Day: August 5, 2018

Marrja e azilit politik në Shtetet e Bashkuara
Bota

Marrja e azilit politik në Shtetet e Bashkuara

Njerëzit që bëjnë kërkesa për azil politik pasi kanë ardhur në mënyrë të paligjshme në Shtetet e Bashkuara, kanë më shumë gjasa të refuzohen, sesa të marrin të drejtën e qëndrimit. Nga 120,094 kërkesa për azil nga hyrësit e paligjshëm në vitin 2017, vetëm 6,995 janë dhënë sipas Departamentit të […]

Gjendje të jashtëzakonshme në Kaliforni pas zjarrit të madh
Bota

Gjendje të jashtëzakonshme në Kaliforni pas zjarrit të madh

Shtatë persona kanë mbetur të vdekur pas zjarrit që ka kapluar Kaliforninë, duke detyruar mijëra persona të ikin nga shtëpitë e tyre. Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka udhëtruar të krijohet fondi për të ndihmuar zonat e prekura nga zjarri. Shtëpia e Bardhë raportoi se Trump ka urdhëruar ndihmë nga […]

Trump sulmon donatorët e pasur të politikës amerikane
Bota

Trump sulmon donatorët e pasur të politikës amerikane

Presidenti Trump sulmoi rishtazi nëpërmjet Twitter-it miliarderin donator të republikanëve, Charles Koch duke rikthyer kështu vëmendjen ndaj influencës së donatorëve të pasur në politikën amerikane. Këtë javë pati një tjetër sulm në Twitter nga Presidenti Trump. Objektivi ishte Charles Koch, një ndër mbështetësit më të pasur të kandidatëve republikanë. Gjatë […]

Fyen presidentin Xi, Kina censuron “Winnie the Pooh”
Bota

Fyen presidentin Xi, Kina censuron “Winnie the Pooh”

Kapitulli i fundit i betejës midis Kinës dhe “Winnie Pooh” ndodhi pak ditë më parë me censurën në të gjitha kinematë kineze, të filmit ‘Christopher Robin’. Arsyeja, akoma jo zyrtare, është se figura e ariut popullor është përdorur në të kaluarën nga kundërshtarët e presidentit Xi Jinping si objekt talljeje. […]

Bosi i “Ndragheta”-s kërkon të mbajë statujën e Madonna-s
Bota

Bosi i “Ndragheta”-s kërkon të mbajë statujën e Madonna-s

Duhej të ndërhynin karabinierët në Zungri, të Vibonezes, në Kalabri (Itali) për të ndërprerë procesin e sjelljes së “Madonna della Neve”, pasi një bosi i supozuar i ‘Ndrangheta’-s kishte pohuar se ishte përfshirë në mesin e bartësve të statujës. Megjithatë, Komiteti i promovimit të festimeve e kundërshtoi kërkesën dhe u […]

Francë, gjoba deri në 750 euro kush ngacmon femrat në rrugë
Bota

Francë, gjoba deri në 750 euro kush ngacmon femrat në rrugë

Adresimi i vlerësimit të tepërt dhe të padëshiruar ndaj grave në rrugë së shpejti do të konsiderohet një krim në Francë. Këtë e njofton Marlène Schiappa, ministre franceze për Mundësi të Barabarta. Ligji u miratua më 31 korrik dhe do të hyjë në fuqi në vjeshtë: gjoba do të jetë […]

Tërmet 7 ballë në Indonezi, 39 viktima dhe dhjetëra të plagosur (Foto-Video)
Bota

Tërmet 7 ballë në Indonezi, 39 viktima dhe dhjetëra të plagosur (Foto-Video)

Një tërmet me magnitudë 7 ballë ka goditur sot ishullin e Lombokut në Indonezi, sipas asaj që bën të ditur Instituti Gjeofizik Amerikan. Autoritetet indoneziane, kanë lëshuar menjëherë alarmin për tsunami, që më pas është anuluar. Epiqendra është lokalizuar rreth dy km nga Loloan, në provincën Nusa Tengara perëndimore në […]

Tërmet 7 ballë në Indonezi, viktima, dëme dhe hotele të evakuuara (Foto-Video)
Bota

Tërmet 7 ballë në Indonezi, viktima, dëme dhe hotele të evakuuara (Foto-Video)

Një tërmet me magnitudë 7 ballë ka goditur sot ishullin e Lombokut në Indonezi, sipas asaj që bën të ditur Instituti Gjeofizik Amerikan. Autoritetet indoneziane, kanë lëshuar menjëherë alarmin për tsunami, që më pas është anuluar. Epiqendra është lokalizuar rreth dy km nga Loloan, në provincën Nusa Tengara perëndimore në […]

Tërmet 7 ballë në Indonezi, dëme dhe hotele të evakuuara (Foto-Video)
Bota

Tërmet 7 ballë në Indonezi, dëme dhe hotele të evakuuara (Foto-Video)

Një tërmet me magnitudë 7 ballë ka goditur sot ishullin e Lombokut në Indonezi, sipas asaj që bën të ditur Instituti Gjeofizik Amerikan. Autoritetet indoneziane, kanë lëshuar menjëherë alarmin për tsunami, që më pas është anuluar. Epiqenrda është lokalizuar rreth dy km nga Loloan, në provincën Nusa Tengara perëndimore në […]