Day: August 9, 2018

Prindërit e Melania Trumpit bëhen amerikanë!
Bota

Prindërit e Melania Trumpit bëhen amerikanë!

Viktor dhe Amalija Knavs, prindërit e Zonjës së Parë Melania Trump bënë betimin si shtetas amerikanë. Avokati i tyre tha se çifti slloven e bëri betimin të enjten në qytetin e Nju Jorkut. Çifti Knavs e rritën Melaninë në qytetin Sevnica, kur Sllovenia ishte nën sundimin komunist. Viktor ishte tregtar […]

Droga, një në katër student në Itali përdor kanabis
Bota

Droga, një në katër student në Itali përdor kanabis

Një i ri në katër, në moshën studentore, përdor kanabis, ndërsa një në dhjetë përdor substanca të reja psikoaktive. Lajmi është bërë i ditur nga ministri për Familjen, Lorenzo Fontana, i cili citon  relacionin vjetor të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit Antidrogë. “Synojmë fuqizimin e parandalimit dhe sensibilizimin e familjeve, […]

Taxhikistan, historia e çiftit të çiklistëve që u vranë nga ISIS (Foto)
Bota

Taxhikistan, historia e çiftit të çiklistëve që u vranë nga ISIS (Foto)

“Në këtë botë të mrekullueshme, ka shumë magji për të zbuluar”, – shkruante Jay Austin, një 29-vjeçar amerikan, para se të nisej me të dashurën e tij bashkëmoshatare, Lauren Geoghegan për një aventurë të vërtetë: xhiro rreth botës në biçikletë. Por magjia që mbushte ditët e këtyre dy çiklistëve është […]

SHBA, 8 mld $ për krijimin e forcës ushtarake hapësinore
Bota

SHBA, 8 mld $ për krijimin e forcës ushtarake hapësinore

Zëvendëspresidenti i SHBA, Mike Pence, thotë se forca hapësinore e propozuar nga Presidenti Donald Trump është e nevojshme për të “përballuar kërcënimet në këtë fushë të re beteje.” “Tani ka ardhur koha për të shkruar kapitullin tjetër të madh në historinë e forcave tona të armatosura, për t’u përgatitur për […]

Bjellorusi, arrestohen gazetarët që vidhnin lajme!
Bota

Bjellorusi, arrestohen gazetarët që vidhnin lajme!

Në dy ditët e fundit policia ka arrestuar e marrë në pyetje disa gazetarëve në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk. Ata akuzohen se kanë marrë ilegalisht mijëra lajme nga Agjencia shtetërore e Lajmeve “BelTA”, pa paguar më parë për këtë shërbim. Hetuesit kanë vënë në shënjestër gjithsej të paktën pesë redaksi […]

Kaliforni, zjarret jashtë kontrollit deri në shtator
Bota

Kaliforni, zjarret jashtë kontrollit deri në shtator

Zyrtarët në Kaliforni paralajmëruan se para shtatorit nuk do të jenë në gjendje të kontrollojnë zjarrin më të madh në historinë e shtetit, që ka djegur tashmë një sipërfaqë në madhësinë e Los Anxhelosit. Bëhet fjalë për një sipërfaqe prej 1,217 kilometrash katrorë. Ekipet që përfshijnë edhe zjarrfikës nga jashtë […]

SHBA, sanksione të reja kundër Rusisë, Moska: Do reagojmë
Bota

SHBA, sanksione të reja kundër Rusisë, Moska: Do reagojmë

Departamenti amerikan i Shtetit i njoftoi sanksione të reja të mërkurën, duke thënë se Rusia shkeli ligjin ndërkombëtar duke përdorur një agjent nervor vdekjeprurës kundër shtetasve të vet. Sanksionet hyjnë në fuqi më 22 gusht dhe përgjithësisht kanë të bëjnë me liçencat amerikane për eksportimin në Rusi të mallrave të […]

Autobusi i shkollës sulmohet nga ajri, 39 fëmijë të vdekur në Jemen
Bota

Autobusi i shkollës sulmohet nga ajri, 39 fëmijë të vdekur në Jemen

Të paktën 39 fëmijë kanë vdekur dhe 50 të tjerë kanë mbetur të plagosur në veri të Jemenit pas një sulmi ajror që ka goditur një autobus shkolle dhe një treg të mbipopulluar në provincën e Saada-së. “Pas një sulmi kundër një autobusi që transportonte fëmijë në tregun e Dahyan-it, […]

Dëshironi të humbni peshë? Kaloni më shumë kohë në këmbë
Ndryshe

Dëshironi të humbni peshë? Kaloni më shumë kohë në këmbë

Do të humbni 10 kilogramë në 4 vjet Konsumohen më shumë kalori sesa ulur dhe në afat të gjatë përfitimet mund të ndjehen: të qëndrosh në këmbë gjashtë orë në vend se të qëndrosh ulur do të bënte që të humbisni 2 kilogramë e gjysmë çdo vit. Alergjik ndaj palestrës […]

Gomonia mbytet në brigjet e Turqisë, mes viktimave 7 fëmijë
Bota

Gomonia mbytet në brigjet e Turqisë, mes viktimave 7 fëmijë

Nëntë persona, mes të cilëve 7 fëmijë dhe dy gra, kanë vdekur në mëngjesin e së enjtes pasi një gomone është përmbytur në bregdetin e Turqisë, kanë njoftuar rojet turke të asaj zone. Katër persona që kanë qenë në anije kanë shpëtuar dhe gomonia ishte nisur drejt brigejeve greke. Ajo […]