Day: August 4, 2018

SHBA thirrje Rusisë: Vazhdoni sanksionet ndaj Koresë së Veriut
Bota

SHBA thirrje Rusisë: Vazhdoni sanksionet ndaj Koresë së Veriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka paralajmëruar Rusinë, Kinën dhe shtetet e tjera të shtunën kundër çdo shkelje të sanksioneve ndërkombëtare ndaj Koresë Veriore, që do të zvogëlonin presionin ndaj Koresë për t’u tërhequr nga armët bërthamore. Komentet e Pompeos vijnë pas raportimeve të Kombeve të Bashkuara se Korea […]

Vapa e gushtit “djeg” Evropën. Luftë me zjarret në Portugali dhe Spanjë
Bota

Vapa e gushtit “djeg” Evropën. Luftë me zjarret në Portugali dhe Spanjë

Më shumë se 700 zjarrfikës janë duke u ndeshur me një zjarr të madh në Portugalinë jugore, pasi temperaturat në disa zona i afrohen niveleve rekord. Meteorologët thanë se prisnin 46-7C në pjesët qendrore, por regjistruesi kombëtar shënoi 47.4C (117.3F). Vala e nxehtësisë që ka përfshirë Europën gjatë javëve të […]

Protestat paralizojnë Bangladeshin, sulmohen studentët
Bota

Protestat paralizojnë Bangladeshin, sulmohen studentët

Rreth 25 studentë janë plagosur në përleshjet në Bangladesh në ditën e shtatë të një proteste të paparë për rininë në lidhje me sigurinë rrugore. Mediat raportojnë se mijëra nxënës, shumë prej tyre me uniformën e shkollës, kanë dalë në rrugët e kryeqytetit, Dhaka ku kërkojnë ndalimin e trafikut dhe […]

Veshja e niqabit dhe burkës, gjobitet gruaja e parë në Danimarkë
Bota

Veshja e niqabit dhe burkës, gjobitet gruaja e parë në Danimarkë

Një 28-vjeçare e veshur me një niqab të premten u bë gruaja e parë në Danimarkë që është gjobitur për shkelje të një ligji të ri që ndalon mbulesat islamike të fytyrës në vende publike. Zyrtari i detyrës së policisë David Borchersen i tha agjencisë së lajmeve Ritzau se policia […]

“Presidenti po na përçan”, Trump fyen yllin e NBA Lebron James
Bota

“Presidenti po na përçan”, Trump fyen yllin e NBA Lebron James

Pasi iu “përvesh” mediave duke i akuzuar se prodhojnë lajme të rreme, Donald Trump ka bërë një tjetër “armik”. Këtë herë Presidenti i SHBA-ve nuk është kursyer në ironi dhe tallje ndaj lojtarit të basketbollit të SHBA Lebron James dhe madje e injoroi atë duke thënë se i preferuari i […]

Përplasje SHBA-Turqi. Erdoğan: Ngrijmë asetet e Sekretarëve amerikanë
Bota

Përplasje SHBA-Turqi. Erdoğan: Ngrijmë asetet e Sekretarëve amerikanë

Raporti SHBA-Turqi ka arritur në pikën e vetë më kritike, pasi Donald Trump e ka vendosur aleatin në NATO në shënjestër të sanksioneve të tij të ashpra, që pas burgosjes së pastorit amerikan Andrew Brunson, i cili akuzohet për mbështetjen e terrorizmit. Deklaratave të Trump kundër Turqisë i është përgjigjur […]

Protesta në Iran, përleshje mes demonstruesve dhe policisë
Bota

Protesta në Iran, përleshje mes demonstruesve dhe policisë

Qindra protestues janë rikthyer në protesta në qytetet iraniane, për shkak të rritjes së ankthit për problemet në zhvillimin ekonomik të vendit. Irani është përballur me inflacion gjë që ka shkaktuar probleme të mëdha ekonomike në vend. Në shenjë proteste për shkak të përkeqësimit të kushteve ekonomike janë mbajtur protesta, […]