Day: August 8, 2018

Helmimi i Skripalëve me “Novichok”, SHBA vendos sanksione për Rusinë
Bota

Helmimi i Skripalëve me “Novichok”, SHBA vendos sanksione për Rusinë

SHBA do të vendosë sanksione ndaj Rusisë, pasi ka përcaktuar se është përdorur agjent i rrezikshëm nervor “Novichok” kundër ish agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia në sulmin që ndodhi në Britaninë e Madhe në mars. Masa e ndërmarrë u njoftua të mërkurën në mbrëmje […]

Atentati me dron, Maduro: Pashë vdekjen me sy! Do dënojmë ‘terroristët’
Bota

Atentati me dron, Maduro: Pashë vdekjen me sy! Do dënojmë ‘terroristët’

Presidenti venezuelian Nicolás Maduro është zotuar se do të dënojë “terroristë” që ai pretendon se fshihen pas një përpjekjeje për të vrarë atë në sulmin me dron të mbushur me eksploziv. Ata që qëndrojnë pas sulmit do të marrin “dënimet më të vështira dhe më të rënda”  sipas ligjit. Zotimi […]

Irani: Trump i trullosur! SHBA s’ndal dot eksportin tonë të naftës
Bota

Irani: Trump i trullosur! SHBA s’ndal dot eksportin tonë të naftës

Ministri i jashtëm i Iranit ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do të jenë në gjendje të ndalojnë vendin të eksportojë naftë. Mohammad Javad Zarif i tha gazetës së Iranit se qëllimi i presidentit Donald Trump për detyrimin e pjesës tjetër të botës për të mos blerë vajin iranian […]

Alarm në SHBA, të shtëna me armë në një spital në Nju Jork
Bota

Alarm në SHBA, të shtëna me armë në një spital në Nju Jork

Mediat amerikane raportojnë se policia është alarmuar nga një njoftim për të shtëna me armë brenda një spitali në periferinë veriore të qytetit të Nju Jorkut. Gazeta News raportoi se policia ndodhet jashtë Qendrës Mjekësore Westchester dhe ka bllokuar hyrjen. Punonjësit e spitalit me uniforma u panë të mbledhur jashtë […]

Portugalia në luftë me zjarret, flakët rrezikojnë zonat turistike
Bota

Portugalia në luftë me zjarret, flakët rrezikojnë zonat turistike

Zjarret “përbindësh” që janë ndezur prej mëse një jave në Portugali, janë duke depërtuar drejt vendpushimeve popullore të bjeshkëve dhe fshatrave më të njohur turistik të vendit, ndërkohë që më shumë burime njerëzore dhe materiale janë shpërndar për të vendosur nën kontroll flakët. Autoritetet janë të frikësuara pasi flakët mund […]

Austri, vdesin tre alpinistë në malet Tiro
Bota

Austri, vdesin tre alpinistë në malet Tiro

Tre alpinistë kanë vdekur në dy aksidente malore në Tirolin të Austrisë. Dy alpinistë ranë nga lartësia ndërkohë që iu afruan shtegut Kopftoerlgrat, në Haltin e Ellmauer. Një incident i dytë ndodhi në Scharnitz, ku një burrë vdiq duke u ngjitur në majën e Westliche Karwendelspitze. 8 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com) […]

Zgjedhjet e nëntorit në SHBA, rekord kandidatesh femra
Bota

Zgjedhjet e nëntorit në SHBA, rekord kandidatesh femra

Më shumë kandidate femra se kurrë më parë do të garojnë për postin e guvernatorëve të SHBA dhe vendet në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme të nëntorit. Pas zgjedhjeve të së martës në katër shtete, tani ka 11 kandidate femra për guvernatore dhe së paku 182 për Dhomën e […]

SHBA apel Arabisë Saudite dhe Kanadasë për të zgjidhur krizën diplomatike
Bota

SHBA apel Arabisë Saudite dhe Kanadasë për të zgjidhur krizën diplomatike

Departamenti Amerikan i Shtetit i bëri thirrje Arabisë Saudite dhe Kanadasë të zgjidhin mosmarrëveshjen politike që kanë mes tyre, e cila si e tillë tensionoi raportet mes dy shteteve. “Të dyja palët nevojitet të zgjidhin mosmarrëveshjet përmes një rruge diplomatike. Ne, nuk mund ta bëjmë këtë në vend të tyre, […]

Ekspertët kritika për qendrat e transferimit të emigrantëve në Gjermani
Bota

Ekspertët kritika për qendrat e transferimit të emigrantëve në Gjermani

Qendrat e transferimit të emigrantëve synohet të përqendrojnë dhe përshpejtojnë procedurat e azilimit të refugjatëve, por ekspertët e shohin në mënyrë kritike testin në Bavari. Ai që vjen si azilkërkues në Gjermani duhet të regjistrohet në një instancë shtetërore, në mënyrë që të nisë një procedurë azilimi. Kjo mund të […]