Italiani i rrëmbyer në Turqi, xhihadistët publikojnë videon

Kostum ngjyrë portokalli, shikimi i ulët dhe duart e lidhura, në sfond dy burra të maskuar me mitër në dorë. Alessandro Sandrini, një 32 vjeçar nga Brescia i cili u zhduk në Turqi në 2016, shfaqet në një video të publikuar nga Site Intelligence Group, një kompani amerikane që monitoron aktivitetet online të organizatave xhihadiste. Sipas faqes, Sandrini është marrë peng në Siri.

Në 53 sekonda të videos, italiani nga Brescia bën një apel për institucionet: “Situata është e patolerueshme dhe duhet të zgjidhet Ata më thanë se janë mërzitur dhe se do të më vrasin mua nëse gjërat nuk zgjidhen shpejt”.

Sipas Site, 32-vjeçari mbahet peng në Siri së bashku me një gazetar japonez. Nuk dihet se cili grup xhihadist është pas konfiskimit apo edhe nëse për të dy është kërkuar një shpërblim.

Sandrini u zhduk në vitin 2016 në Turqi, ku u nis për një festë. Kjo nuk është kërkesa e tij e parë për ndihmë në Itali: në tetor 2017, një vit pas zhdukjes së tij, nëna e tij kishte marrë një telefonatë.

“Si në rastet e mëparshme të ngjashme, ministria e Brendshme italiane ka interes të veçantë për rastin, duke mbajtur një kontakt të ngushtë me familjen”.

Për babanë e 32-vjeçarit, megjithatë, nuk po bëhet mjaftueshëm për të ndihmuar djalin e tij. “Asnjë politikan nuk na ka ndihmuar, ne ndjehemi të braktisur, – tha ai. – Djali im nuk mund të lihet të vdesë, Italia duhet të ndërhyjë”.

2 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Bota