Day: August 6, 2018

Medvedev: Hyrja e Gjeorgjisë në NATO do nxiste një konflikt të tmerrshëm
Bota

Medvedev: Hyrja e Gjeorgjisë në NATO do nxiste një konflikt të tmerrshëm

Kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev tha se pranimi në të ardhmen i Gjeorgjisë në NATO, mund të nxiste një “konflikt të tmerrshëm” dhe vuri në pyetje pse aleanca edhe e konsideron një veprim të tillë. Komentet e Medvedevit vijnë pas disa javësh, kur presidenti rus, Vladmir Putin kishte paralajmëruar NATO-n […]

Përbaltja e Clinton në zgjedhje. Trump e pranon: Im bir u takua me rusët
Bota

Përbaltja e Clinton në zgjedhje. Trump e pranon: Im bir u takua me rusët

Presidenti amerikan, Donald Trump ka pranuar se takimi i qershorit në vitin 2016 në Kullën Trump në Nju Jork mes ekipit të djalit të tij me një avokate të lidhur me Kremlinin është bërë për të pranuar informacione për kundërshtarë politikë, mirëpo sipas tij gjithçka ka qenë “ligjore”. Në një […]

Momenti i shpërthimit në Bolonja, flakët “përpijnë” një burrë (Video)
Bota

Momenti i shpërthimit në Bolonja, flakët “përpijnë” një burrë (Video)

Autoboti me lëndë djegëse që shpërtheu në zonën Borgo Panigale të Bolonjës shkaktoi një tragjedi të vërtetë, duke lënë të vdekur dy njerëz të pafajshëm dhe plagosur 67 të tjerë, drejtues mjetesh dhe këmbësorë që kalonin në dhe pranë autostradës.   E teksa në vendngjarje kanë mbetur vetëm pjesëza të […]

Shpërthimi në Bolonja, një “krater” hapet në autostradë (Video)
Bota

Shpërthimi në Bolonja, një “krater” hapet në autostradë (Video)

Shpërthimi i madh që tronditi në mesditë qytetin e Bolonjës në Itali, shkaktoi 2 të vdekur dhe 67 të plagosur, 14 prej të cilëve ende në rrezik për jetën. Por shpërthimi i autobotit gjatë ecjes, ka bërë që në ura në njërën pjesë të autostradës të shembet duke lënë të […]

Tjetër tragjedi në Itali, 11 emigrantë të vdekur në një aksident në Foggia
Bota

Tjetër tragjedi në Itali, 11 emigrantë të vdekur në një aksident në Foggia

Një aksident i rëndë ka ndodhur në autostradën 16 afër Lesinës, në kryqëzimin Ripalta, në provincën e Foggias, në Itali. Mediat italiane raportojnë se njëmbëdhjetë vetë kanë mbetur të vdekur në këtë aksident. Ata janë të gjithë punëtorë në bujqësi që vinin nga vende jashtë Italisë, ndërsa raportohet se ka […]

Tjetër tragjedi në Itali, 11 të vdekur në një aksident në Foggia
Bota

Tjetër tragjedi në Itali, 11 të vdekur në një aksident në Foggia

Një aksident i rëndë ka ndodhur në autostradën 16 afër Lesinës, në kryqëzimin Ripalta, në provincën e Foggias, në Itali. Mediat italiane raportojnë se njëmbëdhjetë vetë kanë mbetur të vdekur në këtë aksident. Ata janë të gjithë punëtorë në bujqësi që vinin nga vende jashtë Italisë, ndërsa raportohet se ka […]

Përgjaket fundjava në Çikago. 60 sulme me armë, 10 të vdekur
Bota

Përgjaket fundjava në Çikago. 60 sulme me armë, 10 të vdekur

Policia në qytetin e Çikagos në SHBA ka kërkuar përforcime për të luftuar dhunën e armëve, pasi më shumë se 60 vetë u qëlluan gjatë fundjavës. Të paktën 10 vetë u vranë në qytet dhe policia tha se shumica e të shtënave lidheshin me bandat. “Nuk do e humbasim betejën”, […]