Day: August 11, 2018

SHBA, luftë kundër krizës së opioideve
Bota

SHBA, luftë kundër krizës së opioideve

Përdorimi i drogave në Shtetet e Bashkuara është shtuar. Të dhëna të reja nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve tregojnë se gjatë vitit 2016, më tepër se 40 mijë amerikanë humbën jetën për shkak të mbidozës nga opioidet. Kjo është një rritje prej më tepër se 25 për qind krahasuar […]

Erdogan thirrje turqve që të mos përdorin dollarin dhe euron
Bota

Erdogan thirrje turqve që të mos përdorin dollarin dhe euron

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka përsëritur thirrjet e tij që turqit të shesin dollarët dhe eurot, me qëllim që të përkrahin monedhën kombëtare, vlera e së cilës ka rënë, për shkak të shqetësimeve mbi ekonominë dhe përkeqësimit të marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara. Duke folur para mbështetësve, Erdogan gjithashtu […]

Sulm kamikaz në Pakistan. Tre policë të vdekur dhe 6 civilë të plagosur
Bota

Sulm kamikaz në Pakistan. Tre policë të vdekur dhe 6 civilë të plagosur

Agresorët në Pakistan kanë vrarë tre policë në një sulm të kryer gjatë natës, ndërsa një kamikaz vetëvrasës plagosi tre inxhinierë kinezë dhe tre roje paraushtarake në një incident të veçantë, thonë zyrtarët pakistanezë. Faizullah Faraq, një zëdhënës për qeverinë lokale të territorit të veriut Gilgit-Baltistan, thotë se një nga […]

9 simptomat e diabetit që ndoshta nuk i dinit
Ndryshe

9 simptomat e diabetit që ndoshta nuk i dinit

Ju vjen erë e keqe nga goja dhe keni karies të shpeshtë? Mund të jetë diabet Simptomat e diabetit janë të gjitha rreptësisht të varura nga dukuria e hiperglikemisë dhe shpesh kanë efekte të mëdha negative për organizmin. “Ndërhyrja në kohë është thelbësore për diagnozën e hershme të sëmundjes dhe […]

Rrëzohet helikopteri gjatë trajnimit, vdesin 9 anëtarët e ekuipazhit
Bota

Rrëzohet helikopteri gjatë trajnimit, vdesin 9 anëtarët e ekuipazhit

Të nëntë anëtarët e ekuipazhit në bordin e një helikopteri shpëtimi që u rrëzua në një mal afër kufirit prefektural të Gunma/Nagano në Japoni, u konfirmuan të vdekur të shtunën. Helikopteri, i cili po kontrollonte një gjurmë malore përpara hapjes së saj për alpinistët, u rrëzua pranë kufirit prefektural të […]

Plazhet fantastike dhe “sekrete” të Japonisë (Foto)
Ndryshe

Plazhet fantastike dhe “sekrete” të Japonisë (Foto)

Katër plazhe ëndrrash, ndër ta edhe ai fantazmë, që shfaqet dhe zhduket me valën Banja dhe nxirja nuk do të jenë qëllimi kryesor i një udhëtimi në Japoni, një komb aq i pasur në trashëgimi artistike dhe kulturore: por përgjatë tridhjetë mijë kilometrave të bregut japonez ka disa plazhe të […]

Britania ndizet nga protestat, kërkohet votim i dytë për të ‘vulosur’ Brexit
Bota

Britania ndizet nga protestat, kërkohet votim i dytë për të ‘vulosur’ Brexit

Mbështetësit për një referendum të dytë për Brexit do të zhvillojnë sot të parën nga një seri ngjarjesh jashtë Londrës, në përpjekje për të mobilizuar mbështetjen popullore për planin përtej kryeqytetit britanik, ku janë zhvilluar disa herë tubime të ngjashme. Deputetja konservatore Sarah Wollaston, kreu i Lib Dem, Sir Vince […]

Qytetari e “mposht” në gjyq, 289 mln $ dëmshpërblim nga Monsanto
Bota

Qytetari e “mposht” në gjyq, 289 mln $ dëmshpërblim nga Monsanto

Gjigandi i prodhimeve kimike dhe industriale “Monsanto” është urdhëruar të paguajë 289 milion dollarë dëmshpërblim për një njeri që pretendoi se herbicidet që përmbanin glyphosate kishin shkaktuar kancer në trupin e tij. Në një rast të rëndësishëm, një juri kaliforniane zbuloi se Monsanto e dinte se prodhimet e saj Roundup […]