Day: August 10, 2018

U kap si terrorist, i riu anglez në gjykatë: Shpresoja të vrisja 100 persona!
Bota

U kap si terrorist, i riu anglez në gjykatë: Shpresoja të vrisja 100 persona!

Lewis Ludlow, një britanik 26-vjeçar i cili është konvertuar në Islam, i rrëfeu gjykatësve se kishte planifikuar një seri veprimesh terroriste xhihadiste në Londër. Qëllimi i tij ishte që të sulmonte turmat në Oxford Street teksa do të ngiste një kamion. “Shpresoja të vrisja 100 persona”, tha ai. Një zëdhënës […]

Sulmi me armë në Kanada. Katër viktima, mes tyre edhe 2 policë
Bota

Sulmi me armë në Kanada. Katër viktima, mes tyre edhe 2 policë

Katër të vdekur është bilanci i të shtënave me armë zjarri që u regjistruan sot në Kanada. Policia kanadeze sqaron se një i dyshuar ndodhet në paraburgim pasi ka vrarë dy oficerë policie dhe dy qytetarë në qytetin lindor Fredericton, New Brunswick. Fredericton është kryeqyteti i provincës së New Brunswick […]

Ish-zyrtarja e Shtëpisë së Bardhë: Trump është racist, përdor termin zezak!
Bota

Ish-zyrtarja e Shtëpisë së Bardhë: Trump është racist, përdor termin zezak!

Donald Trump është një “racist”, i cili ka përdorur vazhdimisht fjalën “Nigger-Zezak”, pohon Omarosa Manigault Newman, dikur afroamerikanja më e shquar në Shtëpinë e Bardhë. Ajo pretendon se Trump është regjistruar duke u shprehur “shumë herë” si racist gjatë shfaqjes televizive The Apprentice  dhe ka një kasetë për ta provuar […]

Trump dyfishon tarifat ndaj Turqisë, bie më tej lira turke
Bota

Trump dyfishon tarifat ndaj Turqisë, bie më tej lira turke

Presidenti Donald Trump tha se ai sapo ka autorizuar dyfishimin e tarifave të çelikut dhe aluminit “lidhur me Turqinë”. Në një koment në Twitter, Presidenti Trump thoshte se tarifa për importet e aluminit do të rritet 20 për qind ndërsa për çelikun 50 për qind, ndërkohë që lira turke “po […]

Protestat në Rumani, tani e merr në dorë Diaspora
Bota

Protestat në Rumani, tani e merr në dorë Diaspora

Në kalimet kufitare perëndimore vërshojnë drejt Rumanisë autokolonat me makina me targa britanike, spanjolle, italiane dhe gjermane. Përmes mediave sociale rumunët nga jashtë vendit nga Skandinavia deri në Portugali prej javësh kanë deklaruar, se duan t’i kalojnë pushimet e verës në Bukurresht, në mënyrë që më 10 gusht të jenë […]

Të shtëna me armë në Kanada, raportohet për 4 të vdekur
Bota

Të shtëna me armë në Kanada, raportohet për 4 të vdekur

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar ditën e sotme në Kanada, ku sipas raportimeve të para dyshohet për katër persona të vdekur në qytetin Fredericton, New Brunswick. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në lindje të Kanadasë dhe se policia i ka bërë apel banorëve të zonës të mos dalin […]

Grevë e “Ryanair”, pezullohen qindra fluturime në Europë
Bota

Grevë e “Ryanair”, pezullohen qindra fluturime në Europë

E premte e zezë, për të thënë të paktën, për linjën ajrore “Ryanair”. Në mes të sezonit të verës, pilotët e pesë vendeve europiane, Belgjika, Suedia, Irlanda, Gjermania dhe Holanda kanë vendosur të ndalojnë, duke detyruar linjën ajrore me kosto të ulët për të anuluar qindra fluturime. Megjithatë, sipas informacionit […]

Sanksionet, Koreja e Veriut: SHBA të ndalojnë skenarin e vjetër!
Bota

Sanksionet, Koreja e Veriut: SHBA të ndalojnë skenarin e vjetër!

Koreja e Veriut ka sulmuar Shtetet e Bashkuara për vazhdimin e zbatimit të sanksioneve. Pheniani ka thënë se nuk mund të ketë përparim sa i përket denuklearizimit, nëse SHBA-ja vazhdon të veprojë sipas “skenarit të vjetër”. Koreano-veriorët, kanë akuzuar negociatorët amerikanë se janë duke marrë masa kundër qëllimeve të presidentit […]

Një App llogarit shanset për të pasur një ishemi brenda 5 ose 10 vjetësh
Ndryshe

Një App llogarit shanset për të pasur një ishemi brenda 5 ose 10 vjetësh

Shkarkohet falas dhe ndihmon në përputhje me faktorët e rrezikut individual, të modifikueshëm ose jo:  regjistron zakonet e përdoruesit gjatë një periudhe prej dymbëdhjetë muajsh A kam rrezik që të pësoj një goditje në tru ose një infarkt? Një tregues mund të jepet nga aplikacioni Riskometer, i sponsorizuar nga Organizata […]