Day: August 7, 2018

Gjermani, zjarri përgjatë binarëve plagos 40 persona (Foto)
Bota

Gjermani, zjarri përgjatë binarëve plagos 40 persona (Foto)

Një vatër zjarri ka shpërthyer në Gjermani, përgjatë stacionit hekurudhor në Siegburg, pranë Bonit, duke shkaktuar 40 persona të plagosur, ku 6 janë në gjendje të rëndë. Policia lokale njofton se 10 ndërtesa janë shkatërruar nga flakët ddhe sipas autoriteteve, zjarri është shkaktuar nga shkëndijat e provokuara nga një tren […]

Filipine, Duterte kërcënon policët e korruptuar: Do t’iu vras bij k***ash!
Bota

Filipine, Duterte kërcënon policët e korruptuar: Do t’iu vras bij k***ash!

I njohur për fushatën e vrasjes masive të trafikantëve e përdoruesve të drogës dhe shkatërrimin e mjeteve luksoze që hyjnë në vend nëpërmjet kontrabandës, Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka hedhur një “hap të rëndë” me politikat e tij. Ai ka kërcënuar hapur se do të vrasë oficerët e korruptuar […]

Një vibrator “paralizon” aeroportin e Berlinit, dyshohej për bombë
Bota

Një vibrator “paralizon” aeroportin e Berlinit, dyshohej për bombë

Stafi i aeroportit të Berlinit “Schönefeld” mendonte se kishte zbuluar eksploziv pasi gjeti një pajisje të dyshimtë në bagazhe të kontrolluara në aeroport – por realiteti ishte pak më ironik. Një terminal u evakua dhe fluturimet u stopuan pasi mbajtësit e bagazheve në qendrën e transportit njoftuan sigurinë pasi skaneri […]

Mogherini “dhëmbë për dhëmb” me Trump: Vazhdojmë biznesin me Iranin
Bota

Mogherini “dhëmbë për dhëmb” me Trump: Vazhdojmë biznesin me Iranin

BE është vendosur të sfidojë hapur në një “luftë tregtare” Donald Trump dhe beteja këtë herë është zhvendosur në frontin iranian, pasi Presidenti i SHBA kërcënoi aleatët se nëse bëjnë biznes me Iranin, s’do të kenë më marrëdhënie tregtare me Amerikën. Në kursin e përplasjes me Trump është përfshirë sot […]

Bilanci i shpërthimit në Bolonjë, 1 i vdekur dhe 145 të plagosur
Bota

Bilanci i shpërthimit në Bolonjë, 1 i vdekur dhe 145 të plagosur

Është një i vdekur dhe 145 të plagosur bilanci përfindimtar i incidentit të ndodhur ditën e djeshme në Bolonjë, mbi autostradën në Borgo Panigale. Autoritetet bëjnë me dije katër persona janë në gjendje të rëndë dhe janë shtruar në repartin e djegie-plastikës në Cesena e Parma, por asnjë prej tyre […]

I shiti djalin pedofilëve, nëna dhe njerku dënohen me 12 vjet burg
Bota

I shiti djalin pedofilëve, nëna dhe njerku dënohen me 12 vjet burg

Një çift bashkëshortësh, të cilët prej dy vjetësh kishin abuzuar me djalin e saj, duke arritur ta shesin deri dhe online te pedofilët, janë dënuar në Gjermani me 12 vjet burg. Gjykata ka pranuar që fëmija, tashmë 10 vjeç, ka pësuar abuzime seksuale dhe është nxjerrë në shitje në të […]

Gjermani, evakuohet pjesërisht aeroporti i Frankfurtit
Bota

Gjermani, evakuohet pjesërisht aeroporti i Frankfurtit

Aeroporti i Frankfurtit është mbyllur pjesërisht nga policia gjermane në zonën A të terminali 1. Pas ndërhyrjes së agjentëve, janë ndaluar edhe fluturimet. Nuk është akoma e qartë arsyeja e ndërhyrjes, për të cilën policia federale e aeroportit ka e ka dhënë njoftimin në “Twitter”. Autoritetet thonë se të paktën […]

Sanksionet e reja kundër Iranit, Britania kundër SHBA-ve
Bota

Sanksionet e reja kundër Iranit, Britania kundër SHBA-ve

Në çështjen e sanksioneve të reja kundër Iranit, Britania e Madhe distancohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe përsërit se do të mbajë marrëveshjen bërthamore. “Ne nuk do të ndjekim SHBA-të për sanksionet”, ka sqaruar Alistair Burt, zëvendësministër i Jashtëm dhe përgjegjës për dosjen e Lindjes së Mesme. “Siç […]