjenden të vrarë në Kabul
Bota

Tre të huaj, përfshirë një maqedonas, gjenden të vrarë në Kabul

Policia në Kabul gjeti trupat e tre shtetasve të huaj, të cilët janë rrëmbyer dhe vrarë në kryeqytetin afgan. Tre shtetasit e huaj përfshijnë një shtetas të Maqedonisë, një të Indisë dhe një të Malajzisë. Zëdhënësi i shefit të policisë në Kabul, Hashmat Stanekzia, tha se trupat janë lënë në […]

Hapen 7 qendra të transferimit të emigrantëve në Bavari
Bota

Hapen 7 qendra të transferimit të emigrantëve në Bavari

Në 1 gusht në Bavari u hapën shtatë qendra të transferimit të emigrantëve. Atje në të ardhmen synohet të bashkohen procedurat e azilit dhe të përshpejtohet procesi. Por projekti shoqërohet nga shumë kritika. Procedura të përshpejtuara azili, të gjitha nën një çati të madhe. Kjo është e thënë në mënyrë […]

5 pajisjet shtëpiake të rrezikshme (nëse nuk pastrohen rregullisht)
Ndryshe

5 pajisjet shtëpiake të rrezikshme (nëse nuk pastrohen rregullisht)

Këto objekte mund të mbledhin mikrobet dhe kërpudhat që përfaqësojnë një rrezik potencial të ngjitjes Një sondazh alarmant britanik i kryer nga një shitës i specializuar (dhe rifilloi nga Mirror) zbuloi se 71% e subjekteve të Madhërisë së Tij nuk pastrojnë rregullisht sendet që përdorin çdo ditë, e dezinfektojnë pjatalarësen […]

Pesë tipa meshkujsh me të cilët duhet të dashuroheni në plazh!
Ndryshe

Pesë tipa meshkujsh me të cilët duhet të dashuroheni në plazh!

Me pushimet ju ndjeni dëshirën për liri: asgjë më e lehtë se ndjenja e rrahjes së zemrës suaj. Gjeni se kush mund ta bëjë shigjetën Dhe kështu: në plazh, në sajë të distancës nga angazhimet e përditshme, stresit dhe syve kureshtarë, ne ndihemi të lirë të çliruar. Atëherë lehtësisht mund […]